צללי ערב Featured

1858526 790

יוצרים בעקבות הדף היומי

נריה אלון

"אלא אמר רבא: מצותו (של) התמיד משינטו צללי ערב" (משמע מעט אחרי חצות היום, כאשר רואים שנוטה היום לערוב). פסחים נח.

הַשֶּׁמֶשׁ נוֹטָה בְּעַקְשָׁנוּת

צְלִילֵי עֲטָרַתָּה כָּבְדוּ מֵהוֹדָם

שָׁמַיִם נִכְתָּמִים בִּסְגֻלָּה מְדַמֶּמֶת

פְּנֵי הַיּוֹם סָמְקוּ.

הַזְּמַן אִבֵּד מֵרְגִישׁוּתוֹ

מְאֻלְחָשׁ,

אֵין מֻקְדָּם וּמְאֻחָר

עַד לַיִל.

לְבָנָה מְמַלֵּאת לוֹבְנָהּ

פָּנֶיהָ כְּסוּפוֹת.

אֲנִי מַבִּיט בָּהּ

וְנִמְעַט.

בשבח הרפואה הקונבנציונלית

יעל איצקוביץ, אחות

תגובה על המכתב של מורן שילר מהשבוע שעבר

קראתי את דבריה של מורן שילר, המגינה על טענותיו של הרב אשרוב, ולא יכולתי לשתוק. מקוצר המקום אענה רק על הטענות העיקריות.

1. טענותייך בגנות השימוש בתרופות קונבנציונליות: אשרייך שאת מסוגלת כיום לשבת בבית הנוח שלך ולכתוב דעה בשבח "הבריאות הטבעית של הגוף" ובגנות השימוש באנטיביוטיקה. אשרייך שלא חיית מאה שנה לאחור ולא ראית ילדים נפטרים מדלקת גרון פשוטה או מאלח דם (ספסיס).

מה קורה במדינות מתפתחות ובאזורים שעדיין לא הגיעה אליהם הרפואה הקונבנציונלית והם חיים על פי "הבריאות הטבעית של הגוף"? איך תוחלת החיים שם? איך איכות החיים?

הבריאות הטבעית של הגוף היא דבר נהדר, אני מאוד מסכימה איתך. אבל הקב"ה הוריד לעולם חוכמה גדולה שבני האדם השתמשו בה והצליחו לקדם את הבריאות ותוחלת החיים באופן לא ייאמן. האם הרפואה המשלימה הוכיחה את עצמה בזה באותו סדר גודל? האם הרפואה המשלימה יכולה לזקוף לזכותה את הארכת תוחלת החיים? את יכולות הטיפול המופלאות במחלות לב וכלי דם? בסוכרת? בסרטן?

הרפואה המשלימה כשמה כן היא, משלימה. לא אוכל ואיני רוצה לקחת ממנה את סגולותיה הרבות בכך שהיא מקדמת אורח חיים בריא ועוד ועשויה למנוע התפתחות מחלות קשות כמו סוכרת ומחלות כלי דם. אני רק רוצה להדגיש שהרפואה המשלימה צריכה להכיר את מקומה. היא משלימה, לא עיקרית, אינה מחליפה את הרפואה הקונבנציונלית. אני ממליצה על מאמר במכון דוידסון שגם מבאר את הדברים. חפשי בגוגל "מכון דוידסון רעלים שלא צריך לנקות".

אני כן רוצה להגיד משהו חשוב בכלל, כגישה: אין 100% ברפואה. אין תרופה ללא תופעות לוואי בכלל. אין טיפול או תרופה שלהם 0% סיכון. תרופות וטיפולים מקבלים אישור בטיחות על פי מדדים סטטיסטיים של אחוזי בטיחות גבוהים. לכן אם אדם קיבל טיפול מסוים ונפטר בגללו (בהנחה שזו אכן הסיבה), זו עדיין אינה הוכחה שהטיפול מסוכן.

2.טענות על החיסון לקורונה: החיסון עבר את כל השלבים הנדרשים. חפשי בגוגל ניירות עמדה של רופאים מומחים במחלות זיהומיות שמפרטים את תהליך האישור שעבר החיסון של פייזר. מה שנמשך הוא המעקב אחר המתחסנים בכל העולם כדי לאתר תופעות שלא אותרו בקבוצות הניסוי.

קבוצות הניסוי כללו עשרות אלפי אנשים (בשלב השלישי). למחקר סטטיסטי זהו מספר אסטרונומי, ומטרתו להשיג רמת מובהקות סטטיסטית גבוהה מאין כמוה, שזה אומר בטיחות. רובם המוחלט של רופאים ואנשי מדע העוסקים בתחום מהארץ ומהעולם שקראו את מהלך פיתוח החיסון ממליצים להתחסן. כל מי שלא עוסק בנושא באופן מקצועי, לא ראוי שדעתו בכלל תעמוד בשורה אחת איתם.

סליחה על החריפות. הדברים הנ"ל קשים גם לי, אך אני כותבת בעיקר לציבור ולא אל או על אף אחד באופן אישי, מכיוון שמדובר בסכנת נפשות.

קדימה בני עקיבא

ד"ר יוסף (ג'וס) לדר, יו"ר בעבר של עמותת 'דור ודור' פרינסטון–ירושלים

תגובה על המכתב 'איפה אתם' מהשבוע שעבר

תמרה גדות מלינה על הנהלת בני עקיבא על שבמקום להזדהות עם אחינו שבגבעות שבשומרון מזדהים עם הצד הנגדי.

יש לעניין זה עוד פן. הזדהות עם אחינו ותמיכה במאבק למענם מעלות את הגאווה העצמית ותורמות לעצירת תופעת ההתחלנות. אך הנהלת בני עקיבא מעודדת פעילות משותפת עם הנוער העובד, וזה נותן לגיטימציה להתחלנות ולמעשה מעודד התחלנות. לציבור הדתי-לאומי אין שום השפעה על בחירת מזכ"ל לבני עקיבא, למעשה גם לא לחברי התנועה. לכן אני פונה אל הקומונריות שבסניפים ולמדריכים: תחשבו היטב מה ראוי לעשות למען אחינו מיישבי ארצנו ומה נכון לעשות כדי שבנינו ימשיכו בדרך אבותינו מדורי דורות.

כשאבא ואימא רבים

צ"ג, ירושלים

רציתי לשתף אתכם במקרה שקרה לי השבוע וגרם לי להלם לא קטן. אני נשואה באושר לבעלי המקסים כבר 9 שנים, ויש לנו שלושה ילדים מתוקים. אני ובעלי, כמו כל זוג נשוי, לפעמים רבים, לפעמים מתווכים, אבל כמו כל זוג נשוי גם משלימים וסולחים. השבוע סידרתי את הילקוט של בני הגדול (כיתה ב') ותוך כדי דפדוף במחברת הציורים שלו נתקלתי להפתעתי במכתב הזה, ואני מצטטת מילה במילה:

"ה' היקר:

"השבוע אבא ואמא שוב פעם רבו. אבא צעק על אימא ואימא צעקה על אבא ואני נכנסתי מתחת לשמיכה וחיכיתי שיפסיקו. אני מפחד שהם יעזבו אחד את השני ואני אשאר לבד עם (כאן הוא רשם את השמות של שני אחיו הקטנים)".

בערב הראיתי לבעלי את המכתב. קראנו לבננו המקסים והסברנו לו שאבא ואימא בחיים לא יעזבו אותו ושקורה לפעמים שההורים רבים, אבל בסוף הם משלימים, בדיוק כמו שחברים יכולים לריב ולהשלים. המתוק נרגע, אבל לי לקח שעה ארוכה להירגע. ראיתי נכון לפרסם את הסיפור הזה בשביל להעביר מסר חשוב להורים: שימו לב איך אתם מתנהגים ליד הילדים שלכם. לב של ילד יכול לפרש בצורה שגויה ריבים ואפילו הערות קטנות שההורים זורקים דרך אגב.

אני ובעלי עדיין מתווכחים מדי פעם, אבל היום אנחנו מקפידים לעשות את זה בצורה יותר עדינה ומכבדת.

להיות אשתו של אברך

אוימ"מ

להיות אשתו של אברך זה לחיות תורה ביומיום. לשמוע את הבעל חוזר מהישיבה ומספר מה הוא למד וכמה הספיק, ולהיות מאושרת. 

זה מדי שבוע לשמוע על הלכות חדשות שצריך לשים לב אליהן. 

זה לוותר על זמנים שלכם ביחד כדי לשלוח אותו ללמוד תורה ולנסות כל הזמן לחיות בתחושה שהוא לומד תורה בשביל שנינו וגם לי יש שכר על זה. 

זה להתרגש עד דמעות כמעט כשהוא מסיים מסכת, פרק, דף בגמרא. 

זה לפעמים להיות בצד המעודד והמרגיע, שגם אם לא הצלחת להתרכז בגמרא והיה יום קשה ומעייף, ה' יתברך רואה את המאמץ ומעריך את זה, וגם אני מעריכה. 

להיות אשתו של אברך זה לראות לפעמים בסוף חודש 50 ₪ בחשבון ולדעת שזה בסדר, שזה קורה, ולהאמין שה' עוזר :-)‎‏ 

להיות אשתו של אברך זה ללכת לקניות חודשיות עם רשימה. בצד אחד לכתוב את מה שצריך בבית, ובצד השני לכתוב מותרות, את זה קונים רק אם יספיק הכסף שהקצבנו, ואם לא הספיק, לוותר על גבנ"צ ועל חבילת שוקולד איכותי לשבת ועל שקדי מרק וכו'. 

זה לנסות לחסוך כסף כל חודש, ואם מצליחים לחסוך כמה מאות, מבסוטים :) 

זה מדי פעם להרשות לעצמנו לאכול פיצה, אבל רק של ה-20 ₪. או להכין ארוחת ערב שווה במיוחד, אבל רק פעם ב-.

זה להסתפק במה שיש ולהיות מאושרים מזה :)

זה להיות פשוטים אבל להרגיש על גג העולם :)

תנו לי להחליט

א"ר

היי את, שמנסה להציע לי מישהי בכזאת נחמדות, שרוצה שאתחתן ולהצליח לשדך. נעים ויפה שאת מציעה, ואני אפילו מחכה להצעות, אבל בבקשה אל תנסי לחפור מדי או לנבור, לשאול מדוע ההצעה לא רלוונטית, "אני רק רוצה לדעת כדי להבין לפעם הבאה, רק רוצה לעזור". הרי שנינו יודעים מה יקרה: לא משנה מאיזו סיבה אגיד שפחות רלוונטי, תמיד יגיע ה"למה?" או "למה אתה פוסל הכול"?

ולא , לא לכל סיבה יש הסבר מפורט. לא לכל עמדה יש אג'נדה שבגללה החלטתי שפחות רלוונטי. אל תדחקי אותי לפינה, תסמכי עליי. אם את רוצה לעזור, תעזרי לי להיות כן ולהגיד כשמתאים לי.

הרבה פעמים קרה לי ששדכנים עושים תחקיר לאחר שסירבתי לאיזו הצעה או אפילו הפסיקו להציע "כי אתה שולל על דברים סתמיים". שדכנים, אם באתם לעזור ולשדך, שחררו. תסמכו עלינו.

תציעו, זה חשוב, אבל בחייאת, תנו לנו לבחור. אחרת מה העניין של ההצעה ?

ריקנות ובוגדנות לרעת היחיד

מנחם שטיין, אריאל

תגובה על מאמרו של הרב מרדכי שטרנברג, 'ריקנות ובוגדנות לטובתו של היחיד', מהשבוע שעבר

הרב מרדכי שטרנברג סבור שהשופטת חיות קבעה שמותר להכניס לבתי החולים חמץ בפסח בגלל נאמנותה לזכויות הפרט. בדבריו לא עמד הרב על כך שההיתר הזה רומס את זכות הפרט הנמנע מחמץ בפסח לשהות בבית חולים ולהציל את בריאותו וחייו.

כבר ראינו שבית המשפט הזה אוסר להרוס בית של מחבל בגלל זכות הפרט של כל אחד מבני משפחתו התומכת, ומנגד אפשר להרוס אלפי בתים של יהודים נאמנים בגוש קטיף ובשומרון. ברור לכול שאילו היה בית חולים אוסר להכניס אליו גויאבות, איש מאנשי הזכויות לא היה מערער בבג"ץ, ואם היה מערער, בג"ץ היה מכיר בזכותם של מי שאינם אוהבים ריח גויאבות. נזכור גם שבשם זכות הפרט קנסה שופטת בבאר שבע בחמישים אלף שקלים את היהודי בעל בית הדפוס 'צבע הקשת' על שנמנע מלפרסם דברים נגד קדושת ישראל.

בכל עם יש אנשים רבים, ובהם גרפיקאים, שופטים ובעלי עיסוקים רבים אחרים, שאינם מייחסים ערך לערכים ופועלים לפי מניע נפשי בלבד.

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם