מחפשים נקודות אור Featured

1858526 790

תגובה למכתב "בבלפור ממליכים את ה'"

כשאני צופה בסיקור ההפגנות בירושלים, אני נזכר במה שסיפרו לנו כשהיינו קטנים, על אברהם הקטן ששמע בגן על אברהם אבינו והחליט להיות כמהו איש חסד.

הוא היה כל כך עסוק בלהיות "איש חסד", כך שלא היה לו זמן לעזור להוריו, אחיו וחבריו.

בבלפור הסיפור מופיע בגרסה הבוגרת. אנשים שהולכים להילחם "למען הצדק" ו"למען העם",

מרוב רוממות אידיאלים בגרונם, אין להם זמן להתחשב בתושבי ירושלים, להביע קצת אמפתיה וסולידריות לעם ישראל והתחשבות בזמן שהוא מתמודד עם משבר הקורונה וגם להתחשב ברצון הבוחר שהלך לקלפי...

כשאני שומע את הדוברים של אותן מחאות, אני נזכר בדברי הרב קוק שאומר שהזיכוך שעם ישראל עבר במשך הדורות גרם לכך שהרצונות שלנו לרוב פונים לטוב, לכן יש רצונות טובים שראוי לתת להם דרור וחופש ולפעול כרצונם. אולם יש סכנה גדולה: כשהרצונות הטובים רוצים חופש גם הרצונות הפראיים שלא תוקנו רוצים חופש. 

כשאתה מדבר אחד על אחד עם אנשי המחאה, הם אנשים טובים ונפלאים, אנשים ששירתו את המדינה ונלחמו, אך לפעמים בגלל זה הטשטוש גדול יותר. היית קצין בכיר – כל הכבוד, אבל אל תחשוב שבגלל זה רוח ההתנדבות תמיד מדברת מגרונך, לפעמים גם האגו והכבוד מתגנב לשם, ואם בגלל העבר המפואר אתה משחרר את עצמך מביקורת עצמית, אנו רואים לנגד עינינו את התוצאות.

אבל בואו נסתכל על עצמנו: האם מרוב אידיאלים אנחנו לא שוכחים לפעמים להביט למציאות ולהתייחס לסובבים אותנו? כן, גם לחבר לספסל, גם אם הוא לא חולה או נער בסיכון, מותר להתעניין בו, להקשיב, לחייך אליו. 

מותר לא להעיר את השכנים בשתיים בלילה אף על פי שאנו עסוקים בוויכוח ברומו של עולם על אידיאלים גדולים. 

אם הביקורת על ההפגנות בבלפור תעורר אותנו להיות טובים יותר, אני בטוח שנמצא בקרבנו הרבה אור, והאוצר שנמצא מתחת לגשר יהיה גדול כל כך, שאין צורך להרחיק ולחפש אותו בהפגנת מחאה זמנית.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם