ספרדים בגוף שלישי Featured

1858526 790

 

ישי שביט, חפץ חיים

 

כבכל שבוע, גם השבוע הביא בני מהגן דף לימוד לילדים "1 לשבוע קבוע". המדובר בדף המופץ בגני הילדים של החמ"ד ובו סיכום קצר של הפרשה, סיפור חינוכי, דמות מופת וכיוצא בזה, והכול בחן ובנועם ומותאם לגיל הרך.

 

לצד הכרת הטוב לדפי לימוד אלו, השבוע דבר מה צרם לי. הידיעה הקצרה הבאה: "בשבוע הבא אי"ה נתחיל באמירת סליחות, תפילות מיוחדות הנאמרות בחודש אלול... ישנם הנוהגים לומר סליחות החל מראש חודש אלול".

 

מנהג האשכנזים נאמר בסתמא, בגוף ראשון: בשבוע הבא נתחיל באמירת סליחות. מי יתחיל? אנחנו. כולנו. כל ילדי הגן. גוף ראשון רבים. זהו המיינסטרים שאליו כולנו שותפים. לאלו שלא יתחילו בשבוע הבא, אלו שאומרים סליחות כבר שלושה שבועות, מוקצה משפט בסוף הידיעה, בגוף שלישי: ישנם הנוהגים לומר סליחות מראש חודש אלול.

 

איך שומע את הדברים הללו ילד ספרדי, אשר אביו – האומר סליחות כבר שלושה שבועות – אינו נמצא עימו באותו גוף ראשון? שאביו הוא רק בגדר "ישנם", אלו המוזכרים בגוף שלישי, ה"הם"? איך אב ספרדי אמור להקריא את דף זה לבנו?

 

ייתכן שמדובר רק בסמנטיקה לא מוצלחת אך לא מזיקה. אני סבור אחרת. מדובר בסתמיות המתמשכת של מחיקת הזהות הספרדית מהציונות הדתית. הסתמא שבה נלמדת ההלכה האשכנזית, בציון אגב ל"חריג" ההלכתי הספרדי; האופן המובן מאליו שלפיו ישנם בית הכנסת המרכזי ולצידו בית הכנסת הספרדי; הקוד האגבי של החולצה הלבנה ושל הציצית המשתלשלת בחוץ. וזה מה שהכי כואב, הסתמיות שבה כל זה נעשה, האגביות שבזה. הרטוריקה של גוף ראשון בעבורנו וגוף שלישי בעבורם, הספרדים.

 

לאחרונה התפתח בעלונכם פולמוס סביב היציאה בשאלה בקרב בוגרי הציונות הדתית. בזהירות אציע גם אני הסבר אפשרי: האופן שבו הציונות הדתית דחקה מחצית מבני מגזרה להיות "הם" במקום "אנחנו".

 

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם