השפיץ של הפירמידה Featured

1858526 790

יאיר ליברמן

תגובה לדיון על "המקף המחבר"

לעולם לא אשכח את היום שבו טיילתי בבין הזמנים בהר מירון וקבוצה של ילדי ת"ת חרדים חלפה על פניי. ואז זה קרה. אחד מהם, קטן ממני כנראה בחמש שנים, בלי שבכלל פניתי אליו, פשוט זרק לעברי משפט: "אז אתה מודה שהציונות הדתית כבר לא קיימת?" אחרי שהתגברתי על התדהמה מההתקלה הזאת, שאלתיו מהיכן ביטחונו הגדול, והוא פסק: "ברור שהיא מתפרקת! היום נשארו רק שוליים חרד"ליים ודתל"שים!" אחסוך מכם את המשך הדיון.

בשבוע שעבר שוב נתקלתי בהגדרה הלקויה הזאת של "בין שני מגזרים", שברור שהיא נועדה לכישלון ולמבוכה. נכון שאנחנו בין שני מגזרים – אבל לא בסרגל או במדרגות "הנאמנות להלכה" שביניהם, אלא בשפיץ של פירמידה שהם שתי הזוויות בבסיסה!

למה הדבר דומה? אני ממשיל את היהדות הקרויה חילונית לחיטה. לפחות בתחילתה היא צמחה מיציאה מבתי המדרש לעולם המעשה, לחלוציות וליצירה, והרב קוק ראה בזה הרבה טוב. אבל היה כאן ויתור על הגורם השני.

את המגזר הקרוי חרדי אני ממשיל למים. התורה כמובן נמשלה למים, וכן יש למים תכונה פשוטה – הם לא צריכים טרחה מיוחדת. פשוט שותים אותם. אין יותר פשוט מלהיצמד לתורה ולוותר על אתגרי עולם המעשה. אבל זאת לא דרכנו.

אנחנו בחרנו לקחת את החיטה ואת המים, לברור, לטחון, לנפות, ללוש ולאפות, ולכן אני ממשיל את הציונות הדתית ללחם!

רק ליצני הדור יכולים לבוא ללחם ולהתריס כנגדו "תחליט כבר מה אתה, חיטה? מים? 'המקף המחבר' ביניהם?" אבל אנחנו לא צריכים להתנצל בפניהם.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם