החרדים ואנחנו Featured

1858526 790

 

למה עם החרדים רב המפריד?

 

אריאל

תגובה על הריאיון עם הרב אלי סדן

בריאיון שפורסם לפני כמה שבועות עם הרב אלי סדן חזר הרב על הדברים שכתב בחוברת, ולפיהם למרות חילוקי הדעות בציבור הדתי-לאומי רב המאחד על המפריד, וניסה לטשטש כמה שיותר את ההבדלים ולהדגיש את הדברים המשותפים.

במחילה מהרב סדן, אך לענ"ד הדברים הללו, שמצטרפים למאמרי דעה רבים ברוח זו המתפרסמים בבמות שונות ובין היתר בבמה נכבדה זו, הם למעשה טמינת הראש בחול והתעלמות מהמציאות.

 

הרב טען לדוגמה כי רוב המחלוקות בציבור הדתי-לאומי אינן הלכתיות אלא חינוכיות. גם אם נקבל את עצם הטענה, דווקא השאלות ההשקפתיות והחינוכיות שאינן הלכתית נטו בדרך כלל משמעותיות הרבה יותר משאלות הלכתיות, והן-הן תמיד היו השאלות הרגישות שגרמו למחלוקות קשות. האם ועדת רבנים שתדון בשאלות הלכתיות אך תימנע בעקביות מכל שאלה רגישה המעסיקה את הציבור בטענה כי לא מדובר בשאלות הלכתיות תוכל לאחד את הציבור?

 

עוד נקודה שהפריעה לי בריאיון היא שבעוד ביחס למחלוקות בציבור הדתי-לאומי ניסה הרב להמעיט כמה שיותר בחשיבותן, הרי שבאשר למחלוקות שבינינו לבין הציבור החרדי נטה הרב להדגיש את ההבדלים ואת המפריד.

 

מדוע אחדות עם נפתלי בנט, שהצהיר כי הוא בעד תחבורה ציבורית בשבת באזורים חילוניים, היא טבעית ומבורכת, ולעומת זאת החיבור עם הציבור החרדי, החולק עם הציבור התורני-לאומי נקודות דמיון רבות, נראית טבעית הרבה פחות?הרי מי שיתבונן במציאות באופן אובייקטיבי, ללא רעשי רקע של עיתונאים ומחרחרי ריב למיניהם, ייווכח ששוררת ביניהם הסכמה כמעט מלאה ברוב המוחלט של הנושאים העומדים על סדר היום. אף על פי שמבחינה מעשית המפלגות החרדיות פועלות יותר מכל מפלגה אחרת בנושאי דת ומדינה הרב קובע כי הח"כים החרדים אינם יכולים להיאבק בנושא זהותה היהודית של המדינה מכיוון שהם אנשים 'פרטיים' (ואיילת שקד החילונית כן יכולה?) ולא 'כלליים' כמו כל חובש כיפה סרוגה.

 

אני מסכים שיש צורך חשוב מאוד ללבן את דרכה של הציונות הדתית, אך הדבר דורש בירור עמוק ורציני במקום אמירות עמומות שמשאירות את הציבור נבוך ומבולבל כפי שהוא עכשיו.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם