"חרבם תבוא בליבם" Featured

1858526 790

 

הרב דוד שנה, אבן שמואל

"בגדול החל ובקטון כילה" – בושה וכלימה מילאו את ליבי כאשר ראיתי את התגובות של נשיא המדינה, ראש הממשלה ועד אחרון השרים, שהביעו צער עמוק, בכי ולב נשבר כשאירע הפיצוץ במחסן הנשק של חיזבאללה בלב ביירות. עם מנהיגים כאלה אין לנו שום סיכוי לנצח את האויב הערבי. הגדיל לעשות ראש הממשלה שהציע סיוע הומניטרי למחבלי חיזבאללה שנפצעו בפיצוץ. אוי לה לאותה בושה, אוי לה לאותה כלימה. רק על דיבורים כאלה ראוי להחליף את בנימין נתניהו.

היחס אל האויבים שלנו צריך להיות בדיוק כמו שמלמד אותנו דוד המלך בתהילים פרק ל"ז: "חרב פתחו רשעים... להפיל עני ואביון לטבוח ישרי דרך – חרבם תבוא בליבם", והאר"י הקדוש לימד אותנו שכאשר קוראים את הפסוק הזה בתהילים צריך לומר אותו שבע פעמים, לחיזוק, שאכן כך יקרה. להביע צער על מותם ופציעתם של מחבלים שתכננו להשתמש בנשק שהתפוצץ נגדנו – תגידו לי, השתגעתם? מעודף "הומניות" אתם מתבלבלים בין אויב לאוהב, תתביישו לכם! אפשר אולי להבין אם מדובר במהלך מחוכם שישראל פוצצה את אותו מחסן ועכשיו מנהיגינו רק עושים הצגת הומניות מזויפת – אבל לטעמי גם אם זה המצב, עדיין המהלך פסול. ולהפך, צריך להפגין שמחה גדולה על מותם של המחבלים, כפי שאמר שלמה המלך: "ובאבוד רשעים רינה". כשהאויב שלי נפגע ובוכה – אני שמח, ואם הוא נפגע מהנשק שלו עצמו – אני שמח כפליים.

השבת קראנו בתורה את פרשת עקב. מתחילת הפרשה ועד סופה משה רבנו חוזר ומזהיר את עם ישראל: אתם עומדים להיכנס לארץ, תיזהרו, אני מתחנן בפניכם, תשמרו את התורה ותקיימו את מצוותיה כדי שזכות התורה תעמוד לכם במלחמה באויבים וזכות שמירת התורה תעמוד לכם לשבת לבטח בארצכם. ועוד דבר אחד מצווה אותנו משה שוב ושוב בפרשה: אל תפחדו מהגויים שיושבים בארץ, אתם תצטרכו להילחם בהם, וגם אם הם ייראו בעיניכם רבים וחזקים מכם – אל תפחדו! ה' יעזור לכם לנצח את אויביכם. אל תגלו חולשה בקרב, "ואכלת את כל העמים אשר ה' אלוקיך נותן לך לא תחוס עינך עליהם", אל תרפו מהמנהיגים של האויב, כל המנהיגים של האויב בני מוות, אפילו אם הם לובשים חליפות של ורסאצ'ה נוסעים במרצדס, בעלי תואר דוקטור ודוברים אנגלית רהוטה; על כל הארורים הללו חל הפסוק "ונתן מלכיהם בידך והאבדת את שמם מתחת השמיים".

אם נרוצץ את ראשיהם של הנחשים הללו יתקיים המשכו של הפסוק "לא יתייצב איש בפניך עד השמידך אותם". הקב"ה מבטיח לנו בפרשה: "וגם את הצרעה ישלח ה' אלוקיך בם עד אבוד הנשארים והנסתרים מפניך". ומסביר רש"י: "הצרעה – מין שרץ שהייתה זורקת בהם מרה ומסרסתן ומעוורת את עיניהם בכל מקום שהיו נסתרים שם". בימי קדם ה' עשה נס על טבעי כדי שהאויבים שמתחבאים ייפגעו במקום מחבואם, ואילו כיום ה' עושה נס טבעי לגמרי – הוא פשוט מפוצץ עליהם את מחסני הנשק שהכינו נגדנו. עינינו רואות איך מתקיימת בפועל ממש הבטחתו של בורא העולם.

הקב"ה מבטיח לנו בפסוק שחותם את הפרשה שאם נעשה את כל מה שהוא מצווה אותנו, "לא יתייצב איש בפניכם, פחדכם ומוראכם ייתן ה' על פני כל הארץ אשר תדרכו בה כאשר דיבר לכם", ורש"י מסביר: "פחד – על הקרובים, ומורא – על הרחוקים". לא הפגנת חולשה תביא ניצחון. לא הומניות מזויפת של עזרה לאויב בעת צרה תביא ניצחון. רק רדיפה בלתי פוסקת אחר שונאינו ומבקשי רעתנו תביא את הניצחון. במקום לשלוח סיוע הומניטרי ראוי היה לו ראש הממשלה היה שולח טיל הומניטרי על ראשו של נסראללה. אינשאללה.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם