בגרויות – שנאת הלימוד Featured

1858526 790

ש', שביעיסטית

יש לי המון מה להגיד על מערכת החינוך ועל המבחנים, אבל לא אדבר פה על הרדיפה המטורפת אחרי ציונים, אחרי המספר הזה שמתייג ילדים ונוער ועד כמה הם שווים.

עכשיו אני רוצה לדבר על מה אנחנו נבחנים.

השבוע ניגשתי לבגרות בתנ"ך ופשוט הכתה בי ההבנה – לא צריך לעשות בגרות בתנ"ך!

הלמידה האינטנסיבית לבגרויות גורמת כמעט תמיד וכמעט אצל כולם לשנאה של המקצוע. לשנאה של הלימוד.

אני מאמינה שהמטרה של משרד החינוך היא שנתחבר למה שאנחנו לומדים, שיהיה לנו ידע בתנ"ך ובהיסטוריה של העם שלנו. אבל כאשר אנחנו ניגשים לבגרויות בדברים חשובים כמו תנ"ך, תושב"ע, היסטוריה – ההפך הגמור מושג. הלמידה לבגרויות גורמת לנו לרצות להקיא ולסיים עם זה, ולדעת שברגע שאני מסיים אני לא נוגע בזה יותר. זה לא מה שאמור להיות עם התנ"ך! הרי בני נוער יהודים אמורים לאהוב ללמוד תורה, לשמוח בה, לרצות רק עוד. אבל כשמכריחים אותנו ללמוד למבחן, לא מתקבלת התוצאה הזאת.

עולם המדרשות אמנם גדל משנה לשנה, אבל אם תסתכלו על שכבה רגילה באולפנה, כמה בנות בוחרות ללכת ללמוד במדרשה לפני השירות או אחריו? לא הרבה. חוויית לימוד התורה גרועה כל כך ומוכוונת ציונים כל כך, שהן אפילו לא יחשבו ללמוד אחרי הבגרות. אני בטוחה שגם אצל בנים זה דומה.

הנושא הזה נוגע גם למקצועות כמו היסטוריה. ברור לי שתלמיד בישראל צריך לדעת את ההיסטוריה של העם שלנו, אבל כשהופכים את זה לחומר נטו לבגרות ואחרי כן לוחצים על כפתור המחיקה, איבדנו את הנקודה. אני אוהבת היסטוריה, זה מעניין אותי, אבל מלימודי ההיסטוריה לא נהניתי בכלל, כי המטרה שעמדה מול עיניי היא הבגרות. אם יש לך שאלה על נושא שלא בחומר, המורה אולי תענה עליה בקצרה אבל תמשיך מיד כי יש לה תוכנית לימודים והמון שהיא חייבת לרוץ בו ולסיים.

היינו צריכים לחרוש כל כך הרבה חומר, ואז להקיא אותו, והתוצאה היא שנאת המקצוע וזלזול בו. חבל!

 

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם