לבחור נכון Featured

1858526 790

צופה מן הצד

עולם החיפוש אחר מוסד על-תיכוני הוא מורכב וקשה. יש כל כך הרבה אופציות, והבחירה בדרך כלל קובעת חלק לא קטן ממה שתעשה בחיים. השמיניסט והשמיניסטית הממוצעים מתלבטים בין ישיבה, מכינה, מדרשה או ללכת מיד לצבא או לשירות הלאומי; אם מוסד – איזה? איך לשלב איתו את השירות? היכן לשרת?

זה כמובן לא נגמר כאן – גם אם המשכתי למכינה או לישיבה, האם להישאר לשיעור ב'? כמה שנים לשרת? אם בחרתי בשירות לאומי – האם להמשיך לשנת שירות שנייה או שמא לפנות למדרשה? אולי בכלל להתחיל ללמוד לתואר?

הבחירות לא פשוטות.

אך בתוך העולם המורכב הזה, נמצאים גם הורי הנער או הנערה.

ההורים הם חלק בלתי נפרד מההחלטה, וכמי שגידלו אותך הם מייעצים לך, עוזרים לך, נמצאים איתך בצמתים האלה, וזה דבר נפלא ומדהים.

אך כצופה מן הצד, אני רואה תופעה בעייתית מאוד בהתערבות של ההורים.

לא מעט הורים מטילים וטו על החלטות של ילדיהם, קובעים להם מה יעשו, מכריחים אותם לסיים אחרי שנה ישיבה, ויאללה לשלוש שנים בצבא. רוצה להישאר עוד כמה שנים בישיבה? תממן את עצמך. אתה צריך לעשות מה שאנחנו אומרים לך.

אינני חושב שתהליך הבחירה בגיל הזה אמור להיות מנותק מההורים, אך הטלת וטו יוצרת בעיות רבות, שכן לכל נער ונערה יש נפש שונה, ולא תמיד הנפש שלו דומה לנפשות של הוריו.

ואני פונה כאן להורים, ומבקש בכל לשון של בקשה – תייעצו לילדים שלכם, תעזרו להם, תהיו איתם. אבל אל תטילו וטו. הילדים שלכם לא אמורים להיות שכפול שלכם. אם האבא שירת שלוש שנים בצבא בצנחנים ולמד רק שנה בישיבה, זה לא אומר שבנו לא יכול להיות בצבא רק שנה וחצי, ואת שאר הזמן להשקיע בישיבה. אם האמא עשתה שנתיים שירות, זה לא אומר שבתה לא יכולה להתחיל במדרשה.

כוונו את הילדים שלכם לפי מה שמתאים להם ולא לפי מה שהתאים לכם, והשאירו את הבחירה בידיהם. הם ילדים גדולים. הם מרגישים מה טוב להם. הקשיבו להם, יש להם מה לומר, ובחיים על תכפו עליהם מה שלא מתאים לנפש שלהם, בטח ובטח שלא בגיל המורכב הזה.

תנו לילדים שלכם חופש בחירה בדבר הזה לפי מה שמתאים לנפשם – ותראו אותם פורחים ועושים לכם נחת רוח.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם