האם נדבקנו? Featured

1858526 790

נעם שורק, מעלה אדומים

כדי לדעת ש"זיהוי המחלה הוא השלב הראשון במציאת התרופה" לא צריך ללמוד רפואה.

תסמינים של מחלה קל לראות: חום, חולשה, נזלת. אך מה צריך לעשות? תלוי. זה צינון? שפעת? קורונה? להניח מטלית צוננת ולהוריד את החום – זה לא יעזור. לא זו הבעיה! זו רק תופעת לוואי של המחלה עצמה. כל עוד לא יודעים בדיוק מה הבעיה, אי אפשר באמת לטפל בה.

כיום אנחנו מזהים הרבה דברים שאינם כשורה: פגיעה בלאומיות, פגיעה בצה"ל, פגיעה בתא המשפחתי ועוד. ואנו מנסים לטפל בכל בעיה ובעיה בפני עצמה. לחזק את הלאומיות באמצעות חוק הלאום וחינוך, להתגייס למקומות משפיעים בצבא, ללמוד על חשיבות התא המשפחתי וכן הלאה. חיזוקים אלה חשובים, בעיקר בשבילנו. שהרי כל חולשה באה כדי שנברר לעומק את הנושא שבה היא מופיעה.

אך זה לא מספיק. אנו צריכים לנסות לזהות מה מוביל לחולשות האלה, האם יש קו מנחה לכולן, האם כולן מושפעות מאותה נקודת חולשה. ואם כן – שם לחזק, שם לרומם. אחרת לא נצליח לפתור את הבעיה באמת.

דעה רווחת בפילוסופיה בת זמננו היא המכונה פוסט-מודרניזם, והיא נוצרה כתובנה ממלחמות העולם שנספו בהן מיליונים. השם 'פוסט-מודרניזם' הוא אחיזת עיניים, כי שם זה מציין תקופת זמן ולא את התוכן המחשבתי שלה. הפילוסופים קוראים לה: "הייאוש מהסיפור הגדול (תיקון העולם), מהאמת ומהצדק". הפוסט-מודרניזם הוא בעצם ייאוש מהניסיון לתקן את העולם, ואולי אפילו חשש מעוד ניסיונות כאלה, שעד עכשיו יצרו רק חורבן ומוות, ויותר מזה ייאוש מכך שיש בכלל אמת או צדק, או לפחות ייאוש מהיכולת של האדם להגיע לאמת או להבנה מהו צדק.

ולכן, כדי להחדיר תודעה זו בציבור מנסים חסידי הפוסט-מודרניזם לפרק כל הגדרה ומוסכמה קיימת, כדי שנרגיש שאין אמת, ושהכול אפשרי ונכון. וגם כדי שלא יהיו מחלוקות, מריבות ומלחמות, כי כל הגדרה יוצרת השוואה לאחרים ופטריוטיות.

כך לדוגמה יצרו את המושג מגדריות, שלפיו כל אחד מחליט בעצמו איזה מין הוא, שמשפחה אפשר לבחור ואפילו שאפשר להתחתן עם חיה.

הפוסט-מודרניזם נכנס גם לתוך עולם הדת – אדם הרוצה להיות דתי רשאי כביכול לבחור מה זה לדעתו להיות דתי.

אחרי שנדע את שורש המחלה ובאמת נטפל בה, נחזק את המחשבה הנגדית שיש תיקון לכלל ולפרט, שיש אמת ויש צדק – נוכל גם לטפל בסימפטומים שלה.

הפוסט-מודרניזם הצליח אחרי שנים של עבודה קשה באמצעות ספרים, מאמרים וכלים מכלים שונים, להיכנס לתודעה הציבורית, ולחולל שינויים בעלי משמעות רבה. זו הבעיה האמיתית ואיתה צריך להתמודד! עלינו להתעורר ולעצור אותה.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם