מה שהבינו בזכות פיל Featured

1858526 790

יאיר מבשר

בשנת 1938 התכנסה ועדת פיל לדון בסכסוך היהודי-ערבי (לפני שהוא נהיה ישראלי-פלסטיני) וקבעה גבולות לשתי המדינות, היהודית והערבית. גם היהודים וגם הערבים סירבו בכל תוקף להיענות להצעה הזאת, אבל ההנהגה היהודית באותה תקופה עיינה בהצעה והבינה משהו חשוב. היא ראתה שהגבולות של המדינה היהודית נקבעו על פי גודלה של ההתיישבות היהודית דאז. מקום שהיה בו התיישבות יהודית הוכנס כמעט בכל המקרים לתחום המדינה, שטח פנוי מיהודים נשאר בחוץ. ההנהגה היהודית הבינה את העיקרון, ולאחר שכשלו ניסיונות הגישור והונפק הספר הלבן השלישי – ההתיישבות היהודית לא התמהמהה ובלילה אחד הקימו שבעה יישובים, ושבעה נוספים בתוך כמה חודשים. הם הבינו שהשטח שתתפוס עכשיו הוא שיוצע לך בהמשך.

אין חדש תחת השמש, כתב קהלת, ההיסטוריה חוזרת, ובעסקת המאה האחרונה השטח שאושר להחיל עליו ריבונות(לפחות בהתחלה), היה השטח שקמו בו יישובים יהודיים. העיקרון נשאר – השטח שתתפוס עכשיו הוא שיוצע לך בהמשך.

בכל עשרים וארבע השנים האחרונות מפלגות דתיות-לאומיות היו בממשלה, למעט כחמש שנים שהן ממשלה וחצי, ואף על פי כן פונו 23 יישובים (21 בגוש קטיף, מגרון ועמונה) ונבנה על ידי הממשלה רק יישוב אחד, עמיחי, שגם הוא במקום עמונה שפונה.

המחדל האנוש הזה התאפשר רק בגלל החוסר בלחץ ציבורי על נציגי הציבור שלנו להגדיל את ההתיישבות הנצרכת כל כך. עכשיו, המפנה ההיסטורי הזה קורא לנו לחזור לערכים שלנו, לעקרונות שעליהם גדלנו. לחזור ולהחיות את מפעל ההתיישבות מעלה האבק שעליו כל גאוותנו. להבין את הצורך ההיסטורי, הביטחוני והאלוקי לחזור אל כל מרחבי ארצנו. צריך לבוא לנציגינו בכנסת בדרישה שהבסיס של הדרישות הקואליציוניות שלהם יהיה לעשות את מה שהם לא עשו כבר 24 שנים. שיעמידו הקמת יישובים כתנאי לכניסה לקואליציה. החרדים מקבלים מה שהם רוצים, ורק המפעלים שלנו מעלים אבק 24 שנים.

שתי מילים על עסקת המאה: כל השמחה שהוצפה עם פרסום העסקה נבעה מכך שטראמפ ונתניהו הציגו תנאים שהפלסטינים לא יוכלו לעמוד בהם. אבל תוך יומיים הדרישות וההטבות התחילו להתפוגג, כך שהשמחה הייתה מוקדמת. בכלל לא בטוח שהתנאים יהיו אותם תנאים, וממילא אולי הערבים עוד יוכלו לרמות כהרגלם. "אשר פיהם (גם של האמריקנים וגם של הערבים) דיבר שווא וימינם ימין שקר". לא צריך שום עסקה מסוכנת כדי להחיל ריבונות על הארץ שלנו. כבר עשינו זאת ויצאנו גדולים.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם