הביל"ויים היו דתיים Featured

1858526 790

ד"ר אפרת קדם-אברג'ל

גלילה רון פדר צודקת שצריך להשתחרר מעיוות ההיסטוריה שעשו המפא"יניקים שמחקו את העליות שקדמו לעליית הביל"ויים. בדקתי את הנושא. חגי סגל כתב על כך במקור ראשון (15.5.2008): "הדתיים לא נושלו במקרה מהסיפור הציוני. הממסד המפא"יניקי היה לו עניין שהמיעוט הדתי יפתח נחיתות כלפי הרוב החילוני. הוא רצה דתיים כנועים, צייתנים ואסירי תודה. כל הפרהסיה הישראלית עוצבה לפי ההנחה הכוזבת שהחילונים היו פה קודם".

בדיקה מראה שהבילו"יים, קומץ של עשרה אנשים בגדרה, לא היו תלמידי חכמים כמו ראשוני פתח תקווה, המושבות, מייבשי ביצות חדרה ותלמידי הגר"א שעלו ארצה, אבל היו דתיים. כשהפטרון והמנהיג הרוחני שלהם הרב יחיאל מיכל פינס אמר שיש לשמור שביעית – הם לא עיבדו את השדות, אף שכך איבדו פרנסה של שנה שלמה! רק תארו שרב בקיבוץ דתי היה אומר היום לקיבוץ שחי רק על חקלאות לשמור שמיטה. ראו את המאמר: "האם היו הביל"ויים חילונים או שומרי מצוות?" מאת נעה שרמן-גולדפינגר (יולי 2007, ביטאון "גדרתון"). מפתיע, אבל את ההשמצה כאילו הבילו"יים היו חילונים טיפחו דתיים מירושלים ומרחבי הארץ שרצו לקבל את התרומות שנדבנים ותנועת חובבי ציון שלחו לגדרה.

בוויקיפדיה, בערך ביל"ו, כתבו פעמיים שהביל"ויים היו חילונים, והשמיטו בשיטתיות את התואר "רב" מהפטרון שלהם הרב פינס, כך שלא רואים את האמת. קשה להשתחרר משקר שחוזרים עליו.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם