לפי תורת ישראל Featured

1858526 790

ארץ ישראל לעם ישראל לפי תורת ישראל – תגובה ליוחנן בן יעקב

ד"ר גדעון ארליך, לשעבר מדריך בבני עקיבא

יוחנן בן יעקב הרחיב את הדיבור על הבדל חסר משמעות בין השיר "קדש חייך בתורה וטהרם בעבודה" שהיה מקובל בבני עקיבא ושכתב נתן שחר, לבין המקור שכתב שרגאי. דקדוק הנוסח בעניין זה מסקרן כמו בדיקת השוני בין "תקותנו" שכתב אימבר ל"התקוה" ששרים היום. מובן מאליו שאנו מחויבים לתורה הכתובה והמסורה, ואם שיר או סיסמה נותנים ביטוי נאה למקורות חיינו אלה, מה טוב. מאחר שהנושא הועלה כדאי לפרט יותר.

סיסמת הפועל המזרחי המופיעה על סמל בני עקיבא היא "תורה ועבודה". מקור הסיסמה הוא א"ד גורדון, שהיה יהודי דתי עד שנותיו האחרונות, ואמר: "דת ועבודה". הוא ייחס ערך עצמי גם לדת וגם לעבודה, והסוציאליסטים שינו את סיסמתו ל"דת העבודה" כדי לבטל את ערך הדת. ביהדות יש לעבודה ולמלאכה ערך כמסייעים לתורה. כבר נאמר "כל תורה שאין עמה מלאכה סופה בטלה", לכן חשובה ההדגשה שבדברי שרגאי שלתורה יש קדושה עצמית, והעבודה מאפשרת זאת.

הרב נריה ביטא זאת כך: "התורה נכבוש, הארץ נחרוש... תורה ועבודה, שאיפת בני עקיבא, עלה בתורה ובנה בעבודה". העבודה היא כלי לבניין ארץ ישראל, 'התנחלות' בלשון ימינו. עקרון הציונות הדתית, שבני עקיבא חלק ממנה, הוא "ארץ ישראל לעם ישראל לפי תורת ישראל". העיקרון מדגיש שאיננו מוחקים מהתורה את מצוות יישוב הארץ. עיקרון זה נוסח עוד קודם לכן בדיבר השני של תנועת השומר הצעיר (בטרם סטתה לסוציאליזם וחילוניות): "השומר הוא נאמן לא-לוהי ישראל, לארץ אבותיו ולעמו".

בשנים האחרונות ניכר רפיון בפעילות בני עקיבא למען אחיזתנו בארצנו. איננו רואים פעילות למען חיזוק יישוב יהודה ושומרון. ראינו בני נוער מהמיישבים גבעות מבודדות בשומרון מושלכים לכלא רק על סמך עדות הערבים שתקפו אותם, ראינו עינויים עד מוות של בני נוער אלה רק כדי שיישברו ויודו בעלילת הדם נגדם. לא ראינו שום פעילות של בני עקיבא למען נערים אלה. את שם הכבוד "נוער גבעות" הפכו לתואר המתיר את דמם.

לפתחה של ההנהלה הארצית של בני עקיבא ושל כל קומונר ומדריך מוטלת החובה לטפח הזדהות ואהדה לאחיזת עם ישראל בארץ ישראל לפי תורת ישראל.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם