מפגשי נוער, דחוף Featured

1858526 790

יאיר צפלביץ

המחלות של הנוער הדתי-לאומי בהתיישבות יכולות למצוא רפואה ביתרונות שיש אצל הנוער הדתי-לאומי בערי הדרום. המחלות של הנוער הדתי-לאומי בערי הדרום יכולות למצוא רפואה ביתרונות שיש אצל הנוער הדתי-לאומי בהתיישבות.

אילו מאפיינים יש לבני הנוער השונים?

הנוער בהתיישבות מאופיין בהרבה "גבריות", ביטחון עצמי מופרז, עצמאות. ההישגיות הלימודית לא תופסת מקום משמעותי, החברתיות והחבורות הן עיקר עולמם של בני הנוער בהתיישבות. הסטיגמות החברתיות והמיתוג המגזרי תופסים אצלם מקום נרחב. תחושת אני "מלח הארץ" היא קו מרכזי באופיים. המקום שהמשפחה תופסת והסמכות של ההורים בעולמם אינם מרכזיים כל כך.

לעומת זאת, בני הנוער בערים מתאפיינים ביותר תמימות ורכות, היחס לדת הרבה פחות שכלתני וחקרני ויותר רגשי ומשפחתי, גם המאפיינים המגזריים דלים יותר והסטיגמות החברתיות והמגזריות לא תופסות מקום משמעותי. עולמם הרוחני לא בנוי על תחושת שליחות והרגשה של "אני מלח הארץ" כי אם יותר על היבטים של קשר עם הקב"ה, התחזקות. גוונים של דתיות חרדית-ספרדית משולבים בעולמם הרוחני, מה שכולל יחס של הערצה לתלמידי חכמים, הרבה פחות דגש על בירור אמוני ויותר על שייכות מעשית-הלכתית. הסמכות של ההורים והשייכות למשפחה תופסות מקום מאוד מרכזי.

מניין נובעים הבדלים אלו? אפשר להצביע על כמה נקודות.

האחת: רוב בני הנוער בהתיישבות גדלים בפנימיות שבהן "קבוצת השווים" מרכזית מאוד לעומת "הסמכות ההורית" שלפעמים כמעט לא תופסת מקום. כמו כן, ילד שגדל עם חבריו מגיל צעיר מאבד קצת את ה"מסורתיות" של המשפחה, והוא נאלץ לחצוב לעצמו דרכים או לאמץ את דרכיהן של הדמויות המשמעותיות בישיבה תיכונית. לעומתו, ילד שגדל בבית הוריו מתמודד פחות עם שאלות של זהות ובירור מקומו בעולם, ותחושת הביטחון הטבעית במקום שלו נמשכת עד גיל מאוחר יותר.

השנייה: האופי של הנוער בהתיישבות הוא הרבה יותר "אשכנזי" שכלתני לעומת הנוער בערי הדרום, שהאופי שלו הרבה יותר "ספרדי" רגשי ומשפחתי.

שלישית: הנוער בהתיישבות חי רוב הזמן בתוך חברה דומה והומוגנית והוא כמעט לא נפגש עם אוכלוסיות שונות ומגוונות. לעומת זאת, בני הנוער בערים נפגשים כל הזמן עם מגוון גדול של אוכלוסיות בעלות מאפיינים שונים. ייתכן שהתוצאה של נקודה זו היא הדומיננטיות של ה"מגזריות" ו"המיתוג החברתי" בקרב בני הנוער. ייתכן שזה משפיע על תחושת "אני מלח הארץ", שכן תחושת הייחודיות חזקה מאוד כשאתה גדל ללא מפגש עם אוכלוסיות שונות. וייתכן שהנקודה האחרונה היא גם תוצר של המגורים בהתיישבות, שתחושת השליחות בה חזקה יותר וגם הפוליטיקה מעורבת הרבה יותר בחיי היומיום.

הבשורה החינוכית הטמונה בהבדלים אלו היא שמפגש וסינרגיה בריאה בין האוכלוסיות השונות עשויים לתרום מאוד זו לזו, וכך ליצור איזון שלם יותר באישיות של בני הנוער. את הסינרגיה הזו אני רואה בפועל בקרב הבוגרים בישיבת ההסדר-גבוהה בקריית גת, שיוצרת מפגש בריא ואותנטי בין בוגרי הישיבות התיכוניות בהתיישבות לבין בוגרי התיכונים הדתיים העירוניים. התוצאות היפות מעוררות אותי להציע לציבור הרחב ולאנשי חינוך לחשוב על יצירת מפגשים ו"ערבובים" שיביאו ברכה לבניין האישיות של הנוער.

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם