לא להתייאש מכוח התשובה

 

אך מתוך כתבי הרב קוק זצ"ל ורבי נחמן מברסלב, רואים שיש גם דתל"שים מסוג אחר. בכתבי הגדולים הללו מדובר על תופעה (שמסיבות שונות כמו משברים במשפחה, במוסד החינוכי, בקהילה, או שפשוט סתם לא מתגבר על יצרו) אדם נופל בתאוות ובחטאים, עד שמרגיש שהוא נטמא כל כך עד שננעלו בפניו שערי תשובה. אותו אדם שנפל מאמין בה' לגמרי, אך התייאש ולא מאמין ביכולתו לתקן ולשוב, ולכן לבסוף "חוזר בשאלה".
לתופעה זו מצאתי לאחרונה ראיה בספר שקראתי.
מדובר בסיפור אמתי שכתבה אישה "דוסית", ממש "דוסית", שמתוך התעסקות בתאוות ובפתיחות לעולם החילוני, הידרדרה לאט לאט, עד שנפלה עמוק למקום שלא דמיינה עליו, ולבסוף "יצאה בשאלה". הספר מלא רפש ולכן אינו מומלץ, אך יש שם פנינה אחת – וידוי מעומק לבה לפני ריבונו של עולם. וכך היא כותבת ומתוודה לפני בורא עולם:
"אלוקים הטוב שלי, סליחה שלאחרונה התרחקתי ממך ככה, פשוט לא היה לי האומץ להסתכל עליך ישירות. אני מרגישה שבגדתי בך, החבר הכי טוב שלי, עם כל מה שקרה לי לאחרונה.
אבל גם אתה, שהיית תמיד לצדי, שלא השארת אותי לרגע לבד, גם אתה הפנית לי עורף, ובעצם זה שנתת לכל זה לקרות, הפרת את החברות ההדדית הזאת, שהייתה בינינו! אותך איבדתי... מי כמוך יודע, כמה שמרתי על עצמי להישאר קדושה וטהורה כאישה! רק אתה, אלוקים, מבין כליות ולב, יודע איזה מאמצים עשיתי כדי לא להגיע למצב הזה... אבל זה קרה, ואני לא מאשימה אותך, שנטשת אותי ככה ונתת לכל זה לקרות, כנראה שזה הגיע לי!
אולי התגריתי במזל שלי... לא חלמתי שניגרר למצב בלתי הפיך כזה... כמה שטעיתי, אלוקים הטוב...".
הרב קוק זצ"ל ורבי נחמן מדברים על כך שכל אחד, גם אם חטא בחטאים קשים, צריך להיאחז בטוב שיש בו (שהרי בכל אחד יש טוב), צריך להאמין שתמיד אפשר להתחיל מחדש, ושאפשר גם לתקן לאט לאט. אך רבים וטובים (כמו אותה דוסית) לא יודעים זאת ומתייאשים מתשובה ומקשר עם ריבונו של עולם. הם ממשיכים להאמין באלוקים אך כבר לא מאמינים שה' מצפה לתשובתם, והם די בטוחים שהם "איבדו את ה'" ח"ו, ושנסגר להם שם למעלה "גיהינום" ח"ו.
לעניות דעתי אסור לזלזל בדתל"שים ככלל, ולהעמידם כמי שסתם לא עומדים ביצרם וכך נוח להם. להפך, רבים מהם אנשי אמת שלא יכולים לעמוד באמת הכואבת של הלכלוך שנדבק בהם.
אולי דווקא יותר טוב שלא ייבלעו בעולם החילוני, אלא תישמר בקרבם ההכרה "לא, אני לא חילוני!" וכך יש יותר סיכוי שישובו, כמו שקורה לרבים מהדתל"שים (יש אפילו דוגמאות לכמה אנשי ציבור שחזרו לכיפה).
לכן חשוב לקרבם ולחזקם עד כמה שאפשר ולפתוח לפניהם את האמונה שה' עדיין אוהב אותם ומצפה שישובו, כפי שמובא בתפילות:
"ועד יום מותו תחכה לו, אם ישוב מיד תקבלו"
"ברוך אתה ה' הרוצה בתשובה... חנון המרבה לסלוח".

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם