אתגרים וכוכבים Featured

1858526 790

איתמר ליברמן

רובנו כבר פירקנו את הסוכה והנחנו אותה במחסן, אבל לנו המחנכים יש סוכה אחת שנשארת כל השנה, והיא הסוכה שהקב"ה הכי אוהב וחופף עליה תמיד.

מבט תמים וחטוף מעלים מאיתנו הרבה פעמים אפשרות למציאות רוחנית בחללה הסטנדרטי של כיתתנו. אולם השכינה נוכחת בכיתה, שתוחמים אותה קירות מרובעים, ובה - בדרך כלל, אם כי לא תמיד - רוחשת המולה של לימודים ורעש, וזאת בשל הפסיפס האנושי הטהור שקיים בקרבה ושכל תלמיד תורם לו מחלקו. מן התלמיד ה"אתרוגי" המצטיין שבא לך לעשות ממנו ריבה, דרך ה"ערבות" שאינם מעורבים וכלה בלולבים, שסליחה על הביטוי - מתחשק לך לנענע כמה מהם מחוץ לכיתה ולארבע רוחות השמיים ולהישאר רק עם "האתרוגים", כי זה הכי קל ונוח.

אלא שיש הדרכה חשובה שעלינו לקחת מהחג שעברנו אל עבודתנו החינוכית השנה. נכון שהאתגר של שילוב כל התלמידים בסוכתנו הבית-ספרית תובע מאיתנו מאמץ אדיר, אבל אם נביט לשמיים, מבעד לחריצים, על הכוכבים, נזכור שכל ה"כוכבים" בכיתה הם בניו אהוביו, שאת כולם הוא רוצה בכיתה, אחרת היא לא תהיה שלמה. מכל ילד, ויהא המופרע הכי גדול בכיתה, יכול להתפתח כוכב שמאיר.

עלינו לזכור שאנחנו שליחים שתפקידם, בנוסף לטיפול בתנאים וב"קישוטים" מלהיבים, הוא להשאיר בהוראה פתחים להשגחה והכוונה מלמעלה. נפעל ליצור "מעטפת" וכל מה שכרוך בה, אבל הכיתה היא בסופו של דבר קירות שעליהם לוחות צבעוניים. היא תחנה זמנית בחיי התלמיד.

נשתדל לראות את נוכחותו של הקב"ה משקיפה על המתרחש בכיתתנו כאשר תכלית עמלנו היא לכוון כראוי את ילדיו האהובים, גם המאתגרים שביניהם, לדרך הנכונה. ללא ידיעה זו קשה להדוף רוחות מצויות ושאינן מצויות מלחדור לכיתה ולמנוע את השפעותיהן השליליות. לא יועדנו למשימה רק כדי לעשות צל ולחפוף מאישיותנו המאיימת והמרטיטה, אלא לגלות בתוך חניכינו היקרים אור, ולבנות בהם תשתית של אמון ואמונה.

לא נכון לחלום על כיתה של "אתרוגים" מתוקים, ומנגד אף לא על כיתה סגורה של "לולבים" מרעישים או "ערבות" בעלי אבחנה של "חסרי טעם וריח" מבחינה לימודית והתנהגותית. נעשה אם כן מאמץ בבניית סוכה כיתתית מגוונת, יציבה, חווייתית – באמצעות שיעורים מרתקים, יחס אישי, ובעיקר - נַקנה לתלמידינו כלים והדרכה לחיים של תורה וקרבת ה'. אך גם אם נרגיש רפיון ונרצה לפרק את ה"סוכה" לחלקים, נזכור לשתף את אבא שבשמיים במשימתנו החינוכית ובקשיים הנלווים אליה. ניתן מקום לתפילות שנזכה באמצעותן להעניק לכל ילד את מה שהוא זקוק לו. שנדע להאמין בו בכל רגע. כי בסוכה הזאת, אמונה היא התשתית לקיומה ולחיזוקה. לא נהסס להיעזר, לקוות, להרגיש סיפוק מכל הצלחה קטנה, להתפלל למצוא את הדרכים הנכונות לגילוי הטוב שבילד, ואולי, מי יודע, נזכה להצמיח את הכוכב המאיר הבא.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם