כל החרדים Featured

1858526 790

נעם עמית צחייק

לפני כמה ימים הייתי קצת אנטישמי, גזען, איך שתרצו לקרוא לזה. ישבתי ברכבת הקלה בירושלים קצת אחרי שעליתי בתחנה, והרכבת עמדה לפנות ימינה. הייתי בדרכי חזרה הביתה מעלי, והבחנתי בחרדי ממוצע עובר את הכביש, מסתכל שאף אחד לא נמצא מסביב וחוצה אפילו שמטר ממנו יש מעבר חצייה בלי רמזור!

עכשיו אתן את רשות הדיבור למחשבות שצצו במוחי בגלל המקרה: כל החרדים האלה, גם כן, עוברים כבישים לא במעבר חצייה, בטח הם גם עוברים באדום כל הזמן. אולי בגלל שהם כל היום לומדים תורה הם לא שמים לב איך נראה מעבר חצייה. בטח הכובע שהם קונים במחיר גבוה מאוד שכל ילד שחוגג בר מצווה מקבל הוא שהסתיר לו את מעבר החצייה. כביש לא אמור להיות מעבר מיוחד בשביל חרדים, הוא אמור להיות מעבר לכלי רכב, וחרדי שרוצה לעבור בכביש צריך לעבור במעבר חצייה. כל החרדים חושבים שהם יכולים לעשות מה שהם רוצים. שחורים. איך הרבנים שלהם לא מלמדים אותם טיפה של דרך ארץ (אבל לא בכביש).

כשהגעתי לנס ציונה וחיכיתי לאוטובוס ראיתי נערה בגיל תיכון, לבושה כמו חילונית למהדרין מן המהדרין, מסתכלת שאין מכוניות ועוברת בהליכה מהירה מאוד את כל הכביש בעוד נהגים עוצרים לה. כי במרחק של שני מטרים יש מעבר חצייה, אבל מרומזר, ולמי יש כוח ללכת עד למעבר החצייה ואז גם לחכות שהרמזור יתחלף מאדום לירוק? ומסכנה הילדה, היא בטח ממהרת. אולי היא ממהרת לעבודה או לביתה, מה שבטוח, היא לא חייבת לעבור במעבר חצייה בשביל זה.

חיש מהר שיניתי את מסלולי והלכתי לנקות את הראש משטויעס כאלה בכוילל ולמדתי עם חבריי לחרידיות דף גמרא או שניים. ״בעוד שהחילוני הוא סתם אדם האחראי אישית למעשיו ואין קשר לחילוניותו, החרדי הוא בעינינו תמיד חלק מהקהילה, והיא כולה נושאת בעוונו״ (אורי אורבך ז״ל).

 

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם