והדרת פני זקן Featured

1858526 790

תקווה אמזלג, ירושלים

שעת בוקר מאוחרת ביום שישי, התחנה המרכזית ירושלים. ים של דוסים קונים קפה ומאפה בקופיקס שבחוץ או מחכים לרכבת הקלה. גם אני עומדת שם ברחוב הרועש עם התיק הענק שלי, אחרי שבועיים בשירות, כל כך עייפה, פשוט מתה לחזור הביתה. מסדרת בלי לשים לב את השיער שהחליק על המצח, כבר פעם חמישית (תמיד צריך להיות יפה, מי יודע, אולי האחד שלי בדיוק יושב שם על הספסל?) נשמע כמו יום שישי רגיל בירושלים, יום שישי כמו של כולם, יום שישי רגיל במיוחד.

במרחק כמה מטרים ממני יושבת אישה זקנה על ספסל עם ערמות של סלים מלאים פחיות ריקות, בקבוקי בירה וסחבות שרק ה' יודע למה הן משמשות. בדיוק כשבאתי לחלוף לידה במהירות באה קבוצה גדולה של תיירים וחסמה לי את הדרך. מצאתי את עצמי עומדת קרוב מאוד אליה לכמה שניות מביכות.

"בוקר טוב גברת", אמרתי לבסוף. "בוקר טוב לעלמה היפה", היא ענתה בחזרה. "תעזרי לי בבקשה לסחוב את הסלים שלי הביתה? זה רק כמה דקות הליכה והגב כל כך כואב לי הבוקר". אני שומעת את הפעמון של הרכבת הקלה, ומחליטה לעזור לאישה המבוגרת. האוכל של אימא יחכה עוד חצי שעה. אנחנו הולכות לאט לאט במעלה שדרות שז"ר, כל צעד מדוד ושקול. אני קצת מסמיקה כשכמה נערות חולפות על פני ורואות אותי עם כל הזבל בידיים. אבל מילה זאת מילה, והבטחתי ללוות את האישה הביתה. והיא – נראה שהחברה שלי שימחה אותה עוד יותר מהעזרה בסחיבת הסלים. מי יודע כמה זמן אותה נשמה בודדת לא זכתה לשוחח עם בן אדם?

היא מספרת לי על הילדות שלה במינסק, ועל העלייה לקיבוץ, ועל אחיה הקטן שהיגר לארצות הברית וכבר לא שומר איתה על קשר, ועל מזג האוויר החם שלא עושה לה טוב בכפות הרגליים, ועל בגין (יש היום מישהו כמו בגין? הוא היה אדם דגול! הוא ידע לנהל מדינה!) ועל פלאפל "באבא" שהיה בדיוק במקום הזה, וכולם ידעו שהוא הפלאפל הכי טוב בעיר, ואיך כולם הצטערו כשהוא נסגר לפני עשר שנים. 

והזמן עובר, ואני מקשיבה, וכשאנחנו עוצרים בסוף מול דירת חדר קטנה ומוזנחת קצת קשה לי להיפרד, כי מי יודע מתי ואם בכלל מישהו יקשיב לאישה המבוגרת הזו.

חברים וחברות יקרים, בואו ננסה לשים לב לאנשים הבודדים והגלמודים האלו. הם נמצאים בכל מקום, כל כך הרבה, ואם כל אחד יקדיש רק עשר דקות בשבוע לשיחה עם אחד מהם, העולם יהיה הרבה יותר טוב בעבורם.

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם