תיקון לעוולות

1858526 790

תגובה ל"חג החירות, גן עדן ועוולות הכיבוש" מהשבוע שעבר

א' נוימן

ואדי פוכין. מעיינות. טבע מדהים. כמעט גן עדן. חקלאות ערבית. יהודים. חיילים. עוולות. ניסיתי לשזור בנאמנות את המאמר של שי. באמצע, בין סיפור למסקנה, היו מונחות שתי שאלות רטוריות: האם אין איסור גזל להשתמש בבריכות שבנו הערבים? תשובה רטורית: כן. האם אין פה עוולות כיבוש בחסות חג פסח? תשובה רטורית: כן.

נדמה לי שלא מחשבה מוסרית-הלכתית היא ששואלת, אלא רגש מוסרי-הלכתי הוא השואל. בשאלה הראשונה יש לכאורה טענה הלכתית, ולכן אטה אותה לאפיק הזה באופן מובהק: האם לגוי יש בכלל קניין בארץ ישראל? האם בכלל שייך לדבר פה על גזל? הרי לדיני גזל יש גדרים, מהם?

הבמה ללימוד כזה היא בית המדרש, אבל בכל זאת צריך לתת את התשובה הבסיסית: מדין תורה אין לגוי קניין בארץ ישראל, ומעולם לא פקעה זכותנו מעל אדמת ארץ ה׳ אשר נתן לנו. מצד האמת אין איסור לחזור הביתה וליהנות משינויים שפולש כלשהו עשה אצלנו.

השאלה השנייה כבר הכאיבה לי יותר. הכותב השווה בין חיילי צה"ל והערבים לבין חיילי המנדט הבריטי ויהודים. זה לא ייתכן. צה"ל, הצבא המוסרי בעולם שהוראות הנסיגה באש שלו וההלקאה העצמית שלו הם מהמצחיקים בעולם, ששולח סיוע הומניטרי לכל פינה על הגלובוס, מחזיק בחיילים מוסריים ביותר, מלאי גבורה ואומץ וגם מלאי עדינות. הם לא מחפשים מוות אלא חיים. את החיילים האלה, היקרים, אי אפשר להשוות לרודנות האנטישמית של המנדט הבריטי. עוולות? אין אצלנו, ומי שיגיד אחרת הוא שמשקר (תבדקו אותי).

עוד הפריעה לי הקביעה שהערבים אינם יכולים לסרב שיכנסו למעיינות "שלהם". הם מעיזים להתפוצץ עלינו, לדקור אותנו, לירות בנו, להסית נגדנו, להשמיץ אותנו ולזלזל בנו מעל בימת הכנסת. נשים ונערות אינן מפחדות לסטור בפנים, לבעוט, לדחוף, לירוק, לבזות, לטנף ולקלל את חיילי צה"ל הגיבורים שלנו, אחינו! אין להם פחד מאיתנו, יש להם עזות פנים נגדנו! את הפחד הם שומרים כלפי חמאס בעזה.

לכן על השאלה אם יכלו לסרב לנו, התשובה היא בוודאי כן. כן מוחלט.

בחסות חג הפסח הייתה פה הרחבת הדעת של יהודים בארץ ישראל, בארץ ה׳. הייתה פה ריבונות בקטנה, הייתה פה קצת יותר חירות. לא היו עוולות, להפך, היה פה תיקון זניח לעוולות שיש נגדנו. אכן, הייתה פה הצצה לגן עדן.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
היהודי הראשון

  הטור של סיון רהב...

כל מנצח צריך תזמורת

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

עדן 050-903-1533

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם