כבוד תלמידי חכמים

1858526 790

צבי

הרב יעקב אריאל שליט"א הביא במאמרו שהציבור הדתי-לאומי הוא כ-20% מהציבור היהודי במדינה, וממילא כוחו הפוליטי היה צריך להיות רב, ולפי מה שרמז במאמרו הסיבה שקיבלנו כל כך מעט מנדטים היא כי מקשיבים לרבנים קטנים ולא לרבנים גדולים.

במאמר אחר ראיתי בשם אחד מרבני הציונות הדתית שיש לנו באופן שיטתי כציבור 12 מנדטים מאלו שאינם מצביעי ליכוד, וקיבלנו חמישה כי ארבעה הלכו לימין החדש ועוד כשלושה לזהות.

מה מקור התופעה של ההתפצלות הזאת (ואפילו בלי להחשיב המון מצביעי ליכוד שיכלו לספק לנו חוזק כמו של המפלגות החרדיות)?

בעוניי נראה לי שאין בנו די ענווה כלפי תלמידי חכמים ודעת תורה והבנה מהי תורת חיים, שהרי רבני הציונות הדתית "מהליברל ועד החרד"ל" כמעט כולם התייצבו מאחורי מפלגת האם. אם כן, איך יצא שיותר מחצי הציבור לא נשמעו לרבנים? האם יש פה עצמאות אישית מופרזת, האם כל אחד מבין טוב מחברו ויותר מגדולי הרוח שלנו מה טוב לעם ישראל?

האם אדם שרוב יומו עסוק בענייניו הפרטיים של פרנסה וחינוך וכדומה, וענייני הכלל אצלו מסתכמים בתפילה ובשמיעת חדשות באתרים למיניהם, יוכלו להדריך אותו במי לבחור?

מובן שיש פה מטען ערכים שלם שחקוק בכל אחד מחינוכו, אבל מכאן ועד להכריע איך ערכים אלו ישתלבו במציאות המסובכת בענייני כלל-ישראל שקשורים לשמירת המצוות של האומה כולה, ובכלל למהות הדרך של נשמת המדינה היהודית שעליה חלמו דורי דורות?!

למה הבחירות לא נתפסות בחרדת קודש שיש לגדולי הרוח צדיקים קדושי עליון, שרוב עיסוקם התמידי הוא כלל-ישראל? האם אינם יודעים טוב ממנו למי להצביע? למה אין זה נחשב כמצווה אדירה שיכולה להשפיע על האומה כולה ועל העולם כולו?

אינני אומר שאי אפשר לשאול, לחשוב ולברר עצמאית, זה חשוב מאין כמותו, אבל איפה הענווה כלפי מי שבקי ברזי החיים שלנו, שמבין משמעויות דקות של אמירות פוליטיות והשלכות רחוקות טווח שלהן? מה קרה לנו, האם שכחנו את מקורנו, מקור התורה, שממנו אנחנו רוצים להשקות את האומה?

ואולי נהיינו חלילה חכמים מרבותינו, שמבינים רק בכשרויות ובמוקצה, וכביכול אינם מבינים בהשלכות האדירות על כלל-ישראל? איפה ההקשבה לדעת התורה שלנו?

ואולי באמת היחס לתורתנו ולתלמידי חכמים הוא מקור ההפסד העצום יותר מכל החשבונות שהיו בחילוקים בין המפלגות.

ולוואי שנתחזק בעניין זה של כבוד תלמידי חכמים והקשבה לדעת תורה. "כי שפתי כהן ישמרו דעת ותורה יבקשו מפיהו כי מלאך ה' צבאות הוא": אם דומה הרב למלאך ה', יבקשו תורה מפיו.

כותב בכאב למען כבוד התורה והאומה.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם