שואת דבש

1858526 790

י', ירושלים

דמיינו שבכל יום היו כותבים באתרי החדשות בכותרת הראשית:

"עוד פיגוע ענק התרחש היום! כמה מאות יהודים בעולם נכחדו".       

התבוללות! נכון, ברוך ה' מבחינה פיזית זה מצב של פיגועים, אבל מבחינה זהותית, לאומית, תרבותית, ואפילו הלכתית זה בדיוק מה שקורה, כל יום - במשך שנים. כ-150,000 יהודים מתבוללים בכל שנה, ולצערנו המספרים רק עולים.

אמנם אנחנו נמצאים בתקופה מדהימה שלא היה כמותה כבר אלפי שנים, שברוך ה' יש לעם ישראל מדינה ואנחנו פורחים בתחומים רבים; אך מן העבר השני, עם ישראל עובר כיום גם סוג של "שואת דבש", וחלקנו לא מספיק מודעים לה. זה צריך לעורר אותנו להכיר ולהודות לה' על שזכינו בהקמת מדינת ישראל ששומרת עלינו כיהודים (אגב, אפשר רק לדמיין מה היה מצב ההתבוללות במדינה אם שכנינו היו מזרעו של עשיו ולא של ישמעאל, ולהבין איך יד ה' משגיחה עלינו). אך זה צריך גם לעורר אותנו לנסות להציל ככל יכולתנו את אחינו היהודים שנלכדים בה.

מספיק לשים לב איך הגיבו לרצח האנטישמי המזעזע בפיטסבורג לפני כמה חודשים, ולראות שכאשר קורה רצח פיזי של יהודים כולנו מזדעזעים, כותבים על זה בכל אתרי החדשות, שולחים תמונות עם שלטי חיזוק, ובעיקר מודעים - ובצדק! אך כשמדובר בכמה מאות אנשים שבכל יום מאבדים את זהותם ומשמעותם היהודית?

נכון, יש כמה הסתייגויות, ואולי לחלקנו עולות מחשבות כמו: מה לעשות, בעיה שלהם שהם מתערים בגויים, ובכלל הם טועים שהם לא עולים לארץ. חוץ מזה רובם נמצאים בזרמים לא נכונים, ורפורמים הם בכלל יהודים?

אז בוא נחדד כמה דברים: כן, כולנו יהודים-אחים (הרוצח בפיטסבורג לא 'הבחין' בין הזרמים). זה לא אומר שלא צריך להיזהר ביחסינו לזרמים אחרים, ולא בכדי היהדות האורתודוקסית שמרה מאז ומתמיד על התבדלות וזהירות גדולה מהם. אך האם זה אומר שאין לנו חובה לנסות להעלות לארץ את אותם יהודים? האם העלייה של מאות אלפי היהודים מברית המועצות לא יצרה בעיות הלכתיות? בכל זאת קיבלנו אותם בזרועות פתוחות, כי משפחה תמיד תשאף להחזיר בנים אובדים.

האם אין דברים אחרים לעשות? אפשר לעשות שליחות גם כדי לחנך! אפשר לכוון יותר בתפילות, ובעיקר צריך לכאוב ולדעת שמאות יהודים נעלמים בכל יום.

מה עוד אפשר לעשות? הרי לא לכולם מתאים לצאת לשליחות, ולא כולם יכולים להקים איזה פרויקט 'תגלית' וכדומה. אז חוץ ממודעות ותפילות, אפשר לעשות בנושא הזה גם פעולות, וצריך לתת יחס טוב ומחבק לגיבורים שכן עלו, מה שיכול לשנות הרבה (יהודים שעלו וטוב להם יכולים להשפיע על חבריהם לעלות, וכן להפך לצערנו).

אסיים במשפט יפה שמישהו היה אומר לעולים 'חדשים': "כולנו 'עולים חדשים' כאן, ההבדל הוא במספר השנים בארץ... אז תרגישו בבית!"

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם