ניסיון וביזיון

1858526 790

"אל תביאני לידי ניסיון ולא לידי ביזיון"

יאיר צפלביץ
אנו לא מעוניינים להיכנס לניסיונות. זהו צד אחד של המטבע.
אך צד שני למטבע: אנו סבורים שצריך להתגייס לצבא. השירות הצבאי מזמן ניסיונות.

אנו סבורים שצריך ללמוד מקצוע על מנת להתפרנס. ולימוד המקצוע מזמן ניסיונות.

אנו סבורים שצריך לפעול בקרב הציבור הרחב ולהשתלב על מנת להשפיע לטובה. יותר מכך, אנו סבורים שהאידיאל הוא לבנות את כלל מרכיבי החברה - כלכלה, צבא, מערכת שלטונית ועוד, באופן שתואם את התורה. אך כל אלו מזמנים לנו ניסיונות.

האם לא כדאי שנישאר בישיבה עם הרבנים והחברים? הרי שם כל העניין הוא תורה, מצוות, יראת שמיים ודבקות בה'. הרי כך במידה רבה נהיה בטוחים מניסיונות.

לשאלה זו יש שיענו תשובה חיובית, אך אנו סבורים שהתשובה על כך היא שלילית. כלומר - מותר לי להכניס את עצמי לניסיונות כדי לממש מטרות חשובות כגון לפרנס, להיות שותף בצבא, להשפיע על החברה וכו'.
לאור הכרעה זו עולים כמה דיונים: מה ההכנה הראויה לבחור שיודע שבעתיד הוא ייכנס לניסיונות? גם בכניסה למקומות שיזמנו לנו ניסיונות, מהם גבולות? האם לכל ניסיון מותר להיכנס?
נתחיל בשאלת ההכנה הראויה.
1)         לחנך לגבורה. להצמיח בקרב בחורינו גבורה וחוסר פחד. כאשר החיבור לתורה אחוז ברגשות של פחד, אז הבחור בכלל לא ירצה לצאת וללמוד מקצוע כדי להתפרנס, להתגייס לצבא וכו'.
2)         לחנך למנהיגות. שבחורינו יהיו בעלי כישרון לעמוד על הערכים שלהם. שינהיגו ולא יונהגו. שיקבעו בכל מקום שהם מגיעים עמדה תורנית ברורה ולא מתקפלת. שכן "תחילת נפילה – ניסה". כשאתה נופל מול החברה ומול התרבות שסביבך, אחר כך אתה נס מהם והם כובשים אותך.
3)         לחנך לעצמאות מחשבתית. שבחורינו יְחשבו כל הזמן את הדרכים שלהם, וכן יחשבו ויבררו את הדרכים שהם צועדים בהן ויבדילו כל הזמן בין הטוב לרע, וכך יוכלו לזהות את מה שדרוש להתרחק ממנו.
4)         לבנות עולם אמוני עשיר עמוק ויציב שיוכל להתמודד עם כל שאלה שתצוץ ועם כל מפגש תרבותי שאינו תורני. לקיים אצל כל בחור "דע מה שתשיב לאפיקורוס".
5)         לעסוק בניתוח תרבותי. שבחורינו יכירו את יסודות התרבות שאיתה הם עתידים להיפגש וכך יהיו להם כלים לזהות היכן עובר הגבול בין טוב לרע. כך הם לא ייפלו ברשת התרבות הפושטת טלפיה ואומרת "ראו, כשרה אני".
6)         עיסוק מפורט באתגרים הקיימים בכל מסגרת שאליה ייכנסו בחורינו - צבא, אוניברסיטה, עבודה בחברה הכללית ועוד.
7)         לתת כלים לקימה מנפילה. לעסוק בכוחה של תשובה.
השאלה השנייה: האם בתוך המצב שיזמן ניסיונות, כל כניסה לניסיון מותרת?
תשובה: ודאי שלא. וכמה יסודות בדבר.
היסוד הראשון: תמיד להיות ערני ולשים לב שאתה לא נכנס לניסיון מיותר. "ניסיון מיותר" הוא ניסיון לא הכרחי למימוש המטרה החיובית, שבשבילה נצרכת מראש להיכנס למסגרת זו.
היסוד השני: עשה לך רב. תמיד תהיה קשור לרב, לדמות רוחנית שממנה תוכל לקבל תשובה לשאלה, לדמות רוחנית שאיתה תוכל להתייעץ ושממנה תוכל לשאוב קדושה.
היסוד השלישי: קנה לך חבר. שחבריך יהיו אנשים מלאים בתורה, מצוות ויראת שמיים. תמיד תהיה שייך חברתית לקדושה. שהחברים שאליהם אתה קשור ברבדים עמוקים יותר משותפות מקצועית יהיו בעלי יראת שמיים.
לתגובות:
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם