סנפלינג? אולי לא?

1858526 790

אברהם

בית המדרש התמלא. א' באלול תשע"ח. תלמידים נרגשים עם גמרות ואור בעיניים. הלב מתרחב למראה בית המדרש המתמלא בעוד תלמידים חדשים. אבל משהו חסר. כמו חור שחור באמצע בית המדרש. הוא היה כמו כולם. עם הציפייה למשהו חדש, לעולם של ישיבה גבוהה. מחכה לגמרא. לחברים. ורק כשבוע לפני תחילת הישיבה זה נגדע.

עוד אחד שיצא לטיול עם סנפלינג ולא חזר.

והלב נחמץ. נקרע. מקום אחד מבית המדרש נחתך. ועוד לפני שאתה מעכל ולא יודע איך להכיל את זה. רק כמה רגעים לפני מנחה של שבת הראשונה של זמן אלול, אתה שומע בחדשות על עוד אחד. הפעם מבוגר יותר. גם הוא הלך לטיול. עם סנפלינג. ולא חזר.

ואז מחשבה סוררת עולה לראש. אולי מספיק? האם לא שילמנו מחיר דמים כבד מדי מהדבר המדהים והכיף הזה שנקרא סנפלינג? אולי מותר להציע לוותר עליו?

ואתה יודע שאם רק תציע את זה מייד תרגיז המון אנשים. יסבירו לך הסברים באמת משכנעים ואולי גם נכונים: איך מי שגולש באופן בטוח לפי הכללים אין לו סיכון. ואיך גם לעבור את הכביש זה מסוכן. ושאין מצב לוותר על מסלולים מדהימים. ובתוך הלב אולי ירגישו שההצעות הללו הן כמו הצעות של מבוגרים לא רלוונטיים.

אבל הדמעות חונקות והלב נחמץ, והכאב על שניים שככה פתאום נעלמו, ועל אלה שלפניהם, לא נותן לך לשתוק. אתה רוצה לשאול בשקט בלי שישמעו: סנפלינג? אולי לא? באמת יהיה לנו בנפש כזה חור שחור אם לא נכניס לרשימת מה שעשינו גם סנפלינג? ונכון שכולנו עוברים את הכביש ובלי זה אי אפשר, אבל בלי סנפלינג באמת אי אפשר?

ולסיום, גם למי שמאד מתקומם נגד הרעיון, ברור לי שצריך לעשות כמו אחרי תאונת מטוס בצה"ל. שם מקרקעים את המטוסים ועוצרים. לבדוק. לחשוב. לראות מה עושים כדי שלא יקרה שוב.

אני חושב שאנו צריכים חשיבה ציבורית: הרבנים, המחנכים, ההורים והנוער. בשנה שבה עברנו יותר מחמישים מקרי טביעה, בשנה שבה חווינו נפילות כואבות מצוק - כולם חייבים לעצור ולחשוב. לכולם ברור שחשוב להיזהר, כולנו אומרים את זה, אך צריך לחשוב על משהו חדש, משהו שיחדור ויחלחל לתודעה של כולנו, צעירים ומבוגרים. למשל לימוד נרחב מאוד במוסדות החינוך. למשל קביעה של כללים ריאליים שיחייבו את כולם כמו הלכה. למשל קבלת החלטות קבוצתיות של תנועות הנוער. ועוד שלל דברים שצריך פשוט לחשוב עליהם.

שה' ישמור על כולנו!

 

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם