נאמנים לאמת

1858526 790

נאמנים לאמת, לא ל"מה יגידו" – מחשבות בעקבות הוועידה הארצית של בני עקיבא

ע'

ביום האחרון של הוועידה הארצית הכ"ד היה פאנל בנושא "הציונות הדתית – לאן פנינו". היה שם גם יריב אופנהיימר, ש(בינתיים) לא שייך לציונות הדתית, אבל הוא באמת אדם עם תרבות דיון שתרם לפאנל מאוד ועזר לנו קצת להסתכל על עצמנו מהעיניים שלו. בסוף הפאנל אמר מזכ"ל 'שלום עכשיו' לשעבר שאם הציונות הדתית רוצה להוביל, היא צריכה לדעת להתפשר על חלק מהעקרונות שלה כדי להיפתח ולהשפיע על קהלים שונים ממנה.

אני לגמרי יכול להבין את המחשבה שעומדת מאחורי האמירה הזאת. הרי אם אנחנו רוצים להוביל את כולם יחד אתנו – צריך שמה שיש לנו לומר ידבר גם לכלל העם.

אבל אני חושב שבוועידת "מובילים בדרך תורה ועבודה" בני עקיבא באה ואמרה בדיוק להפך. בואו נהיה אמתיים, לא כל ההחלטות שם מקובלות על כלל חלקי העם. כבר הייתה סערה קטנה על ה"חרם" התנועתי על עסקים מחללי שבת, וגם קריאה להחלת ריבונות בכל חלקי ארץ ישראל לא נמצאת בראש סדר העדיפויות אצל רבים במדינה. במסמך ההחלטות ישנן גם אמירות שכלל לא רלוונטיות לכלל העם כרגע, ואפילו כאלה שתוכנן נתון במחלוקת גם בתוך הציבור הדתי-לאומי. אני מניח שיריב אופנהיימר מצקצק בלשונו וחושב "נו, וככה הם רוצים להוביל? מי ילך אחריהם?"

אז זהו שלא. כאחד שנכח והצביע, ההתלבטות האם להצביע "בעד" או "נגד" החלטה כלשהי לא התחשבה בשיקולי "מה יגידו", אלא הונחתה על פי השאלה "מהי האמת". האמת שלנו. בני עקיבא הוכיחה לאורך כל שנותיה שכדי להוביל צריך דווקא שתהיה אמירה. צריך לומר את מה שיש לנו לומר, ללכת עם האמת שלנו. כשהציונות הדתית ניסתה לפעמים להשתלב לגמרי – "כדי להוביל" – קולה כלל לא נשמע, שלא לדבר על הובלה. אף אחד לא אוהב שמזייפים אותו ומנסים לעשות מה שהוא אוהב. ובינינו, לא צריך את בני עקיבא כדי להישאר בסטטוס קוו. אין ספק שחייבים לפנות לכולם, להיות פתוחים בלבנו גם לקולות אחרים, אבל תפקידנו להביא לעם ישראל את מה שהוא רוצה מאתנו, את הקול שלנו.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם