הינתקות בהסכמה

1858526 790

הינתקות בהסכמה – עוקפים אותנו לדעת

ערגה פ'

לפני כשבוע נחנך בשמחה וצהלה כביש עוקף נבי אליאס. ראשי יישובים, יגאל להב ראש מועצת קרני שומרון, יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון, שר התחבורה השר ישראל כץ ועוד רבים וטובים בישרו לנו שזה יום חג, "עוקף נבי-אליאס", כביש עוקף שדרכו נוסעים מכפר סבא לקדומים.

למה זה יום חג? השר כץ טען כי הכביש "ישפר את הביטחון והבטיחות בדרכים", יוסי דגן דיבר על ש"דווקא בשבוע כזה קשה (לאחר רצח רזיאל שבח ליד חוות גלעד על ציר 60) אנחנו זוכים לרגע של שמחה... הכביש הזה רחב וגדול...", ויגאל להב קרא לתושבי השומרון ואמר "סעו בכביש הזה בביטחון".

ואולי אנחנו בכלל לא צריכים לחגוג? להלן כמה נקודות למחשה בעקבות תופעת העוקפים:

הכבישים העוקפים פוגעים במסחר עם הערבים. מסחר שמייצר יציבות בגלל תלות של פרנסה באוכלוסייה היהודית. מקרי בוחן מלמדים כי באזורים משופעים במסחר יש פחות אירועי טרור. ראו את גזרת חטמ"ר אפרים לעומת חטמ"ר יהודה, לדוגמה. גם פיגועים בחטמ"ר עציון מגיעים לרוב מיהודה.

הכבישים העוקפים אינם מוגנים מהטרור הערבי. עוקף עזון לדוגמה סופג בקת"בים וזריקות אבנים באופן קבוע. עוקף חברון–חלחול, הציר מעתניאל ועד כרמי צור, הוא הציר שבו היו הכי הרבה אירועי ירי ונרצחים באיו"ש בכלל. חשוב לדעת שכבר אירעו אירועי טרור בכביש החדש.

העוקפים יוצרים מצב שאנחנו מתנתקים מחבלי ארץ ישראל מרצון, אף אחד לא אומר "פינוי–פיצוי", אנחנו פשוט מתפנים לבד. דבר זה מייצר כר נרחב לפעילות תאי טרור "רחוק מהעין רחוק מהלב".

בכבישים העוקפים שנבנו יש נתיב אחד לכל כיוון, זאת אומרת שגם מבחינת התחבורה אין שיפור מספק המתאים לנפח התנועה הגודל.

לסיכום, בבניית העוקפים יש כוונה טובה אך הם נבנים ללא ראייה קדימה, קטנים וצרים. הם מפקירים חבלי ארץ למרות מאבק של שנים שגבה דם, והשטחים המופקרים מיצרים תשתית לטרור. בניית העוקפים היא צעד של "כוונתך רצויה ומעשך איננו רצוי", הן מבחינת הביטחון הן מבחינת הבטיחות.

 

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם