האפיקורס ועוה"ב

1858526 790

האפיקורס ועוה"ב

יעקב

"אתם יודעים למה הערתי אתכם?" שאלתי את החבורה המנומנמת שמולי. בעברית רצוצה הם ניסו להסביר לי שהם עייפים ושבכללי 'שינה בשבת תענוג' ועוד.

שבת בבוקר, ויותר מחצי מקבוצת החיילים הבודדים הדתיים שהדרכתי בחודש האחרון לקראת גיוסם, לא הגיעו לתפילת שחרית. ברמה האישית, אני לא מאמין בכפייה ובלחץ, וכאדם שלא תמיד היה דתי אני האחרון שאשפוט. אז למה הערתי אותם? כי נזכרתי בסיפור מהצבא שבו רציתי לשתף אותם.

כשהתגייסנו למסלול לחימה בשריון ב-2007, היינו מיעוט קטן של שומרי מצוות בפלוגה. לרבים מחברינו הייתה זו הפעם ראשונה שבה הם פגשו אנשים שומרי מצוות. מי שמכיר את צה"ל של היום יודע שלרוב קיימת מודעות גדולה של המפקדים לזמני תפילות, ובמקרה שלאהחיילים הדתיים, הלייטים והחרד"לים כאחד ידאגו שהמפקד ידע בדיוק לכמה דקות הם זכאים, ואבוי לו למפקד שיחרוג בשנייה מהנדרש.

במהלך המסלול, בזמן שהיינו הולכים להתפלל היה הלו"ז נמשך, ומדובר בטירונותהחיילים האחרים שטפו, ניקו, צחצחו, וכמובן שבין לבין בילו במצב 2 ובקאדרים שונים. באותה עת ישבנו בבית הכנסת עטופים בטלית ותפילין, מי מתייחד עם קונו ומי משלים שעות שינה.

ואז הגיעו השבתות, ובהן כידוע אין לו"ז. אחרי כמה שבתות שבהן נהנו החיילים משינה מופלגת בואכה ארוחת צהריים, עשה לו אלי (שם בדוי), קיבוצניק אתאיסט, מנהג קבוע ובכל שבת התנדב לשמירה של 7:00 בבוקר. בין שבע לשמונה היה עובר בפלוגה, ומשכים את כל הדתיים.

כשראה את שקי השינה שמולו נותרים בתפוסה מלאה, העלה את רמת ההשכמה. בחיוך ממזרי היה אומר לנו "קדימה צדיקים, כל השבוע הקפדתם על קוצו של יו"ד בתפילה שלכם, בזמן שאני ניקיתי ועשיתי שכיבות סמיכה במקומכם - מה עם שבת? בורא עולם לא מחכה לכם יותר?"

אותו אלי, אפיקורס גמור, זיכה במשך שבתות רבות יהודים רבים בתפילת שבת במנייןהאם אינו מזומן לחיי העולם הבא?

סיימתי את הסיפור ואמרתי להם שעוד חודש בדיוק יעמדו למבחן ולשיפוט יומיומי. תפילה ומצוות בצבא זה לא רק בין אדם למקום, אלא גם בין אדם לחברו. הצבא מכיר באמונה שלכם ומכבד אותההחברים שלכם יכבדו ויהיו מוכנים גם לשלם מחיר בעבורכם, אם יבינו שאתם רציניים. מי שמקפיד על המצוות רק כשיש לו"ז, מבזה את עצמו ואת הדת, ומתנהג בחוסר הגינות כלפי חבריו.

השיח הציבורי והמגזרי עמוס בוויכוחים על יחסי הצבא והציבור הדתי-לאומי. אינני נכנס לזה כרגעאני רק קורא לכל אדם ירא שמים, בייחוד במדים, לזכור שלפעמים זה לא רק ביניכם לבין המקום, אלא גם מה שאתם מייצגים ואיך זה משפיע על הסביבה שלכם. אתם שליחים.

בהצלחה לכל מתגייסי נוב' 17!

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם