למה לא פולין

1858526 790

יהודה

1. נסיעה לפולין עולה 5,000 ש"ח. בזמן שאנשים נוסעים כדי ללמוד על הזוועות, הקרבנות של אותן זוועות - הזקנים הניצולים בארץ - יושבים בבתים מתפרקים, אין להם כסף לתרופות והם בודדים ואומללים. נחמד לדאוג לעצמך ולנסוע כדי להתחבר וללמוד, אבל זה עוול מוסרי. או שלא תיסע, או שתתרום את הכסף לאותם ניצולים. אחרת - זו צביעות איומה. ואם בכל זאת רצונך ללמוד, אפשר לעשות מסע בעקבות השואה בארץ ב-500 ש"ח, ואת השאר לתרום או להתנדב למען הניצולים.

2. התיירות הישראלית בעקבות השואה בפולין מגלגלת כחצי מיליארד שקל בשנה. הכסף הזה הולך ישר לכיסם של הנכדים של מי שפגעו בעמנו בצורה הקשה ביותר.

אני בטוח שהניצולים והקרבנות לא היו מרוצים מזה.

3. היום בעידן המדיה יש בעיה, שהכול חייבים לראות כדי להרגיש ולהתחבר. ואז הרגש נשחק מאוד. לדוגמה, קוראים פחות ספרים ומעדיפים סרטים. דוגמה אחרת - בהתחלה סרטונים של דאעש עורפים ראשים זעזעו אותנו, היום זה אפילו לא עולה לכותרות. למה? כי הרגש נשחק. אני טוען שנסיעה לפולין היא בריחה מאחריות. המורים קולטים שהם לא מצליחים לחבר את הנוער ולגרום להם להרגיש, אז בורחים לפתרון קל - פשוט לנסוע ולראות. בשבועיים שאחרי המסע כולם באורות, ואחר כך – מתברר שזה רק שחק את הרגש ואת העניין שלנו בשואה. נוער איכותי, עם מורה רציני, יתחבר וילמד גם במסעון בארץ, או בעצמו ביומיום, אם זה חשוב לו כל כך עד שהוא מוכן לנסוע בשביל זה לפולין.

4. חשבו רגע עם עצמכם - אם אתם נוסעים בשביל הכיף, עם החבר'ה והטיסה לחו"ל, או בשביל להתחבר לשואה וללמוד על מה שהיה שם. רוב האנשים האמתיים עם עצמם יענו את התשובה הראשונה. ברוב בתי הספר זה מסע קייטנה, רק טיפה יותר מעניין כי גם בוכים מדי פעם.

5. מה עם החברים שלכם שאין להם 5,000 שקל לזרוק סתם ככה? איפה ההתחשבות? אתם יודעים כמה קשה זה בשבילם? נסו לחשוב איך הם מרגישים.

6. מאה אחוז מהאנשים שחוזרים מפולין יטענו שהמסע שינה את חייהם. תשאלו אותם שוב אחרי שנה.

7. עם כל הכבוד לשואה, אינני חושב שהיא תופסת נתח כל כך גדול בהיסטוריה שלנו, שמצריכה נסיעה לחו"ל של בתי ספר שלמים, בעלויות אסטרונומיות. השואה הייתה חלק שאפשר להתבייש בו, ובכל מקרה אין לקח שאפשר להפיק ממנו. נכון, ישנו המשפט "לעולם לא עוד" - אבל זה לא משהו שחסר לאחד מאתנו ביומיום. למה שלא נעשה טיול בעקבות התנ"ך בארץ המפוצצת בהיסטוריה הרבה יותר גאה של העם היהודי?

 

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם