אין דבר כזה ילד רע

1858526 790

אריאל

אין דבר כזה, אין ילד רע. יש ילד שרע לו, שהחיים קשים אליו. זה פשוט מאוד, לא? אם למישהו רע בבית, אם מכים אותו ומתאכזרים אליו, אז קל וחומר שהוא יתאכזר לאחרים. הילד לא אשם, הוא אף פעם לא אשם. זאת הסביבה, אלה המשפחה והסביבה והרקע שממנו הוא בא. ודאי גם אין לו כסף. ובכלל, אם ניתן לו עונש זה רק יחמיר את המצב. אנחנו לא רוצים שיצא, חס וחלילה, עבריין מבית הספר. רע לילד, רע לו מספיק. אז נעגל פינות, ואם הוא מרביץ ומתעלל בילד אחר, אנחנו נדבר אתו, נפתור את הבעיה במילים ולא בעונשים. הרי הוא לא אשם.

אין דבר כזה ילד רע, ואם אין דבר כזה ילד רע, אז ודאי אין ילד טוב. אין צדיק אשר היה בארץ ולא יחטא. ילד טוב, איזו חוצפה יש לו, להתלונן על הילד הרע שלא רע. לילד הטוב ודאי יש הורים תומכים ומשפחה אוהבת, נחמד לו מספיק מחוץ לבית ספר. והוא גם יסתדר בחיים, הוא ילד טוב; עליי לדאוג לנאשם, זה שעושה בעיות. הילד הר... לא, לא רע. אין דבר כזה.

כן, אין דבר כזה ילד רע, כך מצטטים שוב ושוב, מורים, מדריכים, מחנכים. הם יודעים את זה, כך הפרופסור אמר, וגם מיכל דליות בתכנית שלה. למבוגרים זה ברור. אבל לילדים אין חשבונות כאלה. ילדים... יודעי טוב ורע. הילד הזה, שלכאורה טוב לו, לא מחפש אשמים אחרים. כשהוא נעול בשירותים ושומע את הצחוקים והגיחוכים המשפילים, שלא נדבר על הקללות, הוא יודע שיש אשם, הוא מכיר את האשמים.

אלה אותם אשמים שלקחו את הילקוט והתמסרו אתו בחצר.

אלה אותם אשמים שבאו למסיבת יום ההולדת שלו, חירבו את הבית והלכו.

אלה אותם אשמים שריסקו את קונסולת המשחק שקנה אחרי שחסך שקל לשקל.

אלה אותם אשמים שגנבו, הכו, השפילו. לעתים אף יותר. כולם ראו, אבל אף אחד לא יגיד מילה. הם בסך הכול ילדים, לא רוצים לשבור את החוק הלא כתוב, הקדום והראשון לכל החוקים, זה שאסור להלשין.

והוא היה בא למורה, למחנך, למדריך. הוא היה אומר להם, אפילו בוכה. הוא מתחנן שיראו את המצב כמו שהוא רואה אותו. הוא היה בא ומתחנן, תצילו אותי. תצילו אותי מהילד הרע.

אבל המורה לא יבין, המחנך לא ידע, המורה לא מכיר אצלו שום ילד רע.

נער הייתי גם הדרכתי, ופגשתי המון סוגי ילדים. פגשתי ילדים טובים שרע להם, וילדים רעים שטוב להם. העולם הוא לא שחור ולבן, ולא מספיק פשוט כדי לבסס אותו על משפט אחד. ברור לי שהמצב לא ישתנה ביום, וששום מורה לא יזרוק את הילד הרע, אבל לפחות, מורים ומדריכים, אם נמלאתם רחמים על הילד הרע, עשו טובה, תשאירו קצת מקום ותרחמו מעט גם על הילד הטוב.

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם