מעבר לתוכן

1858526 790

תגובה ל"לא להיסחף, הרוב טוב"

צבי

כבר כשקראתי את המאמר המקורי על הנסיכה סופיה חשבתי שהוא לא מספיק תקיף, אבל ניחא, הוא היה בעיקר סטירי. כשראיתי את מאמר התגובה, הזדעזעתי לגמרי. כותב המאמר צדק באמירתו הכללית "יש כאן כמה צדדים, והתמונה השלמה לדעתי מורכבת", רק שלעניות דעתי לא הבין עד כמה היא באמת מורכבת.

התוכן עצמו חשוב מאוד, ואכן התוכן בסרטי דיסני יחסית מותאם לילדים מבחינת קללות, גסויות, אלימות וצניעות. אבל הבעיות האמתיות מסתתרות מאחורי התוכן הגלוי. אביא שלוש דוגמאות.

עולם דמיוני. העולם שהצופה חווה הוא וירטואלי כמעט לחלוטין. עולם שבו הדמויות קיצוניות וסטריאוטיפיות, עולם שהבחירות של גיבוריו נקבעות לפי צורכי העלילה או שיקולי מראה, כלומר עד כמה המעשה "עובר מסך" או כמה הוא הרואי ומרשים. עולם שבו אין כמעט היגיון עלילתי. אין משמעות אמתית לזמן. אין השלכות אמתיות למעשים. מתו אנשים? מה זה משנה, הגיבור ניצל.

ערכים. האם הערכים שמוצגים בפני ילדינו הם ערכי התרבות היהודית? כל סרט, ולא משנה מה התוכן העיקרי שבו, קובע נורמות ערכיות בעצם ההחלטה מה להציג ובעיקר באיזו צורה. החל מערכים פשוטים כמו יופי, גבורה ואהבה שמסולפים באופן קבוע על המסך הגדול, ועד ערכים פוסט-מודרניים, פמיניסטיים, נוצריים, טבעוניים וכו'. יוצרי התרבות שילדינו צורכים באופן קבוע הם ליברלים ויש להם אג'נדה ברורה. צר לי לומר זאת, אבל התרבות שהם מייצרים ממש לא טהורה.

בנוסף, יש בעיה עצומה שכמעט התרגלנו אליה והיא הצורה שבה הסרטים שינו את היומיום שלנו ושל ילדינו, והגדירו מחדש מושגים בסיסיים כמו מנוחה, מידע, עבודה, חברות, בידור, ניצול זמן, למידה ועוד. אינספור הורים הפכו למעין ספקי סמים לילדיהם – המשפט "אם תעשה שיעורי בית תוכל לראות סרט" הפך להרגל. נכון, סרט הוא אפשרות אטרקטיבית להורה עייף שמחפש מעט שקט, אבל מה המחיר? האם הגל של הפרעות קשב וריכוז הוא בעיה, סימפטום או תוצאה? האם סרט שמעסיק את הילד לשעתיים יתרום ליכולת הריכוז שלו כשהוא יבוא במגע עם האנשים סביבו וייתקל בבעיות אמתיות?

וזהו רק קצה הקרחון. הדברים יכולים להיות קשים לעיכול, הם מאיימים עלינו ועל הדרך שבה אנו חיים. אבל נאזור אומץ, נהיה ביקורתיים מול התרבות ששוטפת אותנו ונשאל את עצמנו את השאלות הפשוטות: מה מסתתר מאחורי מה שגלוי לעין? כיצד זה משפיע עליי ועל האנשים הקרובים אליי?

 

atarMbaolam

 

 

 

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם