השמחה השלמה והמלאה Featured

 2 reuven sason

 

 

הרב ראובן ששון

 

השמחה היא מצרך נדיר שרבים בדורנו מבקשים אותה ומחפשים את הדרכים להשגתה. נראה שסוד השמחה טמון בפרשתנו. בפרשה שלנו מוזכרת השמחה יותר מבכל הפרשות שבתורה, וכל מקומות השמחה הללו מוזכרים בהקשר של ירושלים והמקדש. יתר על כן, כל המקומות שהתורה מצווה אותנו בהם על השמחה באים בהקשר של ירושלים מלבד פעם אחת, שהיא במצוות החתן, המצווה "נקי יהיה לביתו שנה אחת ושימח את אשתו אשר לקח", ובאמת גם שמחה זו קשורה לירושלים, כי חתונת איש ואישה היא בניית חורבה מחורבות ירושלים.

 

העובדה שהשמחה קשורה דווקא לירושלים ולמקדש מלמדת דבר עמוק על מהות השמחה: השמחה המלאה והעמוקה נובעת ממצב של שלמות. כל עוד יש חיסרון בחיי האדם, יש חיסרון בשמחתו. וכשהחיים באים למילואם ושלמותם, אזי יבואו לשמחתם המלאה, החיה והרעננה.

 

המצב השלם בעבור האיש הישראלי הוא בעלייתו לרגל לירושלים. כדי להבין יותר את המציאות השלמה והמופלאה הזו בבית המקדש, בעת העלייה לרגל, נתבונן בפסוק אחד שבו התורה מתארת את רגעי השמחה הגדולים, וממנו נוכל לדלות את מרכיבי השמחה. התורה מדברת על אכילת מעשר דגן ותירוש ובכורות בקר וצאן. כך אומרת התורה: "לִפְנֵי ה' אֱ-לֹהֶיךָ תֹּאכֲלֶנּוּ בַּמָּקוֹם אֲשֶׁר יִבְחַר ה' אֱ-לֹהֶיךָ בּוֹ אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ וְעַבְדְּךָ וַאֲמָתֶךָ וְהַלֵּוִי אֲשֶׁר בִּשְׁעָרֶיךָ וְשָׂמַחְתָּ לִפְנֵי ה' אֱ-לֹהֶיךָ בְּכֹל מִשְׁלַח יָדֶךָ".

 

יש כאן כמה רבדים של שמחה, ונתארם מלמטה ללמעלה: ראשית אנו רואים כאן את שמחת הגוף, הבאה מאכילת בשר ושתיית יין, וכדברי חכמים שהשמחה באה באכילה ושתייה. למעלה מכך התורה מתארת את האחווה המשפחתית, "אתה ובנך ובתך", שזוהי שמחת הנפש, הבאה מתחושת השייכות של האדם אל משפחתו ומגודל אהבתו לאשתו בניו ובנותיו. הימצאות האדם בחיק משפחתו האהובה, בייחוד במעמד עליון, בחג קדוש בבית ה', ממלאת את הנפש בשמחה ובאור.

 

אלו שני הרבדים הראשונים – שמחת הגוף והנפש. אולם לא בכך התמלאו כל מעגלי החיים בשלמותם ובשמחתם. יש באדם נשמה א-לוהית, והיא צמאה לאור ולקודש, לדבקות ולהתקשרות בה'. דבר זה נעשה על ידי הליכה בדרכי ה', להיות טובים כמו טובו של ה' יתברך. וזה מה שהתורה ממשיכה בתיאור השותפים בשמחה זו: "עבדך ואמתך והלוי אשר בשעריך". התורה מצוה אותנו לאסוף אל סעודתנו גם את מי שאין לו, לפתוח את הלב ולהעניק לאחרים.

 

כאן אנו נפגשים עם שמחה עליונה מאוד, שמחה של נתינה והענקה, שהיא שמחת הרוח והנשמה. וכשהאדם נמצא בבית המקדש, במקום שבו נשמתו חיה ורעננה, הוא אינו מרגיש שהציווי הזה הוא 'ויתור אצילי' על חלק מסעודתו למען הנצרכים. הנשמה שלנו צמאה להעניק ולתת, היא חלק א-לוה ממעל, ותשוקתה היא כתשוקתו של הקב"ה, שהוא טוב לכול ותמיד רוצה להעניק. ממש כשם שהגוף מתעורר בשמחה למראה בשר טעים שהוא עומד לאוכלו, כן הנשמה מתעורר ברננה ושמחה כשהיא באה להעניק ולתת לאחרים. זוהי שמחה עליונה מאוד, שמחת הנשמה בהיותה דומה ליוצרה. ואכן, גם מחקרי האושר בעולם מראים שהשמחה והסיפוק הבאים לאדם מהתנדבותו למען האחרים גדולים מהשמחה הבאה מהנאה אישית של מאכל או קניית מוצר לעצמו.

 

מעל כל המדרגות הללו באה השמחה לשיאה בעוצם הדבקות בה'. על המעמד המופלא הזה, שמחת הגוף, הנפש והרוח, נעשים "לפני ה' א-לוהיך", בעמידת האדם לפני ה' א-לוהיו, מקור חייו, שורש נשמת נשמתו. האור הא-לוהי הוא החיים שלנו, וכשאנו דבקים בו מתמלאים כל החיים שלנו בתוכן עליון שהוא מעל ומעבר לכל מושגי העולם הזה ומעניק נצחיות וערכיות אינסופית לכל מערכות החיים האחרות.

 

אלו הם כל מעגלי השמחה: שמחת האכילה לגוף, שמחת המשפחה והחברים לנפש, שמחת ההענקה והחסד לנשמה, ושורש כל אלה הוא שמחת ישראל בעושיו, בדבקות האדם בבוראו. זוהי השלמות שמופיעה בירושלים, שבה שום כוח וחלק מאישיות האדם אינם יוצאים מחוץ לברכה ולאושר. הכול שלם ומאיר, הכול מתוק ונעים, הכול מלא שמחת עולם.

 

במקום המקדש, מקום השראת השכינה, מתמלא האדם אור וקודש עד שחייו מתמלאים בשפע של ברכה א-לוהית, נשמתו מתמלאת שובע שמחות מגודל הארת פני ה', וקדושת ירושלים המחברת את עם ישראל יחדיו ממלאת את הלב באהבת ישראל עמוקה, והאדם חווה את חייו במלוא עומקם ושמחתם. שנזכה!

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
מסילות התשובה

  מאמר מאת הרב המקובל...

היתר פשוט

  מאמר מאת הרב אברהם...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם