עדות לנוכחות ה' בקרבנו Featured

 2 reuven sason

 

'יומן המסעות' – עדות לנוכחות ה' בקרבנו תמיד

הרב ראובן ששון

פרשת מסעי פותחת בפסוק: "אֵלֶּה מַסְעֵי בְנֵי יִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר יָצְאוּ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם... בְּיַד מֹשֶׁה וְאַהֲרֹן. וַיִּכְתֹּב מֹשֶׁה אֶת מוֹצָאֵיהֶם לְמַסְעֵיהֶם עַל פִּי ה' וְאֵלֶּה מַסְעֵיהֶם לְמוֹצָאֵיהֶם" (במדבר לג, א–ב). התורה כותבת סיכום של כל המסעות שהלך בהם עם ישראל בארבעים שנותיו במדבר. עלינו להבין מדוע יש חשיבות כזו לכתיבת המסעות. אומנם זהו הרגל מצוי שאנשים כותבים 'יומן מסע' ועורכים אלבומי תמונות מכל המקומות שטיילו בהם, אולם התורה אינה ספר סיפורים ולא ספר מסעות אלא תוכן א-לוהי נצחי, המורה לנו את ערכי הקודש ומדריכה את חיינו לחיותם.

הרמב"ם במורה נבוכים (ח"ג, נ) מבאר את הסיבה מדוע נכתבו המסעות. הרמב"ם מסביר שיש צורך גדול לכתיבת המסעות בשביל הדורות הבאים. הליכת ישראל במדבר ארבעים שנה היא דבר פלאי. כי עם ישראל, אנשים נשים וטף, מנו כמה מיליוני בני אדם. ובלתי אפשרי להוליך מספר עצום כל כך של אנשים במשך ארבעים שנה בעומק המדבר היבש והצחיח, מקום של נחשים, שרפים ועקרבים. אין שום אפשרות לוגיסטית לעשות פרויקט כזה. זהו דבר שאינו בכוחות אנוש.

לכן עצם העובדה שעם ישראל הלכו במדבר ארבעים שנה, חיים וקיימים, אנשים נשים וטף, הוא מורה על הניסים, והוא עצמו מעיד על נוכחות ה' ועל היותו עימנו תמיד. שכן רק מן ובאר ניסיים יכולים לאפשר דבר כזה. ודבר זה הוא בניין אב לכל הדורות, לדעת שה' משגיח על עם ישראל ונמצא איתנו תמיד. זהו סוד הקיום הפלאי של עם ישראל, שהלך ב'מדבריות' רבים במהלך כל שנות קיומו, אתגרים אדירים, ויכול להם. כי ה' א-לוהינו עימנו תמיד, ושכינתו שורה בתוכנו.

ואולם עתידים בני אדם לקום ולומר שכנראה עם ישראל לא ממש היה במדבר, אלא היו במקום קרוב אל היישוב, כמו הבדווים של היום, שחיים בסמיכות לערים והולכים ובאים תמיד לספק מים ומזון. בכך לא יכירו את גודל הנס שהיה בעצם הליכת ישראל במדבר ולא ילמדו מכך את השיעור החשוב באמונה שה' נמצא עימנו תמיד, מגונן ושומר על עמו אהובו.

לכן, כדי שלא יטענו טענה כזו, כתב משה רבנו את המסעות לפרטיהם. להורות שעם ישראל הלך בעומק המדבר, במקומות קשים מאוד, רחוקים מן היישוב, שאין בהם מים ולא מקום שאפשר לגדל בו צמחים למאכל. וממילא ברור שאם הלכו במקומות אלו זמן ממושך כל כך מיליוני אנשים, כולל טף וילדים רכים, אין זה אלא שהיה להם נס א-לוהי שזן ופרנס אותם בצורה פלאית.

אחד המסרים העיקריים של המסעות הוא הידיעה שה' יתברך נמצא איתנו בכל גלגולי החיים. ההתבוננות בדור המדבר ובכל מסעותיו מלמדת אותנו שהאדם אינו לבד. אסור ליהודי ללכת בעולם הזה ולחשוב שהוא בודד ואבוד בדרכו. כל מסעות החיים שלנו מנוהלים בידי ה' יתברך. אם אדם הולך בדרך ומרגיש שהוא לבד, עליו להתבונן בדור המדבר, לראות איך הם הלכו עם הקב"ה יחד ולדעת שדבר לא השתנה בסטטוס הקשר בין הקב"ה לבינינו, כי ה' יתברך נשבע לנו שלא יעזבנו לעולם.

הדבר היחיד שהשתנה בין דור המדבר לדורות הבאים הוא הדרך שבה הקב"ה מופיע, מהופעה ניסית גלויה להופעה נסתרת במערכות הטבע. אך עצם העובדה שה' שוכן בקרבנו תמיד לא תשתנה לעולם. זוהי יתד האמונה, וצריך תמיד לחזקה ולהתחזק ממנה. שנזכה לחיות באמונה שלמה ולראות עין בעין בשוב ה' ציון במהרה, אמן!

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אדוריים היהודית

  מאמר מאת מרים מימון

הסימן לחוסן הלאומי

  אליהו אוזן, חקלאי ותיק

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם