בכיינות מול חיי אמונה Featured

 2 reuven sason

בכיינות מול חיי אמונה ואופטימיות

 

הרב ראובן ששון

 

בפרשה מופיע חטא המתאוננים: "ויהי העם כמתאוננים רע באוזני ה'". התורה אינה מבארת מהי הסיבה לתלונות. הרמב"ן מציין שבאמת לא הייתה סיבה ספציפית, אלא הייתה זו מרירות ו'בכיינות' בלי סיבה. התורה מתארת תגובה חריפה של הקב"ה לבכיינות זו. ויש לשאול, מדוע חטא זה חמור כל כך? בסך הכול קצת תלונות וקנטרנות! יש כאן נקודה עמוקה מאוד שנוגעת בחיים של כל אחד מאיתנו.

 

נרחיב: כל אדם מאמין צריך לבנות את נקודת ההסתכלות שלו על החיים מתוך האמונה בה' ובטובו הגדול. נקודת המוצא של האמונה היא שהאדם לעולם אינו עזוב. אנו נמצאים בביתו של הקב"ה ועטופים בחסדו. אנו חיים בתוך אטמוספירה א‑לוהית, בהוויה שכולה השגחה. כל התרחישים שקורים לנו מתוזמנים בדיוק מאת ה' בכוונה אחת ויחידה: שיהיה לנו טוב, שנתפתח ונתקדם אל השלמות הגמורה שה' מצעיד אותנו אליה. גם הקשיים הם חלק מהמרחב הזה, ואדרבה, יש להם תפקיד מפתח בהעצמה, בתנועות החודרות לעומק הנפש שנועדו לחולל שינויים טובים, רחבים ומקיפים באישיות ובמדרגתה.

 

זהו האקלים הבסיסי שאנו מצווים לחיות בו. האמונה בה' יוצרת יחס אופטימי ומאיר לחיים. ככל שאנו סופגים את יסודות האמונה, כך הלב שלנו נפתח אל השגחת ה' שסובבת ומקיפה אותנו ואנו מתמלאים באור ושמחה, בהכרת הטוב עמוקה, באומץ לב וגבורה, באופטימיות וחדוות חיים.

 

שורש הכול תלוי באמונה חיה במציאות ה'. האמונה בה' אינה רק הודאה במציאות הבורא אלא נקודת הסתכלות מאירה על כל החיים.

 

זהו בדיוק המצב ההפוך מהמתאוננים. למרות כל הטוב הגדול שראו מיציאת מצרים ועד הנה, במקום להכיר את טוב ה' ולהיות מלאי אופטימיות ושמחה, הם בחרו בדרך של בכיינות, ובלשון הרמב"ן: "'כמתאוננים' – כי היו מדברים במר נפשם כאשר יעשו הכואבים – והיה רע בעיני ה', שהיה להם ללכת אחריו בשמחה ובטוב לבב מרוב כל טובה אשר נתן להם". הרמב"ן מלמד שיש כזו תכונה של בכיינות 'כאשר יעשו הכואבים'. אך תכונה זו אינה שייכת למי שנשמת א‑לוהים בקרבו.

 

ראוי לציין שאם יש קושי בחיים, מותר לבטא את כאב. אך 'ההתאוננות' אינה רק ביטוי הכאב אלא משקפת עמדה נפשית עמוקה של כפירה וייאוש, של חוסר בהכרת ה' וטובו. ההתאוננות כופרת במציאות ה' ובחסדיו. כשההתכחשות למציאות ה' מחלחלת אל הנפש, היא מופיעה בפסימיות ובהתאוננות. וזוהי החומרה הגדולה של הבכיינות הזו.

 

פעמים רבות נדמה שאושרו ומצב הרוח של האדם תלויים בנתונים חיצוניים של החיים. אך באמת האושר של האדם אינו תלוי בנתוני החיים החיצוניים אלא בעמדה הפנימית שהאדם נוקט ביחס לכל הנתונים הללו. יש אדם שחי בדלות אך הוא מלא באושר פנימי. ולעומתו יש אדם שחי בשפע אך הוא מלא תלונות ויגון קודר. יש אדם שחייו מלאי אתגרים קשים וליבו מלא אומץ וראיית הטוב, ויש אדם שמלא קנטרנות ובכיינות למרות שאין לו אותם האתגרים של זולתו.

 

הנפש הפנימית של האדם צובעת את העולם לפי הצבע שלה. כשהנפש צבועה בשחור כל המרחב ייראה שחור. וכשהנפש מחוברת אל האור כן הסביבה תהיה מוארת. המציאות ה'אובייקטיבית' איננה נכנסת לאדם כפי שהיא אלא עוברת עיבוד בנפשו של האדם, ורק לאחר מכן היא צפה ומוצגת לעיני האדם. לכן השאלה מהי העמדה הנפשית של האדם ואיזו 'תוכנת עריכה' יש במוחו ובדמיונו היא שאלה מכרעת לגבי אושר חייו, כוחו ותפקודו.

 

העמדה הנפשית של האדם והצבע הנפשי שיצבע בו את חייו תלויים במידת האמונה והחיבור שלו לה'. כשהאדם כופר במציאות ה' ובטובתו הוא עשוי להתמלא בעמדה נפשית שחורה ופסימית, ואז תמיד ימצא על מה להתלונן. כל דבר קטנטן שאינו לרוחו ינוצל לטובת בכיינות ושפיכת קיתונות על כל החיים. לעומת זאת כשהאדם מחובר לה' בצורה חיה ומאמין בטובו ובהשגחתו, נפשו מתמלאת אור אמונה ולבבו נאזר עוז לראות את הטוב ולחוש את החסד הגדול הפרוס על כל העולם כולו.

 

ה' ברא את העולם כדי להיטיב, וזהו היסוד של הבריאה והתחושה הבסיסית שצריכה ללוות כל איש אמונה בכל צעדיו בעולם הזה. גם הקשיים והאתגריים הכלליים והפרטיים צריכים להיבחן ולהילמד מתוך עמדה מאירה וטובה זו. וכמידתו של דוד המלך, שהודה לה' בכל עת, בעת משפט ובעת חסד, תמיד תהילת ה' בפיו. "אשירה לה' בחיי, אזמרה לא‑לוהיי בעודי". שנזכה!

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם