אורו של שמואל הנביא Featured

 2 reuven sason

יום ירושלים ואורו של שמואל הנביא

הרב ראובן ששון

השבוע יחול יום ירושלים, הוא יום פטירתו של שמואל הנביא, והקשר ביניהם עמוק מאוד. שמואל הנביא עסק באותן שלוש מצוות שנצטוו ישראל בכניסה לארץ: להקים מלך, להכרית את עמלק ולבנות את המקדש. המהות של שלוש המצוות הללו היא אחת: כינון עם ישראל, אחדותו וגיבושו סביב מרכז חיים אחד.

אף שעם ישראל נכנס לארץ בספר יהושע, עד ספר שמואל לא החלו הפעולות הללו, וצריך להבין מדוע. התשובה טמונה בהבנת שלושת שלבי בניין עם ישראל בארצו, שנרמזים בשלושת הספרים יהושע, שופטים ושמואל. ספר יהושע מבטא את השלב הראשון, שבו עם ישראל נכנס לארץ ולוחם למען כיבושו וירושתו. בשלב זה יש רוח כללית אדירה, והעם כמו צבא, מסור יחד אל המטרה העליונה. גם בדורנו שלב זה הוא הדור הראשון שעלה לארץ והתמסר בכל מאודו לבניינה.

לאחר השלב הזה בא שלב שיש בו 'התברגנות'. כל אחד מרוכז בבניין ביתו, בכרמו ובגפנו. זהו ספר שופטים, אשר אין בו מלך בישראל, אין מרכז אחד, אלא איש הישר בעיניו יעשה. דור זה מאופיין דווקא בפיתוח חיי הפרט. אכן, יש כאן בנייה חשובה של מרקם החיים השלמים בארץ, וכל אחד מבטא את אורו ואת גוני חייו, אך מצד שני עלולה להיות גם חולשה של הרוח הכללית, והיא תביא לפירודים, למחלוקות ולהתפלגויות לקבוצות שונות ונפרדות. כך אנו מוצאים גם בספר שופטים, שעם ישראל מחולק לשבטים, ולפעמים המחלוקות קשות מאוד. אומנם מדי פעם זרח אורו של שופט שהצליח לחבר חלקים מעם ישראל, אך לאחר מכן שקעה שמשו, והעם חזר לשבטיות.

כך היה הדבר עד אשר הופיע וזרח של שמואל הנביא, רבן של כל הנביאים (תנחומא אמור ב), שהיה טוב עם א‑לוהים ועם אנשים, "הֹלֵךְ וְגָדֵל וָטוֹב", "וַה' הָיָה עִמּוֹ", "מִדָּן וְעַד בְּאֵר שָׁבַע כִּי נֶאֱמָן שְׁמוּאֵל לְנָבִיא לַה'". שמואל הנביא בגדולת רוחו פעל לאחד את האומה, לשבור את קירות החוצצים בין השבטים ולאחד את העם. את ההצלחה בכך אפשר לראות בבקשה של עם ישראל להעמיד מלך. אומנם בהחלט יש ביקורת על בקשה זו, אך עם הביקורת יש גם להביט לעומק ולראות את התהליך החיובי שהאומה עברה: משבטים נפרדים לאומה המבקשת מרכז מאחד. זוהי פעולתו של שמואל הרמתי, ופעולה זו הכשירה את הדבר הבא – בניית המקדש.

בדורנו נראה שאנו נמצאים בשלב הדומה לספר שופטים, שבו יש דגש גדול על פיתוח החיים האישיים, והאומה נחלקת לציבורים שונים. נראה לצערנו לפעמים שיש התרופפות של הרוח הכללית הגדולה שפיעמה בראשית צעדי שיבת ציון. אולם באמת כל זה הוא רק בחיצוניות, אך בפנימיות הלב של עם ישראל הוא אחד, מחובר בקשר נצחי ששום חולשה לא תוכל לכבותו. ומי שמביט מעט לעומק הלבבות ייווכח לראות עד כמה העם שלנו אוהב ומחובר. הזעזוע הנורא שהיה בשבוע שעבר באסון הכבד במירון פתח את הלב הכללי שלנו ועורר את אותה אהבה פנימית שחבויה בו.

כמו שעם ישראל בראשית ימיו צעד משופטים לשמואל, כך יהיה גם בדורותינו, כי אורם של ישראל מוכרח להאיר, וה' הבטיחנו בכך. ואנו עומדים ומייחלים לבחינת רוחו ופעולתו של שמואל הנביא, לאותה הארת קודש שתחבר את הלבבות של כולנו, תשבור את קירות הזכוכית המפרידים בין המגזרים ותזרים רוח חיים אדירה בכל אברי האומה. הרוח הזו היא גם שתביא את דרישת המקדש. כי רק משפחה מחפשת בית וחשה את הכאב העצום על חסרון המרכז, מקום המפגש של כל המשפחה האוהבת.

ירושלים היא הלב הפועם שלנו, עיר שחוברה לה יחדיו. היום שבו זכינו לירושלים הוא יום בשורה, יום של מסר א‑לוהי שאנו ראויים לשוב ולהתחבר יחדיו, לשבור את כל קירות התודעה הדמיוניים המפרידים בינינו ולהזרים זרם של חיי אהבה ואחווה שראויים לנו. יום ירושלים, יומו של שמואל הנביא, הוא יום של הודיה אדירה ושל תפילה גדולה למען אחיי ורעיי. והכאב העמוק מהאסון המטלטל שהיה בל"ג בעומר מעמיק עוד יותר את התפילה הזו ואת הצפייה לאחדות אמת, לאהבת אחים, לאורה של העיר שחוברה לה יחדיו, מקדש מלך עיר מלוכה, שעימה נזכה לנחמה גדולה בבניין ירושלים והמקדש במהרה. אמן ואמן!

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

מצדד בממשלה החדשה

  מאמר מאת עמיחי אתאלי

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם