היחס בין הגוף לנפש Featured

 2 reuven sason

 הרב ראובן ששון

התורה פותחת את הפרשה בפסוק "וַיִּהְיוּ חַיֵּי שָׂרָה מֵאָה שָׁנָה וְעֶשְׂרִים שָׁנָה וְשֶׁבַע שָׁנִים שְׁנֵי חַיֵּי שָׂרָה" (בראשית כג, א). רש"י פירש, שבא להורות לנו שאף כשהייתה בת מאה הרי היא כבת עשרים בלא חטא, וכן בא להורות לנו שכשהייתה בת עשרים הרי הייתה כבת שבע ביופייה. נמצאו שני דברים מוזכרים בשרה שה'זמן' לא השפיע עליהם: האחד הוא תמימותה בלא חטא, שאפילו כשהיא בת מאה משך הזמן וחיי העולם הזה לא לכלכו מאומה מאישיותה והייתה שלמה בלא שום חטא. והעניין השני הוא שלמות גופה, שנשארה ביופייה ובצעירותה כעת שהייתה בת שבע.

יש קשר בין שני הדברים, הרעננות הגופנית והטהרה של הנפש. כי זהו יסוד גדול שיש קשר עמוק בין הגוף ובין הנפש, וכל עניין הבלאי וההזדקנות של האדם בגופו הוא תוצר של פגם בנפשו. מאז חטאו של אדם הראשון ניתן הפגם בגוף עד שנגזרה עליו מיתה. ואין הכוונה רק לרגע המיתה אלא כל משך זמן החיים עובר האדם תהליך של היחלשות הגוף ודלדולו. וכל כך למה – בגלל הפגם שאחז בו. כי זהו כלל גדול, שהאור הא‑לוהי הוא חיות הכול, וכשנעשה פגם הרי שנעשה חיץ בין האדם ובין האור הא‑לוהי, וממילא הגוף נפגע ונחלש. ומאז שחטא אדם הראשון נעשה הפגם עמוק כל כך עד שאין מי שיפסח עליו כל תהליך ההיחלשות של הגוף. מלבד משה רבנו עליו השלום, שהיה שלם לגמרי, כרמוז עליו בלידתו "וַתֵּרֶא אֹתוֹ כִּי טוֹב הוּא" (שמות ב, ב), מעין האור הגנוז שקודם החטא, וממילא הופיעה בו המדרגה האמיתית של הגוף ושלמותו, "לֹא כָהֲתָה עֵינוֹ וְלֹא נָס לֵחֹה" (דברים לד, ז).

מכאן אנו למדים על היחס בין הגוף והנפש, בין הצלחת החיים בחומריות ובין המעמד הרוחני של האדם. כשאדם חלילה הולך בדרך שאינה טובה, דרך שחוסמת את האור הא‑לוהי מחייו, התוצאות יופיעו בכל מערכות החיים וגם בגשמיות, בגופו או בפרנסתו וכל כיוצא בזה. כי אור ה' הוא ברכת הכול, וכשהוא מופיע בחיים הכול מתברך. ואם חלילה נחסר או נחסם, מופיעה המחלה. הוא שאמר הכתוב "אִם שָׁמוֹעַ תִּשְׁמַע לְקוֹל ה' אֱ‑לֹהֶיךָ... כָּל הַמַּחֲלָה אֲשֶׁר שַׂמְתִּי בְמִצְרַיִם לֹא אָשִׂים עָלֶיךָ" (שמות טו, כו). אין זה עונש אלא תוצר טבעי של מחסום ממקור החיות. כשם שאם נחסם עורק המזרים את הדם האבר נפגע ומסתכן, כך גם ברבדים עמוקים יותר, בסוד האור הא‑לוהי והשפע הרוחני, שהוא עורק החיים המהותי של האדם, צריך האדם לשמור על ערוצים רחבים ומבורכים של האור הא‑לוהי, ועל ידי כך יבוא להצלחה גדולה בכל מישורי חייו.

זהו שאנו למדים משרה אימנו, היות שכל חייה הרוחניים היו שלמים, בסוד בת מאה כבת עשרים בלא חטא, ממילא בא הדבר לידי ביטוי גם בגופה, בשלמותו ורעננותו, בת עשרים כבת שבע, יפה ותמה, צעירה ורעננה ברוחניות ובגשמיות, שלמות של כל מערכות החיים מתוך הדבקות השלמה בה' יתברך.

עיקרון זה נרמז גם בסוד מערת המכפלה. חז"ל לימדו שבמערה זו היו שתי קומות, והזוהר הקדוש מלמד שעניין ה'מכפלה' בא לרמוז על עניין עמוק, על שיש שני ממדים לארץ ישראל – ממד גשמי וממד רוחני, נשמה וגוף, שתי קומות – בסוד "וָאוֹלֵךְ אֶתְכֶם קוֹמְמִיּוּת" (ויקרא כו, יג). זוהי ארץ ישראל, שבשונה משאר העולם היא מהות חיה, יש לה נשמה שמתפשטת ומאירה ברובד הגשמי. זאת הסיבה שעם ישראל בארץ ישראל זוכים להארת הנשמה, כמאמר הכתוב "נֹתֵן נְשָׁמָה לָעָם עָלֶיהָ וְרוּחַ לַהֹלְכִים בָּהּ" (ישעיהו מב, ה), וכן אווירה מחכים, וכמילותיו המופלאות של רבי יהודה הלוי: "חיי נשמות אוויר ארצך". כי יש בה הוויה רוחנית.

זאת הסיבה שעיקר החוסן והשגשוג החומרי בארץ תלוי בעוצמה הרוחנית שלנו. כשחטאנו והידלדלנו מבחינה רוחנית גלינו ממנה אף מבחינה גשמית.

זהו יסוד החיים של עם ישראל, שהחומר והרוח אחד הם בשורשם, הנשמה והגוף הם הוויה אחת. וכשהנשמה רעננה ומלאת אור, גם הגוף מתברך בכל טוב. כך מצינו בגוף הפרטי, אצל שרה, וכן מצינו בגוף הלאומי, בסוד מערת המכפלה. שנזכה לשלמות ולשגשוג בכל רובדי החיים, אמן!

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם