בריאת העולם Featured

 2 reuven sason

 

הרב ראובן ששון

 

בריאת העולם – לגלות את אור ה' בתוך ההעלם

 

פרשתנו מתארת את בריאת העולם. רגעי הבריאה מפגישים אותנו עם הבורא יתברך שפעל ועשה את הכול, ונקודה זו משמעותית מאוד לעבודת האדם בעולם: להכיר את בורא העולם ולהתחבר אליו. בספרים מבואר שהעולם נקרא על שם ההעלם כי בעצם הבריאה הקב"ה הסתיר את אורו, ובנקודה זו טמונה עבודת האדם בעולם, לגלות את נוכחות ה' בארץ. נבאר מעט עניין זה, בדברים הלקוחים מהספר החדש 'באור פניך – אמונה וביטחון' (שיצא לאור במסגרת 'קהילת הלומדים של מלאה הארץ דעה'):

 

יש הבדל גדול בין נוכחות הקב"ה בשמיים העליונים ובין נוכחותו בתחתיות ארץ. ואף שכבודו מלא עולם, מכל מקום נוכחותו גלויה מאוד בשמיים, ואילו בארץ היא נסתרת ונעלמת, מתלבשת בדרכי הטבע והסיבות הטבעיות שמראות שכביכול בני האדם מנהלים את הכול. דבר זה נרמז בתחילת הפרשה: "בְּרֵאשִׁית בָּרָא אֱ‑לֹהִים אֵת הַשָּׁמַיִם וְאֵת הָאָרֶץ".

 

השמיים רומזים על אור ה' שבמרומים, ואילו הארץ על העולם הזה. והתורה ממשיכה ואומרת: "וְהָאָרֶץ הָיְתָה תֹהוּ וָבֹהוּ וְחֹשֶׁךְ עַל פְּנֵי תְהוֹם". דווקא הארץ, המקום הנמוך, היא המקום שבו יש תוהו ובוהו וחושך. והאדם הונח בארץ כדי לגלות את נוכחות ה' גם בה. וזה מה שאמר הכתוב "הַשָּׁמַיִם שָׁמַיִם לַה' וְהָאָרֶץ נָתַן לִבְנֵי אָדָם", והיינו שבחיצוניות נראה שהארץ תלויה בבני אדם ומונהגת על פי מעשיהם, לעומת השמיים שמונהגים בגלוי בידי הקב"ה. ואף שכתוב "לַה' הָאָרֶץ וּמְלוֹאָהּ", ומשמע שאף הארץ מונהגת בידי ה', וזה נראה הפך מה שכתוב "וְהָאָרֶץ נָתַן לִבְנֵי אָדָם", אפשר ליישב ולומר שזה בפנימיות וזה בחיצוניות. בנגלה נראה שהארץ נתן לבני אדם, ואילו בפנימיות לה' גם הארץ ומלואה, כי אכן "מְלֹא כָל הָאָרֶץ כְּבוֹדוֹ".

 

תפקידו של האדם הוא לגלות את נוכחות הקב"ה גם בחיצוניות, במקום החשוך והנסתר. ושורש עבודת האדם הוא בנקודת האמונה, בבחינת "וֶאֱמוּנָתְךָ בַּלֵּילוֹת", בחינת העולם הזה שדומה ללילה. והיינו, כשהאדם מאמין בכל ליבו בנוכחותו של הקב"ה הוא הולך ומתקדש ומתעלה עד שמכיר ומתוודע אל הפנימיות שה' שורה ונמצא בעולם, ובכך מגלה זאת גם בחיצוניות. אכן, בסתר המדרגה ה' משגיח תמיד, אך האדם צריך להמשיך זאת לעיני כול. וזו העבודה הגדולה שמסר הקב"ה לאדם בתיקון העולם, ועיקר עבודת האדם היא בארץ, "לְעָבְדָהּ וּלְשָׁמְרָהּ", והיינו גילוי נוכחותו של הקב"ה גם בארץ. והקב"ה קבע שהוא לא יתגלה בארץ אלא מכוח פעולת האדם ומעשיו.

 

עבודה זו היא עניין האמונה והביטחון בה', שלא להתפתות ולחשוב שהעולם מנוהל על ידי בני האדם אלא להכיר שה' מסבב את הכול. הביטחון נובע מכך שהלב חדור באמונה שה' נמצא ומשגיח בכול, ומתוך כך לב האדם נשען ונסמך על ה'. מי שבוטח בה' פועל בכך לגלות את נוכחות ה' ולהאירה גם בתחתיות ארץ, ודבר זה משפיע שאור ה' יהיה נוכח בחיי האדם ומרוממם ומצליחם.

 

זהו שמבואר בספרים שהביטחון אינו רק עניין של שלוות לב האדם, אלא האמונה והביטחון בה' פועלים פעולה ממשית לגרום לכך שהקב"ה יהיה נוכח בחיי האדם. מי שחדור אמונה בכל לבבו עד שברור לו בכל עוז שהקב"ה נמצא ומשגיח ונוכח, דבר זה עצמו הוא הכוח שמגלה את אורו יתברך מהשמיים לארץ. זהו שאמר הכתוב "וְהַבּוֹטֵחַ בַּה' חֶסֶד יְסוֹבְבֶנּוּ" – הביטחון מסבב את ההשראה א‑לוהית על האדם. ודבר זה משפיע גם על המרחב כולו. שכן מחשבתו והרגשתו של האדם הן בחינת החיצוניות, ואם מחשבות האדם והרגשותיו מלאות בנוכחות הקב"ה, הרי שזהו ממש גילוי הא‑להות בעולם. וה' יתברך משגיח על מי שמאמין בו ומצליח את כל דרכיו. שנזכה לחיות באמונה וביטחון בה' ולהאיר אורו בעולם, אמן.

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם