מעלת התפילה ופעולתה Featured

 2 reuven sason

 

הרב ראובן ששון

אנו מתקרבים אל הימים הנוראים, שעיקר עבודת ה' בהם סובבת סביב התפילה. ראוי שנתבונן במעלת התפילה ופעולתה, ועניין זה נרמז בפסוק שבפרשתנו – "כִּי קָרוֹב אֵלֶיךָ הַדָּבָר... בְּפִיךָ וּבִלְבָבְךָ לַעֲשׂתוֹ". הדברים הבאים מעובדים מתוך הספר החדש, "באור פניך – עבודת התפילה" (יצא לאור במסגרת התוכנית "קהילת הלומדים של מלאה הארץ דעה"): הפסוק מלמד אותנו שיש קשר עמוק בין הפה ובין הלב. ראשית יש לדעת, שהתורה מעידה שדבר ה' ואורו קרובים אלינו מאוד, נצורים עמוק בתוך לבבנו. דבר ה' ואורו טמונים בעומק הלב שלנו, שבו שוכנת נשמת קודש המשתוקקת לדבר ה'. ואולם, התורה לא הזכירה רק את הלב, היא לא אמרה "כי קרוב אליך הדבר מאוד – בלבבך לעשותו", אלא הוסיפה גם את הפה, עם הלב, ואף הקדימה אותו לפניו. זהו כוחו של הדיבור – עבודת התפילה.

נראה שהתורה באה להורות לנו, שאף על פי שהאור טמון בתוך לבבנו, אין לנו גישה אליו אלא באמצעות הפה, שהוא המוציא מהכוח אל הפועל את מה שאצור וטמון בעומק הלב. ולכן הקדימה התורה את הפה ללב, להורות לנו שדרך פעילות הפה, דהיינו הדיבור, יתעורר הלב ויחשוף את מטמוני האור שטמונים בו, ובצירוף הפה והלב יחדיו, יכיר האדם שדבר ה' קרוב אליו מאוד, עד שיבוא "לעשותו", לחיות את כל חייו על פי הקדושה והטובה שאצורה בעומק הלב. במעמקי הלב גנוזים כל הרצונות האמיתיים, אך הדיבור מסיר את החיצוניות שאופפת את הלב, ומרכז אותו לחדור אל עומקו ולחשוף את כל האמת החבויה בו. הדיבור בא לפעול על הלב, לחקוק בו את תוכני הקודש המובעים בתפילה.

העובדה שהדיבור בא לחקוק את תוכני הקודש ולהשיבם אל הלב היא מבוא גדול בהבנת התפילה. למעשה, עבודת איש ישראל מתומצתת בפסוק "וְיָדַעְתָּ הַיּוֹם וַהֲשֵׁבֹתָ אֶל לְבָבֶךָ", ובמובן זה התורה היא בחינת "וְיָדַעְתָּ הַיּוֹם", והתפילה היא בחינת "וַהֲשֵׁבֹתָ אֶל לְבָבֶךָ". הווה אומר, התפילה היא עבודת דיבור הפה, שמכוון לרומם את הלב ולהעלותו. בתפילה האדם פועל על עצמו, על לבבו ואישיותו, כדי להטמיע בהם את כל יסודות הקודש.

אמנם כוחו של הדיבור אינו רק בפעולתו על הלב, אלא גם יש בו סגולה עצומה של פעולת התפילה על העולם כולו. בדיבור של איש ישראל אצור כוח מיוחד, כוח פעולה ממשי, כך שבלא הביטוי בשפתיים, כמעט אין למחשבת הלב כוח פעולה. כדי שהרצונות הגנוזים בלב יפעלו את פעולתם הסגולית, עליהם להיחשף ולהתבטא בדיבור פה. וכדברי הזוהר הקדוש (ג רצד ב): "אלא ודאי, כל מה דחשיב בר נש, וכל מה דיסתכל בלבוי, לא עביד מילה עד דאפיק ליה בשפוותיה... ובגין כך כל צלותא ובעותא דבעי בר נש מקמי קודשא בריך הוא, בעי לאפקא מילין בשפוותיה". וזה תרגומו החופשי: אלא ודאי, כל מה שחושב האדם, וכל מה שמתבונן בלבבו, לא עושה דבר, עד שמוציא בשפתיו, ולכן כל תפילה ובקשה שמבקש האדם מהקב"ה, צריך להוציא את הדברים בשפתיו.

יסוד העניין הוא שהלב ומחשבותיו הפנימיות קשורים אל ההוויה הנעלמת, והדיבור ממשיך מההעלם אל הגילוי, מן הפנימיות אל החיצוניות. כמו שאנו רואים שהדיבור הוא המגלה את המחשבות שכמוסות בליבו של האדם ובמוחו, ועד שלא יבוא הדיבור ויפרש יישארו עלומות. וזה עיקר פעולתם של ישראל בעולם, לגלות גם בחיצוניות את השלמות הפנימית. הפנימיות עומדת תמיד בשלמותה, והחיסרון הוא לעולם במציאות החיצונית בלבד, ועיקר פעולת ישראל היא בהמשכת השלמות אל מקום החיסרון, בהוויה הגלויה, להאירה מאור השלמות העליונה. זהו רז הדיבור, לעומת המחשבה. על כן פעולת הדיבור היא הממשיכה את השפע אל המציאות, ופועלת בה לברכהּ ולהאירה.

שני ערכי הדיבור הללו נוגעים בשתי הפעולות של התפילה – מצד אחד התפילה מרוממת את המתפלל, מעוררת את לבבו ומוציאה את אוצרות הטוב שגנוזים בו אל הפועל. ומן הצד השני, התפילה פועלת על העולמות כולם, וממשיכה בהם תיקון וברכה רבה. בבואנו בשערי עבודת התפילה של ראש השנה ויום הכיפורים, נשיב אל לבבנו את מעלת התפילה וכוחה, ונתפלל לה' יתברך שנזכה לשנה טובה ומתוקה, בלי שום מחלות וקשיים, משופעת בשִפעת טובה וברכה אמן!

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם