האור שנמצא בלב Featured

 2 reuven sason

 

התפילה – לגלות את האור שנמצא בלב

 

הרב ראובן ששון

 

אבקש להביא כאן מעט מתוך הספר החדש שזיכני ה' להוציא השבוע לאור, 'באור פניך: התפילה – עבודה שבלב' (הספר יצא במסגרת 'קהילת הלומדים' של מלאה הארץ דעה, תוכנית ללימוד אמונה שהושקה השבוע, המותאמת לכל צמא לדעת ה' ועוסקים בה בנושאי יסוד באמונה, בכל חודשיים נושא חדש, ובכל חודשיים יצא בע"ה ספר על אותו נושא):

 

עבודת חודש אלול היא עבודה שבלב, לעורר את הלב לעבודת ה' ולרומם אותו אל הקודש. במובן זה חכמים מלמדים אותנו שהתפילה היא דרך העבודה על הלב, כמאמר חז"ל על הפסוק "ולעבדו בכל לבבכם": "איזוהי עבודה שהיא בלב, הווי אומר זו תפילה". ראוי להתבונן מעט בעניין עבודת הלב הבאה לידי ביטוי בתפילה.

 

נקודת המוצא שצריך לדעת היא שהלב שלנו הוא מקום משכן הנשמה, ומצד זה הוא מלא אור וקדושה. בתוך פנימיות הלב טמונים כל הרצונות הטהורים, ההרגשות האציליות והמאוויים הקדושים. אלא שלמרות שיש בתוכנו רצונות זכים וקדושים, הם נמצאים בחדרי הלב העמוקים, ובלי עבודה לגדל ולהוציא אותם מהכוח אל הפועל לא ניגע בהם ולא נתחבר אליהם בעוצמה, בצורה שתמלא את כל חדרי הלב והנפש, עד שנחוש אותם בצורה חזקה ונתמלא רגש וחוויה של קודש.

 

לדוגמה, בעומק הלב אכפת לנו מבניין ירושלים ומרפואת כל חולי ישראל, אלא שאלו קולות עמוקים מאוד, בפנימיות חדרי הלב, ולכן הם אינם נשמעים בחוזקה. במהלך היומיום אנו חווים בעיקר רצונות חיצוניים יותר, ונדרשת עבודה ממשית כדי לחדור אל המעמקים הללו, להיפגש בצורה חיה עם הרצונות הכמוסים בעמקי הלב, להתחבר אליהם ולתת לזרם הרצון הטהור להופיע. הרי זה כמו כריית תעלה שתחדור עד למי התהום ותפתח בפניהם אפיקים לזרום החוצה ולהתגלות.

 

כאן נכנסת התפילה, העבודה שבלב. דיבורי התפילה הם כוח שחוצב במעמקי החיים, בכוחם לחדור לנימי הלב הדקים ולהביאם לידי ביטוי. אומנם נדרשת תשומת לב, כוונת הלב והתעוררות המחשבה כדי שהדיבור יפגע ויפגוש את גרעיני הרצונות, את עמקי הלב, ינענע את הרצונות הגרעיניים ויגדלם. אם האדם ממלמל בפיו וליבו בל עימו, הרי הוא כמי שמריץ את הסוסים בלי לרתום את העגלה. כך הדיבור לא ייגע במעמקים ולא יעורר את הפנימיות לגדלה.

 

ככל שהאדם ישהה לפני התפילה, ירכז מחשבתו בנושאים העמוקים שלבבו רוצה אותם ויעורר מעט את לבבו, כך יהיה לבבנו מוכן לתפילה. כמו אדמה מעובדת לאחר חרישה, שנכונה אלי זרע ופתוחה למי גשמים. אז הדיבור יכה על הלב כמלאך המכה ומגדל ויצמיח את הרצונות הקדושים וידלה את המים הזכים שבמעמקים עד שיופיעו בכל מילואם, וישטפו בטהרתם את כל העכירות החיצונית וימלאו את החיים ברצונות טובים וזכים שיאירו את חיי האדם ויעדנו את אישיותו.

 

כדי לחזק את עבודת התפילה וגם כדי להאיר את החיים באור של קדושה צריך ללמוד אמונה, ללמוד את אוצרות הקודש המדברים על הדבקות בה', על קדושת ישראל ועל מעלת התורה והמצוות. מרן הרב קוק זצ"ל, שהשבוע חל יום פטירתו, הרבה לכתוב בספריו שבדורנו נעשה צורך חיוני לכל אחד ואחד לעסוק בצורה אינטנסיבית ועמוקה בלימודי אמונה ודעת ה'. לימודים אלו מעוררים את הלב, מגבירים את חשק הקודש ומרוממים את האדם לדבוק בתורה ובמצוות בשמחה ובאהבה. ראוי לקבוע עיתים ללימודי אמונה במהלך כל השנה, שכן לימודים אלו ילבו את זיק הקודש גם במהלך השנה כולה וישמרו את האדם מקרירות ומיובש ומהתרחקות הלב מתורה ומצוות, חלילה. שנזכה להאיר את המוח והלב בדעת ה' תמיד, אמן!

 


ללמוד. לדעת. לחיות

 

חדש! 'קהילת הלומדים של מלאה הארץ דעה' – לימוד בהיר ומעמיק של נושאי יסוד באמונה. בכל חודשיים נושא. בכל חודשיים ספר מאת הרב ראובן ששון סביב הנושא, סרטון שבועי בנושא הנלמד ושו"ת עם רבני מלאה הארץ דעה.

 

לפרטים ולהרשמה: http://mhd.co.il/

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם