למה ה' רוצה שנודה לו? Featured

 2 reuven sason

  הרב ראובן ששון
 

התורה מצווה את האדם לעשות חג בזמן אסיף התבואה, ובפסוקים אלו היא יוצקת את מהות שמחת החג: "חַג הַסֻּכֹּת תַּעֲשֶׂה לְךָ... בְּאָסְפְּךָ מִגָּרְנְךָ וּמִיִּקְבֶךָ. וְשָׂמַחְתָּ בְּחַגֶּךָ אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ וְעַבְדְּךָ וַאֲמָתֶךָ וְהַלֵּוִי וְהַגֵּר וְהַיָּתוֹם וְהָאַלְמָנָה... שִׁבְעַת יָמִים תָּחֹג לַה' אֱלֹקֶיךָ בַּמָּקוֹם אֲשֶׁר יִבְחַר ה' כִּי יְבָרֶכְךָ ה' אֱלֹקֶיךָ בְּכָל תְּבוּאָתְךָ וּבְכֹל מַעֲשֵׂה יָדֶיךָ וְהָיִיתָ אַךְ שָׂמֵחַ".

 

מהות החג היא שמחה לפני ה', להודות לו על הברכה שבירך את האדם בתבואה ובכל מעשה ידיו. ההודאה לה' היא הכרה שהשפע בא ממנו, ולכן גם השמחה על השפע צריך להיות עם ה' יתברך, במקום אשר יבחר ה'. זוהי שמחה עִם ה' יתברך, כמו שמחת הילדים עם אביהם, בזמן שהעניק להם מתנות טובות. כך האדם סופג בקרבו את ההכרה שהשפע מאת ה', ושהוא ביטוי של אהבה עזה של ה' יתברך אלינו. המעמד הזה מתבצע במקום המקדש, כי הוא שמחה של אוהבים, "שמחה משפחתית", ה' יתברך וישראל עמו.

 

ואולם, התורה מוסיפה יסוד גדול, שהוא חלק בלתי נפרד משמחת החג – "וְשָׂמַחְתָּ בְּחַגֶּךָ אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ וְעַבְדְּךָ וַאֲמָתֶךָ וְהַלֵּוִי וְהַגֵּר וְהַיָּתוֹם וְהָאַלְמָנָה". השמחה מוכרחה להיות עם העניים, עם העבד והאמה, עם הלוי שאין לו חלק ונחלה גשמית, הגר והיתום והאלמנה. לשמח לב נדכאים ולהאיר אליהם.

 

במחשבה ראשונה נראה כאילו עיקר הציווי על החג הוא למען יעלה האדם אל בית ה', וישמח ויודה לה'. והקב"ה מוסיף לציווי זה ואומר לאדם – עשה זאת עם עניים, כי אין להם. כך, עיקר המצווה הוא העלייה לרגל להודות לה', והדבר הנלווה הוא שימוח הנצרכים. ואמנם, לא כן משמע מפשטי המקראות. כי אם נתבונן בפסוקים ניווכח לראות שהפסוק המצווה לשמוח עם העניים מובא בהתחלה, עוד לפני הפסוק שמדבר על שמחת ההודאה עם ה'. קודם כול מצווה התורה – 'עשה חג, ושמח עם כל הנזקקים'. זוהי ההגדרה הגרעינית והשורשית של החג – לשמוח עם כל מי שאין לו.

 

היסוד הראשון שאנו למדים מכאן הוא ששמחה אמיתית תבוא לאדם בשעה שהוא נותן בלב רחב למי שאין לו. ביהדות, השמחה העמוקה איננה בשעה שהאדם מקבל, אלא בשעה שהוא נותן. זוהי שמחה של הנשמה, שהיא חלק אלוק ממעל, ולכן הוא תמיד מלאה תשוקה להעניק ולתת.

 

אך נראה שאפשר ללמוד יסוד נוסף, עמוק מאוד. בהבנה שטחית נראה שהקב"ה כביכול צריך שנבוא לומר לו תודה על השפע שנתן לנו. אולם באמת ההודאה הזאת אינה בעבורו, אלא כדי לרומם אותנו למדרגת גומלי חסדים. העלייה לרגל להודות לה' נועדה לפתוח את לב האדם להעניק לנצרכים. ומדוע? – כי בשעה שהאדם מכיר שהכול מה' יתברך, הוא ישמח לקיים את הציווי להעניק, שכן לא משלו הוא נותן, אלא משל ה'. כשאדם מכיר באופן עמוק שכל מה שיש לו הוא קיבל מה', אז גם ייפתח לבבו לתת לאחרים.

 

במבט שטחי נדמה שה' מבקש שנגיד לו תודה. אך באמת זוהי לא בקשה בעבורו, אלא בעבורנו, ובעבור העניים. כי כשנאמר תודה באמת, גם נפתח באמת את הלב למען האחרים. ההכרה שהכול מאת ה' נועדה לעשות אותנו טובים יותר, ולפתוח את הלב שלנו להעניק מהטוב שניתן לנו. הכרה זו היא אמצעי בשביל מטרה מוסרית עליונה – להעניק לעניים. כך אולי אפשר לדייק מהעובדה שהתורה הקדימה את הנתינה לעניים, ולאחריה הביאה את השמחה לפני ה', כמי שמסמנת את המטרה, ולאחר מכן מנחה את הדרך להגיע אליה. כך, הֱיה משמח עניים, ועשה זאת בכך שתכיר שהכול מאת ה', ועל ידי כך יהיה לבבך נפתח להעניק ולתת משל ה' יתברך.

 

זוהי המהות של חג הסוכות, זוהי הקדושה העליונה, וזוהי גם השמחה השלמה. כי השמחה המלאה והשלמה תהיה בכך שהאדם ידבק בה', וכיצד היא הדרך לדבקה בו? על ידי הליכה בדרכיו, ומה הוא רחום וחנון, אף אתה היה רחום וחנון. ועל ידי שתהיה משפיע כמוהו, תתעלה ותדבק בו יתברך בדבקות עצומה, כי הדומים נדבקים זה בזה בקשר בל יינתק. שנזכה!

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם