לא להתבלבל מרייטינג Featured

 2 reuven sason

 לדבוק באמת ולא להתבלבל מרייטינג

 

הרב ראובן ששון

 

מידת האמת היא חותמו של הקב"ה. החותם מקיים כל דבר, כמו חתימה על צ'ק שנותנת לו תוקף. החתימה היא 'נציגות' של הבעלים שמראה שהוא עומד מאחורי הצ'ק וערב לקיומו. מכאן נבין את מהות האמת: הקב"ה הוא המחייה ומקיים את הכול, אין דבר בעולם שיכול להתקיים ללא אורו יתברך. לכן כל נברא צריך להיות קשור למקורו כדי להתקיים. נקודת הקשר הזו היא האמת, שהיא כמו חותם הבעלים על הצ'ק. ללמדך שבמקום שיש אמת יש מציאות א‑לוהית, וממילא המקום הזה מקוים ויציב. ולעומת זאת במקום שאין אמת אין קיום. כי הוא מנותק ממקור החיים, והוא כמו ענף בלי שורש, שסופו לנבול.

 

שטר מכירה ללא חתימה אין לו שום משמעות אף על פי שהוא כתוב בכתב יפה וסביבו ציורים ועיטורים. כך כל נברא, אם הוא מנותק מהאמת, אין לו קיום אף שכלפי חוץ הוא נראה יפה ומרשים מאוד. ברצוננו לומר שבעולם הזה אפשר לטעות ולסבור שהחוזק והקיום נאמד בכסף, בשלטון, בפרסום ובכוח. אך באמת כל אלו מתגמדים מול מקור הכוח האמיתי, שהוא האמת. האמת עומדת לעד, כי היא הנציגה של הא‑לוהים במציאות, והוא יתברך שמו מחויב המציאות היחידי, וכל שאר הנבראים אפשריים המציאות, ואין להם שום קיום מכוח עצמם. ברושם החיצוני מעצמות עולם נראות מלאות חוסן ואילו פסוקי התנ"ך נראים כמו משפטים על דפים דקיקים, אבל ההיסטוריה מוכיחה ששום מעצמה לא יכלה לעמוד כנגד רוח ה' שבפסוקי הקודש. דבר ה' הנצחי עומד תמיד, ואפילו בתקופות שנציגיו היו קומץ אנשים שנראים כלפי חוץ דלים וחסרי כול. כמו המכבים שיצאו נגד היוונים ודוד המלך נגד גוליית.

 

כוחה של האמת אינו ברושם החיצוני אלא בעוצמה הא‑לוהית שבה. כמו גרעין אטום, שנראה קטן כל כך אך באמת עוצמתו אדירה, כך היא האמת, תוקפה מתוכה פנימה, וכל מי שדבק בה בישרות ובתמימות יתמלא עוז וגבורה, זקיפות קומה וחוסן נצחי. כל אדם בעולם מחפש יציבות בחייו, ולאור דברינו נבין שצריך האדם לשאול את עצמו עד כמה דרכי חייו הן דרכי אמת ומעשיו ופעולותיו ביושר ובצדק יסודם.

 

בעולם המלא רשמים חיצוניים של פאר ועושר ובתרבות שמעריכה פרסום ותהילה עלולה האמת להיראות דהויה וחסרת השפעה. כשהמדיה והרשתות החברתיות הן מרחב החיים נדמה שההצלחה טמונה ברייטינג ובהיקף הפרסום. אמות המידה הללו הופכות למשקל להעריך כל דבר. אך כל זה הוא דמיון וטעות חוש. הכוח האמיתי הוא התוקף הא‑לוהי, והוא טמון באמת, ביושר ובמוסר. כוחם אינו ברישומם החיצוני אלא בנצחיותם, בהשפעה השקטה והחודרת שלהם, הנמשכת מדורי דורות ובונה את החיים השורשיים והמקוריים.

 

זהו מה שאנו למדים מפרשת קרח. קרח ידע לדבר, למשוך לבבות, הוא 'הצטלם' יפה עד שהשפיע על רבים ללכת אחריו. "ויקח קרח – משך ראשי סנהדראות בדברים". אך משה רבנו עמד מולו עם כוחה של האמת. והוא בא ללמד את עם ישראל כיצד לאמוד את הכוח האמיתי. בליעת האדמה את קרח מראה שאין לו בסיס וקיום. יכול להיות שהאוהל שלו נראה מפואר ומרשים מאוד, אך אין לו על מה לעמוד ולהתבסס.

 

המהר"ל מלמד שפרשת קרח באה לחזק את אמיתות תורה מן השמיים לאורך כל הדורות כולם. ונראה שסוד הבליעה בא ללמד אותנו כיצד נוכל לאמוד את כוחה של האמת, לראות את הקיום הנצחי של כל זרם וכל דבר. אל תביט אל המראה החיצוני, אל הרושם שנוצר בהווה, הסתכל למרחוק, לעשרות ומאות שנים, וכך תוכל לראות מה יעמוד ומה יחלוף. המבט קצר טווח של ההווה אינו אומדן נכון, אלא דווקא הפרספקטיבה הרחבה של דורות.

 

זרמים רבים קמו נגד היהדות לאורך כל הדורות, וברגעים מסוימים נראה היה שכוחם עצום והיהדות כמעט ומתמוטטת, אך בסופו של דבר האמת הא‑לוהית הגנוזה בתורה עומדת לעד, והיא קמה והתעודדה, ואילו אותם הזרמים חלפו ועברו עד שמקומם נותר רק במוזאונים ובספרי ההיסטוריה.

 

גם בחיים של כל אחד לפעמים אנו מתפתים להעריך דברים לפי מראה חיצוני, אך ככל שהאדם יעמיק את המבט, יסתכל לטווחים ארוכים, סולם הערכים שלו יתיישר, ויאמוד את המעשים והפעולות בצורה הקרובה אל האמת. כי האמת נצחית, ולכן דווקא המבט הרחב, לדורות, הוא המקרב אותנו אל האמת. וכך נרמז באותיות 'אמת' – האות הראשונה, האמצעית והאחרונה. לעומת השקר, שאותיותיו צמודות, שכוחו יפה לשעתו, אך במשך הזמן הוא יישטף מן העולם וייעלם.

 

שנזכה במהרה לגילוי אור האמת שיעמיד ויקיים את הכול, ונקראה ירושלים עיר האמת, אמן!

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם