כוחה של מלכות ישראל Featured

 2 reuven sason

הרב ראובן ששון

העולם נקרא בשמו מלשון הֶעלם, שאור ה' מסתתר בו, והתוצר הישיר של היעלמות נוכחות ה' בעולם הוא היעלמות האמת, שהיא חותמו של הקב"ה. תפקיד ישראל בעולם הוא גילוי האמת, והוא עצמו גילוי נוכחות ה' בעולם. זהו האפיון המרכזי של ישראל בעולם, והוא בא לידי ביטוי בדמותו של יהודה, מלך ישראל. יהודה מנכיח את האמת במציאות. זו מהות שמו - יהודה מלשון הודאה, וההודאה היא על האמת. "לעולם יהא אדם ירא שמיים בסתר כבגלוי ומודה על האמת". ההודאה היא פועלת "דיבור", החושפת את האמת. כך, כוחו של יהודה הוא הדיבור, והשורש של כוח זה הוא מידת האמת, כי נשמתו של יהודה מושרשת באור האמת, וכוחו המיוחד הוא "לדבר" את האמת לכול, וליישבה על לבבות כולם. "כך היו דבריו של יהודה נראים לכל צד".

זה מה שאנו רואים בפרשה – תיאור המאורעות מפיו של יהודה הוא סיפור האמת בצורה המתיישבת על לב כולם. יש כאן שילוב בין הצגת המציאות על פי האמת, בבהירות ובתקיפות, לצד עדינות ויכולת ליישבה על לב השומע, "ידבר נא עבדך דבר באוזני אדוני". כל מה שעשה יהודה זה לספר את העובדות, אך כשהדבר נעשה על ידי מי שהוא "מלך", המחובר בכל עצמותו אל האמת, ויודע להביע אותה ולהבהירה, אזי הדברים מתקבלים ומשפיעים.

יהודה הוא מלכות ישראל, וכוחה האמיתי של מלכות ישראל הוא הפה – "ואין כוחם של ישראל אלא בפה", וכוח הפה הוא דיבורי אמת. לפיכך, התוקף של מלכות ישראל הוא התורה, שהיא אור האמת. על כן ציוותה התורה למלך ישראל לכתוב לעצמו ספר תורה שיהיה עימו בכל עת, כדי שמלכות ישראל, הדיבור, תהיה מחוברת אל האמת. רק החיבור התכוף אל האמת, הוא נותן את העוז והקוממיות למלכות, הוא המקנה את העמדה הנפשית, המקרינה בעצם ודאותה הפנימית את האמת, ודווקא מתוך תוקף פנימי זה, יתאפשר גם להוציא אותה בפה, בדיבור ברור וחד, שאיש לא יוכל לעמוד בפניו. זהו הנרמז במילים "ויגש אליו יהודה", לשון גבורה, כמו שאמרו חכמים, "הגשה לקרב". הבהירות הפנימית באור האמת היא מקור העוז של יהודה לעמוד על שלו, והיא גם מקור הכוח של עם ישראל. ודאי שצריך להטעים את הדברים ברוך ובנועם, שיתקבלו על לב השומעים, אך בהיעדר עוצמה פנימית זו בעומק הלב, לא יועילו הדיבורים הרכים. כי הרופפות הפנימית, ההססנות והפחד מהמיצג השקרי שמציג האחר, תאבד את כוח הדיבור, עוצמת האמת תתרוקן ממנו, וממילא גם אם יאמר דברים נכונים, סגולת הכוח המשפיע והמשכנע כבר לא תהיה בו.

כוחו של המשיח, אשר הוא מזרע יהודה, איננו הצבא או הממון, אלא פיו: "וְשָׁפַט בְּצֶדֶק דַּלִּים... וְהִכָּה אֶרֶץ בְּשֵׁבֶט פִּיו וּבְרוּחַ שְׂפָתָיו יָמִית רָשָׁע. וְהָיָה צֶדֶק... וְהָאֱמוּנָה אֵזוֹר חֲלָצָיו". הוא איננו צריך חרב וחנית, כי איש לא יוכל לעמוד בפני בהירות הצדק שתופיע מפיו. אנו רואים כאן שני ערכים – צדק ואמונה, ושניהם מקבלים את כוחם מהאמת, התורה. כי הצדק הוא ביטוי האמת במציאות, סיפור ותיאור נכון של המציאות, והאמונה היא נקודת החיבור אל האמת הפנימית, "אמת ואמונה".

חכמים מלמדים אותנו, שבימי עקבתא דמשיחא, בימים שעומדים רגע קט לפני הופעת המשיח, "האמת תהיה נעדרת". כי זה טבע העולם, שהחושך מתגבר רגע לפני הופעת האור. אין אור גדול יותר מהאמת, ואין חושך גדול יותר מהשקר. הנביא אומר, ש"החושך יכסה ארץ וערפל לאומים". וראשית הגאולה תהיה מתוכנו פנימה, בחינת "ועלייך יזרח ה' וכבודו עלייך ייראה", והיינו שהיא תהיה בעצם הוודאות שבקרבנו, באחיזה פנימית בהירה באמת האלוקית, בתורה ובדבר ה' אשר הוא אמת וצדק ואחור לא ישוב ריקם. כי "לא איש א-ל ויכזב ובן אדם ויתנחם". גלי השקר אמנם מתגברים, אך אנו צריכים להתגבר פנימה באחיזה איתנה באמת, בלי להתפתות ולהיחלש מהתמונה המעוותת ששולטת במרחב הדיבור שבאנושות.

ככל שיתרבו בעם ישראל אנשי אמת, המתגברים בבהירות הפנימית של התורה, כן היא תחלחל ותשפיע על המציאות, עד שתפעל פעולה פנימית, לרככה ולעדנה, ודבר ה' יוכל להישמע לכול, בנעימות מחד גיסא, ובבהירות מאידך גיסא, ויקוים בנו הכתוב "כֹּה אָמַר ה' שַׁבְתִּי אֶל צִיּוֹן וְשָׁכַנְתִּי בְּתוֹךְ יְרוּשָׁלִָם וְנִקְרְאָה יְרוּשָׁלַם עִיר הָאֱמֶת" אמן!

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם