לבטוח בה' ולדעת להרפות Featured

 2 reuven sason

הרב ראובן ששון

איש מאיתנו לא נברא לבטלה. לכל אחד יש שליחות ייחודית ואור מיוחד שבעבורו הקב"ה בראו. כך מלמד הרש"ש הקדוש: "אין בריה דומה לחברתה... ולכן הכול צריכים זה לזה ולא יוכל שום אחד מישראל לעשות מה שיעשה חברו". העולם דומה לבעלי אומנויות רבים שבונים יחד את ארמון המלך. אף שכל אחד אינו יודע ממלאכתו של האחר, באמת כולם שותפים באותה מטרה עליונה, והמלך מתאם בין כולם מלמעלה. הנבראים משלימים זה את זה ומסייעים זה לזה, ובתנאי שכל אחד עושה את תפקידו וייעודו בתוכנית הכללית.

כשהאדם נאמן לשליחותו, הוא מתמלא אושר ומשמעות, כי נשמתו שמחה בכך שהיא יוצאת אל הפועל, וכמו כן הוא זורם בצורה הרמונית עם המציאות, שמסייעת ומשלימה אותו. אך כשהאדם בוגד בתפקידו ובשליחותו, הוא פולש לשטח ששייך לאחרים, ואז מתחילות ההתנגשויות, כמו מי שנוסע נגד כיוון התנועה.

מי שנאמן לשליחותו, גם מלא שמחה בחלקו, כי ה' ברא את האדם עם כל מה שהוא זקוק לו להגשמת שליחותו. אך כשהוא מכניס למוחו חלומות שאינם שלו הוא מוצא את עצמו מלא חסרונות, ואף קשיים רבים בהגשמת אותם חלומות.

ומעל הכול - כשהאדם מכוון לשליחותו, יש לו סייעתא דשמיא, שכן המלך העליון שבראוֹ בשביל שליחות זו מסייע לו בהגשמתה. כי הגשמת הייעוד האמיתי של האדם אינו רק אינטרס האישי שלו, אלא 'אינטרס' של מלכו של עולם, עם כל העוצמה המשתמעת מכך. לכן הוא מתמלא ביטחון ושלווה גדולה, ביודעו שה' יצליח דרכו. עד שאפילו צרה ואויב אינם מפילים את רוחו, כי "ברצות ה' דרכי איש גם אויביו ישלים איתו".

את היסוד הזה אנו למדים מאברהם אבינו, שמצווה את עבדו ללכת לקחת ליצחק אישה מארץ מולדתו. וכשהעבד שואל מה יקרה אם לא תאבה האישה ללכת אחריו, אברהם אבינו נותן לו 'דרשה' ארוכה לפני שהוא עונה את תשובתו – "ה' אֱ-לֹהֵי הַשָּׁמַיִם אֲשֶׁר לְקָחַנִי מִבֵּית אָבִי וּמֵאֶרֶץ מוֹלַדְתִּי, וַאֲשֶׁר דִּבֶּר לִי וַאֲשֶׁר נִשְׁבַּע לִי לֵאמֹר לְזַרְעֲךָ אֶתֵּן אֶת הָאָרֶץ הַזֹּאת, הוּא יִשְׁלַח מַלְאָכוֹ לְפָנֶיךָ וְלָקַחְתָּ אִשָּׁה לִבְנִי מִשָּׁם". אברהם אומר לעבדו, דע לך שהמשימה הזו איננה חפץ לב אישי שלי, אלא עניין אלוקי מוחלט, כי זהו הצעד הבא בהגשמת השליחות והייעוד שהקב"ה קבע לי. והוא, א-לוהי השמיים, מושל בכול, ולכן דע לך שהוא ישלח את מלאכו לפניך. אם הייתה זו משאלת לב שלי, הייתי יכול להיות חרד שמא לא תצליח, אבל אני סמוך ובטוח בה', כי אני מכוון לגמרי אל רצונו, ובקשתי – היא בקשתו.

מכאן תבוא תמיהה על תשובת אברהם, שממשיך ואומר - "וְאִם לֹא תֹאבֶה הָאִשָּׁה לָלֶכֶת אַחֲרֶיךָ וְנִקִּיתָ מִשְּׁבֻעָתִי זֹאת" - היכן הביטחון בה' שהכול יסתדר כמתוכנן?

אלא שכאן אנו למדים את עומק הביטחון בה'. האדם הבוטח בה' לא בא להכתיב לקב"ה באיזו דרך הוא יוציא את השליחות אל הפועל. אדרבה, ההתעקשות שהדברים יצאו אל הפועל בדרך שבה האדם חושב, היא ביטוי לחוסר ביטחון. כי אם אתה לגמרי עם ה', יש לך להרפות ולתת לו יתברך להוביל את הדברים. הוא המנהיג, לא אתה. הוא מלך העולם, והתרחישים שעומדים לפניו להגשמת השליחות הם אינסופיים.

תשובתו של אברהם מלמדת את ההפך מהמחשבה הפשטנית, שהביטחון מתבטא בעמדה החלטית שהדברים מוכרחים לצאת אל הפועל בצורה שהאדם צייר לעצמו. אדרבה, הביטחון מביא להרפיה, להישענות על ה', מתוך ידיעה שהקב"ה מלוא כל הארץ כבודו, ומלכותו בכול משלה, והרבה שלוחים למקום.

הביטחון האמיתי הוא בשורש ולא בתרחישים. הקב"ה מוביל תמיד את האדם אל הדרך שבה יגשים את שליחותו. לפעמים הדבר יתבטא בצורה שבאה האדם צייר לעצמו, ולפעמים ההצלחה תבוא בדרכים אחרות. ולעיתים הקב"ה גם יגרום מחסומים גמורים, כדי לעורר את האדם להבין שטעה בהבנת שליחותו, ופלש במוחו לחלומות לא לו, וה' בטובו מיישרו ומכוונו לשוב לעצמו ולאורו. לכן האדם הבוטח בה' באמת יודע לקבל גם מחסומים באהבה, ביודעו שבכך יצמח ויתקדם לשליחותו האמיתית, שהיא אושרו ותקוות חייו.

מכאן נשיב אל ליבנו, שלעולם אין להטיל ספק בדבר נוכחות ה' בחיינו. כי הוא עימנו תמיד, ובידו האוהבת מכוון אותנו אל הגשמת שליחותנו, שהיא חלק מפסיפס ארמונו של המלך. שנזכה!

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם