מי נתן את ברית השלום?

הרב יניב חניא


הביטוי שנאמר לגבי פינחס, "לכן... הנני נותן לו את בריתי שלום", הוא ביטוי מיוחד. בדרך כלל נהוג להתמקד בסוף הפסוק - בריתי שלום. אולם הזוהר מתייחס גם לקושי שבתחילת הפסוק - מה הכוונה במילים "לכן אמור", מי בדיוק צריך לומר ולמה?
הזוהר מספר סיפור מרתק - אחרי שפינחס מסר את הנפש למען עם ישראל וקדושתו, רצה הקב"ה לתת לו ברית שלום, אולם "באותה שעה אמר הקב"ה, מה אעשה עם משה, כי ברית זו היא של משה... לא יפה לתת אותה לאחר בלי דעתו ורצונו של משה. התחיל הקב"ה ואמר אל משה, משה משה, אתה הוא שמסרת נפשך על ישראל כמה פעמים ועכשיו פינחס מסר את נפשו. אמר משה - הרי הכול שלך, תן לו כרצונך. אמר לו הקב"ה - הרי הכול שלך הוא, אמור לו לפינחס ששכינתי תשרה בתוכו. אמר משה, הרי אני מסכים בלב שלם שתהיה אצלו... אמר הקב"ה, אמור בפיך (וזה פירוש "לכן אמור") - הנני נותן לו את בריתי שלום. ואם תאמר שהשכינה עברה ממשה, הרי שזה כמו נר שמדליק את חברו ואיננו חסר".
הסיפור המופלא הזה, שבלשון המקור בזוהר מופיע בצורה הרבה יותר ציורית ומרחיבה, מדבר בפני עצמו. מעשהו של פינחס זוכה לפרשה בפני עצמה, אולם אצל משה רבנו הדבר היה כמעט "רגיל" - מסירות נפש להצלת עם ישראל, והברית של פינחס כבר הייתה כביכול אצל משה. מסירות הנפש בעד עם ישראל יוצרת ברית, שמצריכה התייעצות עם משה לפני שנותנים את הברית גם לפינחס. עד כדי כך שמשה הוא זה שצריך לומר בפיו "הנני נותן לו את בריתי שלום".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם