ריקוד עדין

 הרב ינון מדר, ראש המכינה הקדם-צבאית 'חמדת יהודה'

 

בסוף פרשת בלק, לאחר הכישלון הצורב של בלעם לקלל את ישראל, בלעם עובר לאסטרטגיה חדשה – להכשיל את ישראל בזנות. פינחס מזהה את חוסר האונים של המנהיגות ובוחר לעשות מעשה, לקנא לה' כדי לעצור את המגפה. מה יש בעצה של בלעם שמביאה להצלחה המיוחלת להכשיל את ישראל ולהפיל מהם 24 אלף איש? כדי לקבל פרופורציה לחומרת החטא ביחס לעצמת העונש – בחטא העגל נהרגו 3,000 איש בלבד.

הרב אשכנזי התרכז בספר בראשית בלימוד "תורת התולדות". המשכת התולדות דרך האבות והאמהות ליצירת עם ישראל, בנאמנות למידות הטובות הנרכשות על ידם, היא הבסיס להכנה לקבלת התורה. הרב הסביר את הקושי בהתמודדות עם יצר המין. בהתמודדות מולו נאבק האדם לא רק ביצרו הפרטי אלא יוצא למלחמה נגד יצר המין של האנושות כולה, נגד הכוח הטבעי ששואף להתאחד פנים בפנים וששואף לפרות ולרבות. כידוע, זה רצון ה' - "פרו ורבו ומלאו את הארץ" וכן "על כן יעזוב איש את אביו ואת אמו ודבק באשתו". מה הסיכוי של האדם לנצח בהתמודדות?
הרב נהג להסביר את הביטוי "עבֵרה" כשייך לחטאי העריות. "הסתכל בשלושה דברים ואין אתה בא לידי עברה... מאין באת, מטיפה סרוחה" (אבות ג' א'). הביטוי "לבוא לידי עברה" פירושו לדעת לאיזו התמודדות לא להיכנס (אלא אם כן הניסיון נכפה עליך כניסיונו של יוסף הצדיק שעמד בניסיון כאשר אשת פוטיפר כפתה עצמה עליו, ולכן יוסף הוא שנקרא צדיק). ביחס לעברות אחרות, כגון גזל, שוחד או שקר, לא נאמר "אל תביאני לידי עברה". מהאדם מצופה להישאר במקומו ולעמוד בניסיון. הנחת התורה היא שהניסיון במקרים אלו הוא של האדם מול היצר שלו, לעומת יצר המין שדווקא עליו נאמר "לא לבוא לידי עברה". הניצחון הוא לא להיכנס כלל לזירה.
בסוף הברכות בלעם בוחר לעבור מהתמודדות אידיאולוגית תיאולוגית נגד עם ישראל להתמודדות אישית ביולוגית. ממלך ונביא שמקללים את עם ישראל לבחורה מדיינית צעירה שמפתה בחור מישראל. בלעם מעוניין לפגוע בנקודת החוזק של ישראל. "אין פתחיהם מכוונים זה כנגד זה" (רש"י פרשת בלק). השימוש הלא ראוי בכוח הפיתוי - שהוא מתנה אלוקית נפלאה, ויש בו כוח חיובי, במקום הנכון עם האדם הנכון - מכשיל את ישראל ומסב נזק קטלני. יצר המין הוא כוח שעוזר לאדם לפתח שפה עם אשתו, דיאלוג בממדים שונים של גוף ונפש, ולהצליח לצמוח פנים בפנים. צריך להבין שכוח היצירה של המין אינו מרקד לבד. הוא חלק ממארג של כוחות המסייעים בהקמת המשפחה ובהעצמת הקשר הזוגי לאורך שנים. החטא החמור הוא לנתק אותו משורשו, להפכו לטריק לבילוי ללילה או למכשיר לרווח פוליטי וכלכלי. יצר המין הוא דבק זוגי שכוחו בחסרונו, בריקוד עדין של ריחוק וקירוב.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
נתפסנו ברשת

  מאמר מאת אסף פאסי

בני אור – ככה נראה החושך

  הטור של אבינועם הרש....

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם