"בראשי חודשיכם"

 הרב אמנון בזק

בין קרבנות המוספים בפרשתנו נזכרים גם הקרבנות בראשי חודשים: "וּבְרָאשֵׁי חָדְשֵׁיכֶם תַּקְרִיבוּ עֹלָה לַה' פָּרִים בְּנֵי בָקָר שְׁנַיִם וְאַיִל אֶחָד כְּבָשִׂים בְּנֵי שָׁנָה שִׁבְעָה" (כ"ח, יא). מהי כוונת המילים "ובראשי חדשיכם"? התשובה המידית שמן הסתם יענו הכול היא שהכוונה לכל ראשי החודשים לאורך השנה. ברם, ראב"ע התקשה לקבל הסבר זה, מסיבה פשוטה: ברוב המקרים שבהם מדובר על מה שאנו קוראים 'ראש חודש', המינוח הקבוע בתנ"ך הוא 'חודש', בלי להקדים לו את המילה 'ראש'. נציין כמה מן הדוגמאות הבולטות לכך: "וַיֹּאמֶר לוֹ יְהוֹנָתָן מָחָר חֹדֶשׁ" (שמ"א כ', יח); "מַדּוּעַ אַתְּ הֹלֶכֶת אֵלָיו הַיּוֹם לֹא חֹדֶשׁ וְלֹא שַׁבָּת" (מל"ב ד', כג); "חָדְשֵׁיכֶם וּמוֹעֲדֵיכֶם שָׂנְאָה נַפְשִׁי" (ישעיהו א', יד), או "וְהָיָה מִדֵּי חֹדֶשׁ בְּחָדְשׁוֹ וּמִדֵּי שַׁבָּת בְּשַׁבַּתּוֹ..." (שם ס"ו, כג). ממילא, די היה שהכתוב יאמר 'ובחודשיכם תקריבו עולה לה'...', וממילא היה מובן שהכוונה לראשי חודשים; וממילא, אם כתוב "ובראשי חודשיכם", אולי הכוונה למשהו אחר מהיום הראשון בכל חודש?
ואכן, ראב"ע מביא הסבר מקורי בשמו של ר' משה הכהן אבן ג'קטילה, פרשן, פייטן ומגדולי בעלי הדקדוק שחי בספרד במאה ה-11: "אמר ר' משה הכהן הספרדי נ"ע (נוחו עדן), שפירושו חדש ניסן, כי כן כתוב (שמות י"ב, א) 'ראשון הוא לכם'". לדבריו, כוונת הפסוק היא שיש להקריב את הקרבן בא' בניסן, שהוא ראש החודשים, ובלשוננו – ראש החודש הראשון. אמנם גם לדבריו, אין הכוונה שקרבן ראש חודש מוקרב רק בא' בניסן, שהרי בהמשך (פס' יד) נאמר במפורש "זֹאת עֹלַת חֹדֶשׁ בְּחָדְשׁוֹ לְחָדְשֵׁי הַשָּׁנָה", ומכאן שביום הראשון בכל חודש מקריבים קרבנות אלו; אולם עדיין משמעותו של הפסוק "ובראשי חודשיכם" היא א' בניסן דווקא.
ראב"ע מקבל את פירושו כאן: "ופירושו נכון הוא", ומוסיף: "ואעפ"י שיש לטעון על יו"ד ובראשי חודשיכם", כלומר שבכל זאת יש קושי בפירוש זה, שהרי אם הכוונה לא' בניסן, היה מן הראוי לומר 'ובראש חודשיכם', ולא "ובראשי". אולם ראב"ע מיישב: "רק בעבור שמצאנו 'הנה חודש מחר' (שמ"א כ, ה), ישר דבורו". מה כוונתו בדברים אלו? דומה שראב"ע מתכוון לומר שהיות שלמדנו מסיפורם הידוע של שאול, דוד ויהונתן על כך שהיו שני ימים של ראש חודש, הרי שאפשר לומר שהכוונה במילים "ובראשי חודשיכם" היא למקרים שבהם ראש חודש ניסן הוא שני ימים.
עם זאת, יש לציין שבמקום אחר בתורה שבו מופיע ביטוי זה, ראב"ע חולק על פירושו של ר' משה הכהן. בפרשת החצוצרות נאמר: "וּבְיוֹם שִׂמְחַתְכֶם וּבְמוֹעֲדֵיכֶם וּבְרָאשֵׁי חָדְשֵׁיכֶם וּתְקַעְתֶּם בַּחֲצֹצְרֹת" (י', י), ולפי פירושו של ר' משה, רק בראש חודש ניסן היו תוקעים בחצוצרות (שהרי שם לא נאמר ביטוי מקביל לאמור אצלנו – "עֹלַת חֹדֶשׁ בְּחָדְשׁוֹ"). על כך העיר ראב"ע (בפירושו לשמות י"ב, א): "ואנחנו לא נניח דברי רבותיו ז"ל בעבור סברותינו, כי הם אמרו כי בכל חודש יתקעו בחצוצרות".

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם