ושמחת בכל הטוב Featured

 2 reuven sason

הרב ראובן ששון

"ושמחת בכל הטוב" – איך להגיע לשמחה ומהי עבודת ראש השנה

השמחה היא אולי המצרך המבוקש ביותר בדורנו. מפרשת מקרא ביכורים אפשר ללמוד מהיכן אפשר באמת לשאוב את השמחה, בצורה שלמה ועמוקה. התורה מצווה את האדם לקחת את הפרי הראשון בשדהו ולהעלותו למקדש. שם הוא עומד עם פריו ונושא נאום שלם, החל מיעקב אבינו, "אֲרַמִּי אֹבֵד אָבִי", דרך שעבוד מצרים, "וַיָּרֵעוּ אֹתָנוּ הַמִּצְרִים", ומשם ליציאה, "וַיּוֹצִאֵנוּ ה' מִמִּצְרַיִם", עד ההגעה לארץ, "וַיְבִאֵנוּ אֶל הַמָּקוֹם הַזֶּה". ובסופו הוא אומר - "וְעַתָּה הִנֵּה הֵבֵאתִי אֶת רֵאשִׁית פְּרִי הָאֲדָמָה אֲשֶׁר נָתַתָּה לִּי ה'".

התורה מצווה את האדם להביט לעומק על הפרי שצומח בגינתו ולראותו צעד בשלשלת האחת שנמשכת מיעקב אבינו. במבט מצומצם של ההווה אפשר להעריך את התאנה שבידו רק שכפרי בודד ששווה כמה שקלים, אך במבט היסטורי תאנה זו היא ביטוי לעובדה שחזרנו לארץ, ועדות לניצחון עם ישראל על כל צורריו. והרי כאילו אומרת לנו התורה – דע לך, שכאשר סבא של סבא שלך היה נתון תחת מגפי הקלגסים הצוררים, הוא עצם את עיניו ודמיין כיצד נכדו מטייל בבוסתן גינתו בארץ ישראל ואוֹרֶה משם תאנה. החיזיון הזה חיזק את רוחו שלא להיכנע, ולהמשיך את השלשלת ההיסטורית שלנו. ולכן אתה, שעלול לשקוע בקטנות המבט, עֲלֵה למקום הקודש, למקום שבו אנרגיית הנצח שלנו חודרת לעומק הנשמה, ושם תסקור בפה מלא את ההיסטוריה כולה, מההתחלה עד אליך. כך יתרוממו חייך אל ערכם האמיתי, וממילא תהיה שמח באמת. כי אין שמחה למי שנברא בצלם אלוקים אלא בשעה שהוא מתחבר באמת אל המשמעות הנצחית שיש לחייו האישיים.

פרשה זו של תורה היא אבן יסוד בנוגע לכל היחס שלנו למרחב חיינו האישיים, החומריים, וקל וחומר הרוחניים. הבתים, הנכסים והקניינים בארץ ישראל אינם רק הצלחה אישית, אלא התגלמות חלום של אלפי שנים. ומי שמביט בתמונה האמיתית והשלמה, אזי חייו הפרטיים מקבלים את מלוא משמעותם, וממילא את מלוא שמחתם, כפי שהתורה מסיימת פרשה זו ואומרת – "וְשָׂמַחְתָּ בְכָל הַטּוֹב אֲשֶׁר נָתַן לְךָ ה' אֱ־לֹהֶיךָ".

כשאתה מחפש חניה בחניון הר ציון, ורכבים רבים מחכים בתור, אתה עלול לרטון ולחוש מצוקה. אך אנו נקראים לרומם את המבט ולהיזכר בנבואת זכריה - "כֹּה אָמַר ה' צְ־בָאוֹת עֹד יֵשְׁבוּ זְקֵנִים וּזְקֵנוֹת בִּרְחֹבוֹת יְרוּשָׁלִָם וְאִישׁ מִשְׁעַנְתּוֹ בְּיָדוֹ מֵרֹב יָמִים. וּרְחֹבוֹת הָעִיר יִמָּלְאוּ יְלָדִים וִילָדוֹת מְשַׂחֲקִים...". אם נשכיל לחיות במבט של נצח, אז רעש צעקות הילדים המשחקים יהפוך לדמעות של אושר על שמחת גאולתנו. הלא אם היינו זוכים לביקור של יהודי שחי בימי הגלות ודילג ב'מנהרת זמן' אל מציאותנו, הוא לא היה מפסיק לבכות מרוב אושר, על כל דבר שנראה לנו פעוט וזעום.

אולי כדאי שנרגיל את דמיוננו ללכת ברחובות ירושלים עם יהודי מתקופת הגלות, ולדמיין כיצד הוא היה מרגיש ומגיב במקומנו. בעבורו 'מצוקת הנדל"ן' תתגמד מול התגשמות הנבואה "כִּי כֹה אָמַר ה' צְ־בָאוֹת אֱ־לֹהֵי יִשְׂרָאֵל עוֹד יִקָּנוּ בָתִּים וְשָׂדוֹת וּכְרָמִים בָּאָרֶץ הַזֹּאת". בדרך זו הבכיינות תצא מחיינו, וכשנתמקד בשיפור החיים, נעשה זאת מתוך שמחה והודיה על מה שכבר קיים בהווה. שמש הגאולה זרחה עלינו, ומרפא רב בכנפיה.

מפרשת הביכורים נלמד שהשמחה היא פרי של נקודת הסתכלות, לא של ריבוי נכסים. דורנו משופע בשפע נדיר, ועדיין כל כך הרבה אנשים עצובים. הסיבה לכך איננה חסרון חיצוני, אלא חוסר בחיבור אמיתי למשמעות חיינו. ובאמת, דווקא מכיוון שאנו בשלים למדרגה גדולה זו, לחיות חיים עשירי תוכן נצחי, חסרונה מכאיב לנו. כדרך המבוגר ששרוי בעצבות מפני שלא מצא את זיווגו, בעוד שהילד אינו חש כאב על היותו רווק.

ראשית פרי האדמה נועדה לחבר אותנו לראשית מסלול החיים של עם ישראל. וגם ראש השנה, ראשית השנה, נועד לרומם את החיים הפרטיים שלנו ולצקת בהם את משמעותם האמיתית, להבין שהם חלק ממלכות ה', איבר ותא בהוויה השלמה של עם ישראל, שהיא בעצמה גילוי מלכות ה' בעולם. זוהי עבודת ראש השנה – לצאת ממוחין דקטנות, ממחשבות מצומצמות, אל מוחין דגדלות, על העם כולו, ובכך להבין בצורה אמיתית את חיינו האישיים. המלכת ה' עלינו כוללת במשמעותה גם הבטה בצורה מרוממת על החיים שלנו, והבנה שהם חלק מארמונו של מלך. הבנה זו בוודאי תגרום לנו לנהוג באחריות בחלקיק הממלכה שנמסר לנו לטפחו. שנזכה!

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם