לתקן ולהתחדש Featured

 2 reuven sason

הרב ראובן ששון

כשגופו של האדם בריא, וכל עורקיו וורידיו פתוחים – הדם זורם בחופשיות והאדם מלא בכוח, ברעננות ובחיות. כשחלילה יש היצרות של העורקים, זרימת הדם מואטת, והאדם חש כבדות וקושי. לפעמים עורק נחסם ממש, ואז קיימת סכנה ממשית לאדם או לאחד מאיבריו.

כמו שבמערכת הגוף יש דם שהוא חיים, ויש צינורות להזרימו, שהם מערכת כלי הדם – כך גם בחיים הרוחניים של האדם: שפע החיים נובע מהנשמה, וכל המידות והמחשבות וההתנהגויות של האדם הן כמו מערכת צינורות להמשכת שפע החיים הזה. מידות טובות וישרות דומות למערכת כלי דם בריאה, פתוחה ורחבה, ששפע החיים זורם ברעננות ובכוח. מידות מסואבות, מחשבות רעות ורצונות מקולקלים – הרי הם כמו שסתומים במערכת החיים, סבכים וקשרים, הגורמים למעצורים בפני אורה של הנשמה, ויוצרים מעין פקקי תנועה, שמאיטים את זרימת החיים הרוחניים, ולפעמים אפילו עוצרים אותה לגמרי.

הפסוק אומר: "עשה האלוקים את האדם ישר". דהיינו שטבעו של האדם הוא ישר, ובבריאתו היו כל מערכות חייו פתוחות, ללא סבכים, הן בגופו והן במידותיו ומחשבותיו ורצונותיו. ולכן לפי טבע בריאתו, שפע החיים לא היה אמור להיפסק לעולם. אך משחטא בחטא הקדמוני, איבד האדם את יושרו העצמי, סיבך את חייו בסבכי התאווה והטומאה, עד שנוצרו שסתומים בעומק אישיותו, והם גרמו לעצירת החיים ולחסימה מוחלטת של שפע החיים. זה סוד המיתה שנקנסה על האדם – תוצר ישיר של חסימת אישיותו בפני אור הנשמה.

הטומאה נובעת מהמוות, כי היא תוצר של מעצור חיים. טומאה היא אטימות, מחסום בפני האור ושפע החיים. כל מקום שיש בו מעצור חיים – יש בו טומאה. טומאת נבלה, שקצים ורמשים וכן הטומאות היוצאות מגופו של האדם – כולם הם במצבים של הפסקת חיים. אך גם 'טומאה' ואטימות ברובד הנפש והמידות – מעשים רעים, התנהגות פסולה ומקולקלת – הם סוגי מחסומים בפני האור והחיים הרוחניים של האדם.

איך נוכל להסיר את המחסומים בחיינו? איך נוכל לחזור אל המצב המתוקן? את הסוד לכך נוכל ללמוד מתהליך ההיטהרות של אפר פרה אדומה, שהוא למעשה תהליך שמכוון להסיר את הטומאה הקשה ביותר, טומאת המת, ולתקן בכך את שורש המוות, את החטא הקדמוני, כי אין תיקון אמיתי אלא בהסרת השורש של הקלקול.

נתבונן בתהליך זה – התורה מצווה לקחת אפר פרה, לערבבו במים חיים, ולאחר מכן להזות על האדם שנטמא. למעשה, התהליך הזה רומז ממש לתהליך היווצרותו של האדם, כמתואר בפרשת בראשית – "ואד יעלה... והשקה את כל פני האדמה. וייצר ה' אלוקים את האדם עפר מן האדמה", וחכמים תיארו זאת כגיבול עפר במים, ולאחר מכן נופחה הנשמה באדם.

דבר זה מלמד שתהליך ההיטהרות באפר הפרה הוא מעין לידה מחודשת של האדם, כאילו חוזרים על תהליך יצירתו, כמתואר בבראשית, ועל ידי כך האדם נטהר מטומאותיו. הווה אומר – תהליך אפר פרה הוא חזרה אל השורש, לרגעי היווצרות האדם. הרי זה כמו כד שהתעוות, והקדר מערבו במים ומחזירו לגולמיותו, ויוצר את הכד מחדש.

זה סוד תהליך ההיטהרות – חזרה אל השורש. את העיקרון הזה אנו רואים גם בכניסה אל המקווה, שהיא פעולה של חזרה אל השורש – כעובר החוזר למעי אימו.

העובדה שהתיקון נעשה באמצעות חזרה אל השורש מלמדת אותנו שהשורש לעולם לא נפגם, והקלקול הוא רק בענפים. ולכן נבין יסוד גדול מאוד – גם אם התקלקלת ונפלת, השורש שלך נשאר תמיד מתוקן, כי הפגמים לא יוכלו לגעת בשורש, אלא רק לגרום למחסומים בדרכים, ב'צינורות' המזרימים את האור. לכן, אם אתה מרגיש את כובד החטאים, את סבכי התאווה וקלקולי המידות – תזכור שהשורש שלך לעולם לא נפגם, ותחזור אליו.

זה מה שאנו אומרים כל בוקר – "אלוקיי נשמה שנתת בי טהורה", לזכור שהנשמה שבנו טהורה תמיד, וה' משמרה בקרבנו ולא נותן לשום חטא לעוות אותה. תחזור אליה, היא נמצאת אצלך, בעומק הלב, ברצונות הטהורים והזכים שיש בעומק האישיות שלך.

בתמימות, באמונה, בלב נשבר ובתשובה, תתחבר מחדש אל ה', אל האור שגנוז בחייך, ובכך תקבל את הכוח גם לגלות אותו החוצה, לפתור את כל הסבכים והקשרים, ולשוב אל הישרות והטהרה, ואל הרעננות והחיות.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם