לֶחֶם הַתָּמִיד Featured

 2 zohar amar

טבע וריאליה בפרשיות השבוע

פרופ' זהר עמר

לחם הפנים היה מאפה מיוחד שהונח על שולחן הזהב במשכן ובמקדש.על פי הציווי בתורה מדובר בשתים עשרה חלות, עשויות סולת, המונחות בשתי מערכות –שש חלות בכל אחת (ויקרא כד ה-ו). מדובר בלחם "מצה", שכרוב המנחות נעשה מסולת של חיטה משובחת ללא שאור. אורכה של כל חלה הוא עשרה טפחים, רוחבה חמישה.כמו כן, מדובר בלחם עבה, כדברי התלמוד הירושלמי: יוצאין במצה עבה עד טפח כלחם הפנים"(פסחים ב, ה, כט ע"ב).

הלחם היה נאפה ביום שישי ומוחלף לאחר תשעה ימים ביום השבת הבא, ונאכל בידי הכוהנים. נדרשה מיומנות של אפייה כדי ליצור לחם שמשתמר טרי לאורך זמן, וייאפה ללא חשש החמצה.

במחקר רב-תחומי שערכנו בשנת תשע"א ניסינו לשחזר את לחם הפנים. המחקר התבסס בין השאר על ספרות חז"ל, על מקורות היסטוריים עתיקים העוסקים באפיית לחם, על ממצא ארכאולוגי ועוד. גולת הכותרת הייתה סדרת ניסיונות שנעשתה בשיתוף פעולה עם מומחים באפייה. לצורך השחזור יצרנותבניות מיוחדות ובסופו של דבר התקבל לחם שרוב תכונותיו מתאימות ללחם הפנים הקדום.

יצרנו שתי צורות חלות לפי השיטות הנזכרות בתלמוד: "רבי חנינא אמר: כמין תיבה פרוצה. רבי יוחנן אמר: כמין ספינה רוקדת"(בבלי, מנחות צד ע"ב). לדעתנו מחלוקת האמוראים משקפת כנראה שתי מסורות קדומות, שתיהן מבוססות על מציאות היסטורית אותנטית, שנהגו במקדש בתקופות שונות. חלות שבסיסן צר (או קרוב לוודאי מעוגל) וצלעותיהן משופעות נהגו בשלהי ימי החשמונאים כפי שנמצא במטבעות מימי מתתיה אנטיגונוס (40–37 לפנה"ס). חלות שבסיסן ישר ורחב נהגו כנראה מאוחר יותר. הניסויים שלנו מראים שקיימת עדיפות לצורה זו, שהיא יציבה יותר ושבירה פחות, בהתחשב בעובדה שהחלות היו מונחות זו על גבי זו.

משקלה של כל חלה היה כ-5.5 ק"ג והן נעשו מסולת מיוחדת שיובאה מאיטליה, העשויה מחיטת הדורום. זהו מין החיטה שהיה שכיח בעבר בארץ ישראל בכל התקופות ההיסטוריות עד העת החדשה. התברר שלחם מחיטת הדורום הנאפה בתנאים אופטימליים ובשמירה על תנאי אוורור שומר על טריותו לאורך זמן, בניגוד לחיטת הלחם השכיחה יותר בימינו.

להרחבה ראו בספרי "חמשת מיני דגן", עמ' 129–172.

2 zohar

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם