Print this page

גֹּמֶא

 2 zohar amar
טבע וריאליה בפרשיות השבוע

פרופ' זהר עמר

סיפור הצפנת משה בידי אימו מתרחש בנוף צומח המים של הנילוס: "וַתִּקַּח לוֹ תֵּבַת גֹּמֶא וַתַּחְמְרָה בַחֵמָר וּבַזָּפֶת וַתָּשֶׂם בָּהּ אֶת הַיֶּלֶד וַתָּשֶׂם בַּסּוּף עַל שְׂפַת הַיְאֹר" (שמות ב, ג).

השם גֹּמֶא הוא שם קיבוצי לצמחי מים מובהקים שונים:"הֲיִגְאֶה גֹּמֶא בְּלֹא בִצָּה" (איוב ח, יא). הוא גדל בסמוך ל"קנה" (ישעיהו לה, ז) וקרוב אליו בשיכול אותיות השם "אגמון" (ישעיהו יט טו ועוד). שמות אלה נובעים מהשם אגם, במשמעות מקווה מים (שמות ח, א). מכאן נגזר שם הפועל שבו השתמש עבד אברהם בפנייתו לרבקה: "הַגְמִיאִינִי נָא מְעַט מַיִם מִכַּדֵּךְ" (בראשית כד, יז).

שם זה מתייחס במיוחד לגומא הפפירוס (Cyperus papyrus) שהיה ידוע בשם "מתנת הנילוס". לצמח זה גבעול יחיד גבוה שבראשו תפרחת סוככנית גדולה. הגבעול עבה, קליפתו ירוקה וליבתו לבנה וספוגית ומשמשת כרקמת אִוורור. לצמח היו מגוון שימושים – למשל ליצירת כלים, כמו תיבת משה, ואף להכנת סירות: "הַשֹּׁלֵחַ בַּיָּם צִירִים וּבִכְלֵי גֹמֶא עַל פְּנֵי מַיִם" (ישעיהו יח, ב).

במקורות חז"ל נזכרו מוצרים שונים מהגומא: בגדים, מחצלות וכלים שונים, בשמות "כלי פפיר" או "גמי". כך למשל הוא נזכר בקשר לסימון פירות הביכורים: "יורד אדם בתוך שדהו ורואה תאנה שביכרה... קושרו בגמי ואומר הרי אלו ביכורים" (משנה, ביכורים ג, א).

השימוש המפורסם ביותר של הגומא היה הפקת הפפירוס. את ליבת הגבעול היו חותכים לרצועות דקות ומניחים זה על גבי זה שתי וערב, כובשים בלחץ ומחליקים עד שהתקבל גיליון שעליו אפשר היה לכתוב. חומר זה נקרא בלשון המשנה "נייר" והוא שימש גם לאריזה ועטיפת מוצרים שונים, למשל: "ואין חותכין הנייר לצלות בו מליח" (ביצה ד, ה).

חז"ל כבר עמדו על כך שתיבת משה נעשתה מהגומא הגמיששיכול לעמוד בטלטולי זרימת מי הנילוס ובהתנגשות בעצמים נוקשים: "דבר רך יכול לעמוד לפני רך וקשה" (שמות רבה אכא). לא במקרה סיפור צמיחתו של מנהיג ישראל התרחש במי הנילוס ובכלי מגומא הפפירוסשהיה סמלה של מצרים התחתונהתחילת דרכו של משה כבר הייתה קריאת תיגר על פרעה ואלוהי מצרים

ימת החולה היא אזור תפוצתו הצפוני בעולם ואף בה התקיימה תעשייה של מוצרים מגומא הפפירוס. על בני נפתלי שהתנחלו על שפת הימה ועסקו במלאכת הנייר דרשו חז"ל: "שהיו פותלין את עבודת הניר" (בראשית רבה צד, כד). מלאכת ייצור מחצלות מגומא הפפירוס התקיימה באזור זה עד לראשית המאה העשרים. תושבי האזור היו קוטלים את הגבעולים ואוגדים אותם לחבילות, ועל החבילות הצפות היו שטים בסבך הימה. תיאורים אלה זכו לתיעוד מצולם וממחישים באופן ריאלי וחי את המקראות.

נחזור לתיבת משה. חז"ל כבר עמדו על כך שהיא נעשתה מהגומא הגמיש, שיכול לעמוד בטלטולי זרימת מי הנילוס ובהתנגשות בעצמים נוקשים: "דבר רך יכול לעמוד לפני רך וקשה" (שמות רבה א, כא). לא במקרה סיפור צמיחתו של מנהיג ישראל התרחש במי הנילוס ובכלי מגומא הפפירוס, שהיה סמלה של מצרים התחתונה. תחילת דרכו של משה כבר הייתה קריאת תיגר על פרעה ואולהי מצרים: "אֲשֶׁר אָמַר לִי יְאֹרִי וַאֲנִי עֲשִׂיתִנִי" (יחזקאל כט ג). משה נקרא על שם העבר והעתיד: "וַתָּשֶׂם בַּסּוּף עַל שְׂפַת הַיְאֹר... וַתִּקְרָא שְׁמוֹ מֹשֶׁה וַתֹּאמֶר כִּי מִן הַמַּיִם מְשִׁיתִהוּ" (שמות ב, י) והוא עתיד להנהיג את גאולת ישראל בהכאת היאור ובקריעת ים סוף.

פרופ' זהר עמר, המחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכיאולוגיה, אוניברסיטת בר אילן

מוזמנים להיכנס לאתר "קדמוניות הטבע והריאליה בישראל": zoharamar.org.il

אולי יעניין אותך גם