כך מטפלים בצליעה

 2 reuven sason

הרב ראובן ששון

הרמב"ם מלמד אותנו שהדרך הנכונה היא דרך האמצע. אבל בחיים בפועל קשה ללכת ישר, והזליגה וההגזמה לצדדים השונים היא בדרך כלל מנת חלקנו. פעם האדם נוטה לצד אחד ופוגע בדברים אחרים, ולאחר מכן מנסה לאזן את עצמו ונוטה לצד השני. הוא מטולטל, מלא מכאובים ובלבול, ומתמלא כעס ותסכול על קטנותו.
עלינו לדעת שמצב זה הוא תוצאה מפגיעת שרו של עשו, שגרמה לצליעתו של יעקב אבינו. הצליעה היא מצב של חוסר איזון בין הרגליים, עד שההליכה אינה ישרה לגמרי. כך גם 'צליעה' נפשית ורוחנית – חיים מלאי סתירות וטלטלות. לא בכדי 'עמלק' בגימטרייה 'ספק', כי הצליעה הזאת היא השורש לתחושת אובדן דרך בסבכי החיים. פגיעה זו היא השורש לחוסר שיווי המשקל שמצוי בחיינו, למצב שבו אנו נוטים בהגזמה אחרי דבר אחד, או חשים מאוימים מדרך חיים שונה משלנו, ונוטים להסתגר ולהתבצר מפניה, במקום להיפתח ולצמוח ממנה. זהו השורש למחלוקות, למריבות ולשנאת חינם שהחריבה את ביתנו.
אכן, החיים תמיד מלאים צדדים סותרים – בין תמימות לחוכמה, בין שכל לרגש, בין עצמי והחברה, בין חדשנות ומסורת, ועוד. אולם במצב המאוזן אנו מוצאים את ההפריה שבין הסתירות, את הברכה שבאה דווקא בחיבור בין ניגודים. כמו איש ואישה, שהניגוד שלהם מוליד חיים. עם ישראל יודע שה' אחד ברא עולם אחד, ולכן הוא שואף לחבר, ולא להנציח את הפירוד והסתירה. לעומת זאת, עשו כופר בעיקר, בשורש האחדות, ולכן לשיטתו העולם מפוזר ומפורד, הניגוד הוא נצחי, ויוכרע רק בכך שהחזק ינצח - "על חרבך תחיה". אך אנו יודעים, שכל כוחות הבריאה הם מיליארדים של כלי נגינה, שבאחרית הימים יתחברו כולם אל 'המנצח', יהפכו יחדיו למנגינה מופלאה.
איך נוכל לתקן את הצליעה ולמצוא את האיזון בחיינו? בכך שנחזור אל השורש. ודבר זה נעשה בשני שלבים – ראשית כול לזכור את ה', שהוא השורש המחבר את הכול, ומתוך כך להתחבר אל הטבע העצמי שלנו. שלבים אלו נרמזו בפרשה. היסוד הראשון נרמז בפסוק "על כן לא יאכלו בני ישראל את גיד הנשה". המילה 'נשה' הוא מלשון נשייה שפירושה שכחה, כמו 'כי נשני אלוקים'. הכפירה של עשו במציאות ה' פגעה בנו וגרמה לנו לשכוח את ה'. שכחה זו מצויה ברגליים, בהרגלים הטבעיים ובצעדי החיים, והיא השורש לכל המחלות ולכל העקמומיות שבחיים. כי כשהאדם זוכר את ה', נפקחות עיניו לדעת שבאמת ה' הוא מנהל את חיינו, הוא רוענו ואנו צאנו. בכך, האדם פונה אל שורש החיים, ומתוך אמונה בהשגחת ה' הוא שוקל צעדיו בנינוחות ובמתינות, באופן שבני אדם, פחדים ודאגות, לא יוכלו להפר את שלוותו ואיזונו הפנימי. "בכל דרכיך דעהו והוא יישר אורחותיך".
היסוד השני נרמז בעובדה ששרו של עשו לא הצליח לפגוע בגופו של יעקב אלא ברגליו. הגוף רומז אל השורש, העצמיות, והרגליים אל צעדי החיים בפועל. בהם מופיע הפיצול, כמו שתי רגליים, שדווקא יחד יוצרות את ההתקדמות. דבר זה מלמדנו שעשו לא הצליח לפגוע בטבע העצמי, שם האיזון נותר על כנו. לכן, תיקון הצליעה יהיה באמצעות חזרה אל הטבע העצמי, אל הפשטות והיושר הטבעי שיש לנו בעומק הלב.
כשהאדם מלא בלבול ופיזור נפש – אל יחפש את רפואתו בחוץ, 'בחשבונות רבים'. אלא יעצום עיניו ויזכור את ה'. אחר כך ירגיע את רוחו בידיעה שהצליעה זמנית וחיצונית, וישוב פנימה, אל נשמתו ויושרו הטבעי, אל יסודות החיים הפשוטים, שם ימצא את ניצני היושר, ויאחז בהם, עד שיצמחו ויופיעו בחייו. ומתוך הלב הנאמן, יזרח לו השמש, אור האחדות ישוב להיגלות, וישכיל למצוא גם את עושר הגוונים שנולד ממכאובי הסתירות, ואת היופי שצמח מקרעי החיים.
המאמצים הרבים של כל אחד ליישר את חייו הם למעשה המאבק הפרטי של כל אחד מאיתנו, בקליפת עשו. כולנו שותפים למלחמה הקדומה הזאת. ומתוך שלמות הלבבות של כולנו, יתאחו כל הקרעים, יתמזגו כל ההפכים, וכל הפירודים ייהפכו להיות ככלי נגינה רבים, שיחד ינגנו ניגון מופלא, וישירו לה' שירה חדשה, ביום שבו "עלו מושיעים בהר ציון לשפוט את הר עשו... ביום ההוא יהיה ה' אחד ושמו אחד", במהרה אמן ואמן.

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם