שלמות וחיסרון

 2 reuven sason

הרב ראובן ששון

הקב"ה אומר "לא טוב היות האדם לבדו". בפשט משמע שהקב"ה ראה שחסר משהו לאדם, וברא את האישה כדי למלא חסרונו, כדוגמת פאזל שיש בו חור, והוא זקוק לחלק מסוים שישלים אותו. אולם במבט עמוק יותר לא כך מבואר – שכן התורה מתארת איך הקב"ה לקח אחת מצלעותיו של האדם, וממנה הוא יצר אישה. כלומר בתחילה האדם היה שלם, הקב"ה יצר אצלו חיסרון בכך שלקח אחת מצלעותיו, ורק לאחר מכן ברא את האישה שתשלים את החיסרון הזה. בריאת האישה כללה שני שלבים – יצירת חיסרון אצל האיש, ובריאת האישה שתשלים חיסרון זה. וכך אמרו חכמים שהאיש מחפש אחר האישה כדרך מי שמחפש אחר אבדתו. הווה אומר, תשוקת האיש לאישה נוצרה ברגע שבו לקחו את הצלע ממנו. קודם לכן היה שלם, ולא השתוקק לאישה, כי ההשתוקקות היא תוצר של חיסרון, ואילו השלם אינו משתוקק להשלמתו.

אם כן לא מובן מה הכוונה במילים "לא טוב היות האדם לבדו", מה לא טוב בכך שהוא שלם בלי שום חיסרון? גם לא מובן מדוע יש לקחת חלק ממנו ולגרום לו לחוש חיסרון, ולאלץ אותו להיות בחיפוש מתמיד אחר שלמותו.

אמרו חכמים שהאיש מחפש אחר האישה כדרך מי שמחפש אחר אבדתו. הווה אומר, תשוקת האיש לאישה נוצרה ברגע שבו לקחו את הצלע ממנו. קודם לכן היה שלם, ולא השתוקק לאישה, כי ההשתוקקות היא תוצר של חיסרון, ואילו השלם אינו משתוקק להשלמתו

התשובה לדבר עמוקה מאוד. באמת, מה שלא טוב הוא בדיוק הדבר הזה – שהאדם שלם בלי חיסרון. להיות בלי חיסרון זה לא טוב. זה השורש של כל הרעות כולם – של גסות רוח, של הגאווה, של האטימות לצורכי הזולת ועוד. דוד המלך משתבח ואומר "וליבי חלל בקרבי", דווקא החלל שבקרבי, החיסרון, הוא השבח הגדול, כי הוא פותח את הלב, הן לכל האנשים שסביבי, וממילא גם כלפי ה' – להיות כלי אליו יתברך, אל האור שלו.

דבר זה מלמד אותנו הזוהר הקדוש. ידוע שאי אפשר להקריב קורבן בעל מום, כמו איבר שבור. והנה הפסוק אומר "זבחי אלוקים רוח נשברה לב נשבר ונדכא אלוקים לא תבזה". והלא לב שבור הוא לכאורה מום, וכיצד בעליו יכול להיות זבח? ועונה הזוהר – דווקא לב שבור הוא לב שלם, ואילו הגאוותן – בעל מום הוא, כדברי חכמים בגמרא.

אכן, פעמים רבות הרגשת החיסרון דוקרת מאוד, מכאיבה ופוצעת. מסבבת הרבה יגון ומכאובים. ואולם, זוהי רק החוויה הרגעית הבאה ממנה. אם יפתח האדם את עיניו הוא יראה כיצד החסרונות הללו הם למעשה פתחים נפלאים ליתרונות עצומים, לחברויות אמת, לחיים שיש בהם רגישות ועדינות, לדבקות פנימית בה', לתפילה, ללב זך, להבחנה בין עיקר לטפל, ועוד ועוד.

פעמים רבות ה' הטוב לוקח מאיתנו משהו, ואף מפיל עלינו תרדמה, "סילוק מוחין", תקופה קשה שיש בה חושך ובלבול וחוסר דעת. אולם, נדע נא שידו נטויה עלינו לטובה, וכל תהליך כזה מכין ומכשיר לנו קומת חיים חדשה, אופקים חדשים, ובעיקר – חיבורים חדשים, בין אדם למקום ובין אדם לחברו ובין אדם לעצמו.

דברים נפלאים בעניין הקשר בין איש ואישה ראה בספר החדש 'באור פניך - האישה ומצוותיה' מאת הרב ראובן ששון

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
אור חדש בציון

  יסודות הציונות: תכירו את...

לייקר כל יממה

  הטור של סיון רהב...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם