שירת האזינו Featured

bazak kavuaa

הרב אמנון בזק

זווית הראייה הייחודית של שירת האזינו

זהו תפקידה של שירת האזינו, כפי שנאמר בסוף פרשת וילך: "וְהָיָה כִּי תִמְצֶאןָ אֹתוֹ רָעוֹת רַבּוֹת וְצָרוֹת וְעָנְתָה הַשִּׁירָה הַזֹּאת לְפָנָיו לְעֵד כִּי לֹא תִשָּׁכַח מִפִּי זַרְעוֹ" (דברים לא, כא). כוחה של השירה נובע בין השאר מתכניה הייחודיים, שאין להם כמעט מקבילות במקומות אחרים בתורה.

השירה מתעלמת לחלוטין מההיסטוריה של עם ישראל לפני תקופת המדבר. אין בשירה אזכור של האבות, של יציאת מצרים ושל מתן תורה. על פי התיאור בשירה, בחירת עם ישראל נעשתה בזמן שעם ישראל סובב במדבר: "יִמְצָאֵהוּ בְּאֶרֶץ מִדְבָּר וּבְתֹהוּ יְלֵל יְשִׁמֹן, יְסֹבְבֶנְהוּ יְבוֹנְנֵהוּ יִצְּרֶנְהוּ כְּאִישׁוֹן עֵינוֹ" (שם לב, י).

בהמשך מתארת השירה את שמירתו והגנתו של הקב"ה על עם ישראל בדרך התלאות עד לכניסה לארץ, ושם יזכה העם לכל טוב. ברם עם ישראל לא יזכור את חסדי ה': "וַיִּשְׁמַן יְשֻׁרוּן וַיִּבְעָט... וַיִּטֹּשׁ אֱ-לוֹהַּ עָשָׂהוּ... יַקְנִאֻהוּ בְּזָרִים בְּתוֹעֵבֹת יַכְעִיסֻהוּ" (שם, טו–טז). בגידה זו מכעיסה מאוד את הקב"ה עד למחשבה חסרת תקדים בחומרתה: "אָמַרְתִּי אַפְאֵיהֶם אַשְׁבִּיתָה מֵאֱנוֹשׁ זִכְרָם"! (שם, כו). מחשבה זו נדחית, בסופו של דבר, לא בגלל זכותם של ישראל אלא מחשש שהגויים ייחסו את חורבן ישראל לעצמם: "לוּלֵי כַּעַס אוֹיֵב אָגוּר פֶּן יְנַכְּרוּ צָרֵימוֹ פֶּן יֹאמְרוּ יָדֵינוּ רָמָה וְלֹא ה' פָּעַל כָּל זֹאת" (שם, כז).

ואולם נראה כי דווקא מאחורי תיאור קשה זה מסתתרת נחמה גדולה. השירה מתארת את עם ישראל כעומד בפני עצמו לפני הקב"ה, ללא זכויות חיצוניות מכוח האבות או מהברית בהר סיני. תיאור זה רק ממחיש את קטנותם של ישראל מול הקב"ה, וממילא מעמיד את שאלת עצם קיומם בספק. עַם השקוע בעבודה זרה, המתנכר לחסדי הקב"ה: אם נלקחת ממנו זכות אבותיו, מהי באמת זכות קיומו?

אך לא כך. גם במצב המדורדר ביותר של עם ישראל, עדיין קיים גורם המבטיח את קיומו: החשש מפני חילול השם. קיומו של עם ישראל רק מכוח נקודה זו איננו אידיאלי, אולם הוא מנחם מאוד מבחינה ריאלית. גם כאשר ימצאוהו רעות רבות וצרות, שמן הסתם יבואו עליו כעונש על מעשיו, ידע העם תמיד כי בכל מצב עדיין מובטחת הגאולה, אם לא מכוח זכויותיו לפחות מכוח החשש מחילול השם. לא תישכח מפי זרעו ההבטחה שבסופו של דבר: "הַרְנִינוּ גוֹיִם עַמּוֹ כִּי דַם עֲבָדָיו יִקּוֹם וְנָקָם יָשִׁיב לְצָרָיו וְכִפֶּר אַדְמָתוֹ עַמּוֹ" (שם, מג).

לימים עתיד יחזקאל לשוב ולומר: "כֹּה אָמַר אֲדֹנָי ה' לֹא לְמַעַנְכֶם אֲנִי עֹשֶׂה בֵּית יִשְׂרָאֵל כִּי אִם לְשֵׁם קָדְשִׁי אֲשֶׁר חִלַּלְתֶּם בַּגּוֹיִם אֲשֶׁר בָּאתֶם שָׁם. וְקִדַּשְׁתִּי אֶת שְׁמִי הַגָּדוֹל הַמְחֻלָּל בַּגּוֹיִם אֲשֶׁר חִלַּלְתֶּם בְּתוֹכָם וְיָדְעוּ הַגּוֹיִם כִּי אֲנִי ה' נְאֻם אֲדֹנָי ה' בְּהִקָּדְשִׁי בָכֶם לְעֵינֵיהֶם" (יחזקאל לו, כב–כג). כשם ששירת האזינו צמודה ליום הכיפורים, כך גם הכרזתו של יחזקאל צמודה להבטחת הכפרה והטהרה: "וְזָרַקְתִּי עֲלֵיכֶם מַיִם טְהוֹרִים וּטְהַרְתֶּם מִכֹּל טֻמְאוֹתֵיכֶם וּמִכָּל גִּלּוּלֵיכֶם אֲטַהֵר אֶתְכֶם" (שם, כה).

 

 

אולי יעניין אותך גם

כתבות אחרונות

Prev Next
הגיע הזמן לימין אמיתי

  מאמר מאת עמיעד כהן

כאן ביתי

  תושבת לוד: עדין מתפרעים...

הפרסום בעולם קטן עובד

לפרסום באתר או בשבועון

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

דניאל 055-920-5666

מקום בעולם - מגזין הנוער מבית עולם קטן

לאתר מקום בעולם

שירות לקוחות מגזין - ok@okm.co.il 077-6621680

הירשמו לניוזלייטר

וקבלו את גיליון "עולם קטן" במייל הרבה לפני כולם